20. listopadu 2008 8:35 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Topolánek, Bém a nic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Pavel Bém, pražský primátor a místopředseda ODS  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém, pražský primátor a místopředseda ODS | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Sociální demokraté se naučili vyhrávat volby s populistickými hesly. Někteří lidé v ODS se toho lekli a chtějí Paroubkův recept zkopírovat, což se ukazuje na krajských koalicích ČSSD a ODS, kde občanští demokraté dělají socialistům velké ústupky. ODS se tak sice může chovat i na centrální úrovni, ale pak ji čeká zkáza, z čehož se budou radovat jen Rusové.

To je stručné shrnutí článku, který pro včerejší vydání Hospodářských novin sepsal Mirek Topolánek pouhé tři týdny před klíčovým kongresem své strany.

Kdo stojí proti němu a podle předsedy ODS by přinesl zkázu nejen straně, ale i české demokracii, je zřetelné už pár týdnů. Topolánek ve svém textu naplno říká, že už nejde o latentní spory, ale „otevřené příkopy mezi Hradem a Strakovou akademií, mezi pražským magistrátem a Jánským vrškem“.

Topolánek tím de facto obvinil Pavla Béma a Václava Klause, že kopou za zájmy Kremlu. To je mimořádně silné obvinění, které by Bém a Klaus neměli nechat bez odpovědi. Minimálně pro ODS to je totiž extrémně důležité vyjasňování postojů a priorit jejích klíčových představitelů (včetně Klause, který si na ODS stále dělá nároky).

Pražský primátor se však do žádné hlubší debaty zatím nepouští. Včera na svém blogu shodou okolností zveřejnil příspěvek, v němž říká: „Na nadcházející kongres chci přijít s programem, vizí, jak stranu sjednotit, jak jí vrátit vnitřní sebevědomí. Je třeba se vrátit ke stylu politiky, který by pravicovou stranu nereprezentoval jako arogantní, ale takovou, která se zajímá o to, co trápí voliče.“ V jeho textu se však už bohužel nedočteme, co je obsahem jeho programu ani co podle Bémova názoru trápí voliče. Jestli má toto být reakce na Topolánkův článek, pak jde o velmi chabou odpověď.

Povolební deziluzi v řadách ODS lze chápat, stejně jako volání po výměně předsedy. Přestože se Topolánek před kongresem snaží, jeho vláda si nepočíná dobře, ztratila podporu ve sněmovně a u veřejnosti má jen malou autoritu.

Ale opravdu alarmující je, že v takové situaci ODS nedokáže kromě Béma vygenerovat jiného kandidáta na předsedu.
  • 15Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz