Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rétorika ODS zastírá bezradnost, kritizuje stranu Topolánek

Česko

  18:45aktualizováno  21:51
PRAHA - Mirku Topolánkovi se ani trochu nezamlouvá politika jeho nástupce Petra Nečase. Poslal proto výzvu členům strany, aby se vzbouřili proti ústupkům od stranického programu.

Mirek Topolánek při svém vystoupení na konferenci Forum 2000. foto: ČTK

Informace přinesl server Týden.cz. "ODS dnes opustila svou misi, ztratila a ztrácí voliče, nic nenabízí, nemá srozumitelný program, nehájí ani svobodu, ani kapitalismus. Kdo v zájmu pozice opouští obranu svobody, nezaslouží si ani pozici, ani svobodu," píše Topolánek svým kolegům v dopise, který má server k dispozici.

Podle Topolánka totiž reformní rétorika pouze zastírá "bezradnost, odevzdanost a účelovost". I když je z citací poznat, že s Nečasovou vládou nesouhlasí, premiéra přímo nejmenuje

ČTĚTE VÍCE:

Vracíme se ke komunistické politice, míní Topolánek

Topolánkovi například vadí, že strana nebrání rozšiřování odposlechů, v tomto bodu se dokonce zastal Pavla Béma. Dále Topolánek také kritizuje formu úsporných opatření, zejména obtěžování živnostníků přehnaně složitým účtováním, a že ponechala částečnou valorizaci důchodů. 

Nelíbí se mu ani ústupky vůči Věcem veřejným. Vláda podle něj provozuje neokomunistickou politiku a to kvůli sedmiprocentnímu zvýšení daní pro lidi vydělávající nad sto tisíc korun měsíčně.

"Dopisu Mirka Topolánka nerozumím. ODS se podařilo do vládní agendy prosadit 80 % svého programu. Dokončujeme reformy, na jejichž prosazení jsme neměli v minulých vládách sílu," okomentoval znění dopisu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

"Nemám rád, když někdo v ODS zpovzdálí mentoruje, aniž by přišel s vlastními návrhy. I jako řadový člen se může Mirek Topolánek účastnit našich ideových konferencí a doufám, že tuto možnost v budoucnu využije, dodal." 

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek je bývalý český politik, v letech 2002-2012 předseda Občanské demokratické strany a v období 2006- 2009 předseda vlády České republiky. Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie.

První Topolánkova vláda nezískala důvěru a v říjnu 2006 podala demisi V listopadu opět jemnoval Václav Klaus Topolánka premiérem, vláda byla jmenována v roce 2007. Dne 24. března 2009 proběhlo hlasování o setrvání vlády vedené Mirkem Topolánkem. Poslanecká sněmovna vyjádřila vládě nedůvěru.

Proti kabinetu hlasovalo 97 poslanců opozice. V září téhož roku Topolánek rezignoval na svůj poslanecký mandát poté, co ČSSD oznámila, že nebude hlasovat pro rozpuštění poslanecké sněmovny, které by umožnilo vypsání předčasných parlamentních voleb. 1. dubna 2010 rezignoval na post volebního lídra ODS kvůli skandálním výrokům pro časopis LUI.

Autor: