30. listopadu 2008 11:43, aktualizováno  17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánek získává čím dál větší převahu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 158Diskuse
Mirek Topolánek a Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Pavel Bém | foto: ČTK

PRAHA Necelý týden před začátkem volebního kongresu ODS má současný předseda a premiér Mirek Topolánek v kandidatuře na šéfa ODS stále větší převahu nad svým jediným protikandidátem, prvním místopředsedou strany a pražským primátorem Pavlem Bémem. Pro opolánka se vyslovilo už šest regionálních sněmů ODS, v krajích ho zatím podpořila i většina oblastních sněmů, které se konaly.

Za Béma se ještě žádný regionální sněm nepostavil, předpokládá se však, že ho nominuje Praha, kde už získal podporu naprosté většiny okresních sdružení.

Do dnešního dne se konalo devět ze 14 regionálních sněmů. V Pardubickém, Zlínském, Plzeňském, Olomouckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině se delegáti vyjádřili pro Topolánka, v dalších třech krajích nezískal nominaci nikdo. Kongres, na kterém bude volen předseda ODS, začne v pátek 5. prosince v Praze.

Bém viní Topolánka z podílu na prohře ODS v říjnových krajských a senátních volbách a z toho, že strana pod jeho vedením příliš ustupuje koaličním partnerům a nedostatečně prosazuje svůj program. Původně chtěl proto Topolánka vystřídat v čele strany. V pátek však navíc prohlásil, že požaduje i konec Topolánkova kabinetu. V případě svého zvolení šéfem ODS by prý navrhl dohodu s opozicí na vytvoření nové, menšinové vlády ODS. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek ovšem takové úvahy označil za politické sci-fi. Topolánek dnes řekl, že vláda odejde, pokud si nedokáže zajistit ve sněmovně většinu.

Za Topolánka prý "lobbuje" Talmanová
Napjatou situaci v ODS před kongresem strany tento týden ještě více rozvířily úvahy čestného předsedy ODS a prezidenta Václava Klause o založení nové euroskeptické strany a rozchodu s ODS. Topolánek si Klausovy výroky vyložil jako odmítnutí pozvání na kongres. Topolánek dnes v televizi Prima uvedl, že se neobává toho, že by Klaus mohl způsobit rozklad ODS. Domnívá se, že podpora prezidenta v ODS není tak velká. Po kongresu strany by podle Topolánka měl ODS vést krizový management.
Pokud si strana nepřizná své chyby, tak jí hrozí, že prohraje i další volby, míní.

Bém vede jasně pouze v Praze, kde se pro něj vyjádřilo 11 oblastních sněmů z 15. Praha 1 dala Bémovi přednost v tajné volbě, po opakovaném hlasování ale nakonec sněm nepodpořil ani jednoho z kandidátů. Někteří účastníci proto hlasování zpochybňují a nařkli Topolánkovu přítelkyni a místopředsedkyni sněmovny Lucii Talmanovou z nepřiměřeného nátlaku ve prospěch současného předsedy strany.

Šanci na úspěch měl Bém i ve středních Čechách. Podle výsledků oblastních sněmů zde měl sice větší podporu Topolánek, nominace Bémovi ale nakonec unikla jen o jeden hlas. Pro Topolánka se už kromě šesti regionálních sněmů vyslovily například i
všechny oblastní sněmy v Moravskoslezském kraji. Je tedy pravděpodobné, že ho podpoří i krajští delegáti v Ostravě. Převahu má Topolánek i v Královéhradeckém kraji. Sněmy se zatím nekonaly také v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Bémovy šance na úspěch již minulý týden zpochybnil i šéf středočeských občanských demokratů Petr Bendl, který bývá označován za jeho spojence. Podle dřívějších spekulací by také Bém těsně před kongresem mohl vystoupit, vzdát se kandidatury a vyzvat Topolánka, aby udělal totéž. Kandidátem by se pak mohl stát někdo jiný, například europoslanec Jan Zahradil, který takové řešení již dříve navrhoval. Bém však tyto zprávy popřel. Podle něj není "žádná bitva ztracena, pokud ji předem nevzdáte".

Lidovky.cz
  • 158Diskuse
Najdete na Lidovky.cz