6. prosince 2008 20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Topolánka kritizovali i bránili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 91Diskuse
Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v zákulisí hotelu Clarion. | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Pochvalná i kritická slova na adresu premiéra Mirka Topolánka a vlády zněla celé z pódia 19. kongresu ODS. Delegátů naslouchajících v sále postupně ubývalo a diskuse se přesouvala do kuloárů. Část řečníků v tomto ohledu vyčetla Topolánkovi zhruba hodinovou nepřítomnost v sále, i když údajně slíbil, že bude diskusi sledovat v přímém přenosu na televizních obrazovkách.Sledujte on-line z kongresu ODS

Rebel poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý vystoupil s konstatováním, že delegáti tentokrát nemusejí počítat s jeho kandidaturou do vedení strany.


Podívejte se na fotky

"S Mirkem Topolánkem už nebude ani dominantní, ani pravicová strana," uvedl. Jako zradu principů ODS popsal souhlas vlády s antidiskriminačním zákonem, který podle něj zavádí presumpci viny. "Rovná daň opravdu zavedena byla - na Slovensku," zdůraznil Tlustý a delegáti ho potleskem doprovodili, když českou obdobu označil za Kalouskovy polorovné sazby. Zmínil také "kličkování kolem Lisabonu" s tím, že stále neví, jak se v příštím týdnu ODS v této věci zachová.

"Pane předsedo, já už vám nevěřím," uvedla v diskusi starostka Prahy 2 Jana Černochová s odkazem na sliby, které dal předseda ODS stranické základně před šesti lety. Připomněla, že Topolánek mluvil hlavně o slušnosti, kterou ale nepředvedl, když ve sněmovně vulgárně gestikuloval. Přidal se k ní například Pavel Žďárský z ODS na Praze 9, kterému také vadilo premiérovo chování. "Mne zastavují na ulicích babičky a ptají se, proč se ten člověk chová takto?" uvedl.

Část delegátů Topolánka obvinila z touhy zůstat u moci za každou cenu. Citovala také Topolánkova slova, že vláda bez reforem nemá právo existovat. Topolánkova protikandidáta pražského primátora Pavla Béma označila za hrdinu, který našel odvahu zvednout hozenou rukavici.

Touhu po funkcích některých stranických kolegů kritizoval senátor Jaroslav Kubera. "Proč nekandiduji? Protože jediná volná funkce je čestný předseda," řekl v narážce na rozhodnutí dosavadního čestného předsedy ODS Václava Klause funkci vrátit.

V diskusi zazněly odmítavé názory na lisabonskou smlouvu i výzva, aby v neděli kongres svolal příští setkání už na příští podzim.

Premiéra naopak hájili jeho zastánci, kteří jako bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek obvinili naopak prezidenta Václava Klause ze "zrady".

"Byla to naše loajalita, co Václava Klause podržela v nejtěžším období jeho politické kariéry. A byla to opět naše loajalita - a speciálně Topolánkova loajalita - co jej podvakrát posunula do prezidentské funkce. Byl bych nerad, aby to znělo příliš pateticky, nebo troufale, ale myslím si, že po tom všem máme právo - a mluvím teď za tu nejpočetnější třetí skupinu - máme právo chtít po Václavu Klausovi, aby tentokrát byl více loajální on k nám," konstatoval.

Vyzval delegáty, aby se chovali stejně jako před 11 lety, když se postavili za Klause, protože se proti němu nehrálo fér. "V současnosti shledáváme správným zůstat teď v jeho nelehké chvíli loajální k Topolánkovi," uzavřel.

Lidovky.cz
  • 91Diskuse
Najdete na Lidovky.cz