Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Podniky vypouštějí více toxických látek, varují ekologové

Česko

  14:57
PRAHA - Množství rakovinotvorných látek, dioxinů a dalších toxických škodlivin, které v loňském roce ohlásily české podniky do Integrovaného registru znečišťování (IRZ), se meziročně podstatně zvýšilo.

K největším znečišťavatelům ovzduší v Ostravě patří Acellor Mittal. foto: Lidové noviny

Ekologické sdružení Arnika v pondělí konstatovalo, že vážný je stav u vypouštění látek, jež mohou mít vliv na vznik rakoviny, ve Středočeském kraji a na Vysočině. Za „skokana desetiletí“ vyhlásili jihlavské provozy výrobce dřevotřískových desek Kronospan, které v součtu dosáhly vůbec nejvyšších emisí formaldehydu za desetiletou historii ohlašování do veřejného registru.

„Pokoušeli jsme se zjistit, co způsobilo takovýto meziroční nárůst, bohužel se nám nepodařilo dodnes získat odpověď,“ řekl expert na toxické látky z Arniky Jindřich Petrlík na dnešní tiskové konferenci. Arnika sestavuje každoročně žebříčky podle skupin látek, které nějak ohrožují zdraví. Podle něj by se měla zavést povinnost integrovaného povolení i pro nábytkářské a dřevozpracující provozy.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni se také zvýšil objem jemného prachu, který vypustil do ovzduší ostravský podnik ArcelorMittal, podstatně se ale snížil z elektráren společnosti ČEZ v Prunéřově. Největším znečišťovatelem rakovinotvornými látkami nicméně stále zůstává středočeská Spolana Neratovice. Vyjádření podniků ČTK zjišťuje.

Úniky a přenosy nebezpečných látek loni nahlásilo 1655 podniků, meziročně jejich počet vzrostl o 35, a počet látek se zvýšil o další dvě na 61. Kromě středních Čech a Vysočiny dominují tradičně v osmnácti aktuálních tabulkách znečišťovatelé z krajů Moravskoslezského i Ústeckého. Arnika sčítá informace o látkách a jejich působení na zdraví, tam, kde je to potřeba, je přepočítává na konkrétní dopady na životní prostředí.

Ústřední čistírna odpadních vod v Praze se nově dostala na třetí místo u vypuštěných látek způsobujících rakovinu, na rozdíl od Kronospanu ale většinu z nich vypustila do vody. „Je to zarážející z toho důvodu, že jde jen o čistírnu odpadních vod, která de facto zobrazuje to, jak moc jsou zatíženy odpadní vody z domácností nebo živností v tomto případě v Praze,“ vysvětlil Petrlík. Na údaj mělo vliv zřejmě špatné fungování povodní.

ČEZ operates coal-burning plants, such as thise one at Počerady, which need permits to emit CO2 into the atmosphere

Nejvíce skleníkových plynů loni na území ČR vypustily, stejně jako v minulosti, severočeské elektrárny ČEZ, ovšem před elektrárny Prunéřov se letos zařadila elektrárna Počerady.

Pochybnosti Arnika vznesla u nahlášených dioxinů od Železáren v Hrádku. „Ohlásily téměř kilo dioxinů. My jsme je proto dali na první místo, přestože si myslíme, že jde o chybný výpočet, protože ten provoz ve své velikosti, pokud by produkoval takové množství dioxinů, by rozhodně měl být uzavřen,“ zdůraznil Petrlík. Je to množství, které šestinásobně převyšuje celkové množství odhadovaných emisí dioxinů do ovzduší za celou Českou republiku. Firma ale podle Arniky na čísle trvá, výpočet by proto měla prověřit Česká inspekce životního prostředí.

Autoři: ,