Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Trafiky jsou v politice přirozená věc, řekl Kuba u výslechu

Česko

  15:03
PRAHA - Bývalý místopředseda ODS Martin Kuba v úterý přes dvě a půl hodiny vypovídal na policii kvůli kauzám kolem Jany Nečasové. Mimo jiné odpovídal na dotazy týkající se kauzy takzvaných poslaneckých trafik, kterou považuje "za trochu nesmyslnou". Podle něj se v případu prolínají dvě roviny, a to vyjednávání uvnitř politické strany a diskuse o vládním balíčku. "Považuju to za přirozenou věc, která se v politice dnes a denně děje," řekl Kuba, když opouštěl policejní služebnu v centru Prahy.

Martin Kuba při projevu na kongresu ODS. foto: MAFRA - Petr Topič

Kuba již na policii vypovídal loni v srpnu. Trojice bývalých poslanců Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud a výslechy svědků po změně jejich procesního postavení se konají znovu. 

ČTĚTE TAKÉ:

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Podle Bočkova advokáta Filipa Seiferta se výslechy opakují kvůli tomu, že byl v kauze obviněn Nečas, aby se jeho advokáti mohli účastnit výslechů některých klíčových svědků. "Myslím si, že je to standardní postup," řekl Seifert.

Kuba uvedl, že se při výslechu opakovaly otázky z minulosti. Především prý odpovídal na dotazy advokátů, kterým vysvětloval rozdíly při jednání o vládním balíčku a o kongresu ODS. "Tím, že to všechno probíhalo v jedné době, tak já mám trochu pocit, že to tak zvláštně splývá," prohlásil Kuba. Podle Seiferta nebyly při dnešní výpovědi řečeny žádné nové, zásadní nebo překvapivé skutečnosti.

Trafikanti vypovídat odmítli, další poslanci jsou na řadě

Na příští dny jsou k opakovanému výslechu pozváni například šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová nebo bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Exposlanci Tluchař, Šnajdr a Fuksa v kauze znovu vypovídali na konci března. Tluchoř s Fuksou výpověď odmítli, za což dostali pořádkovou pokutu 20.000 korun. Šnajdr naopak na policii na některé dotazy odpovídal. Podle serveru Česká justice však za to dostal pokutu 10.000 korun, protože odmítl zodpovědět všechny otázky.

Fuksa se stal dva měsíce po složení mandátu členem představenstva Českého Aeroholdingu a vrchním ředitelem pro strategii v tomtéž podniku. Šnajdr byl v prosinci 2012 zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Čepro.

Ohledně Tluchoře policejní spis uvádí, že "v důsledku jeho obav z případných následků tohoto postupu mu dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu", a tedy zatím nezískal členství v orgánech společností, v nichž je majoritním vlastníkem stát. Zmiňuje však, že Tluchořem požadovaný člověk - Libor Antoš - byl zvolen členem dozorčí rady Českých drah.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost.

Autoři: ,