19. července 2010 10:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tragická srážka vlaků: v Indii zemřelo 60 lidí, 100 je zraněno

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Srážka vlaků v Indii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srážka vlaků v Indii | foto: ČTK

DILLÍ Nejméně 60 lidí zahynulo a 100 bylo zraněno při srážce dvou vlaků ve východní Indii ve státě Bangla. Rychlík zde v plné rychlosti narazil do stojícího osobního vlaku, jehož cestující se vraceli z víkendu. Příčiny nehody se vyšetřují, jedná se již o druhé vlakové neštěstí za poslední tři měsíce.

Tragédie se stala ve stanici Sainthia, která se nachází asi 200 kilometrů severně od Kalkaty. Při srážce byly zdemolovány dva osobní vagony a jeden zavazadlový vůz. Zbyla z nich jen změť pokrouceného kovu. Náraz byl tak silný, že utrhl střechu jednoho z vagonů, ta vylétla do vzduchu, dopadla na pěší most přes železniční trať.

V poničených vagonech jeli cestující s nejlevnějšími jízdenkami. Tyto vozy bývají většinou kapacitně zcela vytížené. Záchranáři museli k vyproštění některých pasažérů použít plynové hořáky a nůžky na plech. Podle zástupců místních úřadů byly záchranné práce ukončeny a všichni zranění byli převezeni do nemocnice. Strojvůdci obou vlaků při nehodě zahynuli.

Čtěte také:

Během tří měsíců je to již druhá vážná nehoda ve státě Bangla. Na konci května si tu srážka dvou vlaků vyžádala 145 lidských životů. Příčinou neštěstí byla tehdy podle vyšetřovatelů sabotáž povstaleckých maoistů. Mluvčí maoistů to však popřel.

U dnešní nehody vyšetřovatelé teroristický útok vyloučili. Přesné příčiny se vyšetřují, neštěstí s největší pravděpodobností zapříčinila špatná signalizace.

Železniční nehody jsou v Indii relativně běžné. Země je protkána hustou sítí vlakových tratí. Podle zpravodajského serveru BBC přepraví každý den přibližně 9000 osobních vlaků až 18 milionů cestujících. Nejčastější příčinou nehod je špatná údržba tratí.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz