14. března 2008 20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Trampolína, nikoli houpací síť

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 8. 3.: Populistické řeči ministrů nic nevyřeší

Autor dopisu považuje omezení podpory v nezaměstnanosti ministrem Petrem Nečasem za chvályhodné, chybí mu ale druhý krok: pomoc lidem sehnat práci. Ne všichni lidé žijící ze sociálních dávek jsou podle něho „parazité, žijící na úkor všech“. To nikdo nikdy netvrdil. Jsou to ti, kteří skutečně zneužívají sociální dávky, jsou pasivní, vykazují formální aktivity při hledání práce a často přitom vydělávají načerno. Přežívají v sociálním systému roky a hledají každou skulinku, jak z peněz ostatních vytěžit maximum. To v situaci, kdy je rekordních 150 tisíc volných pracovních míst a řada firem má problém sehnat zaměstnance.
Motto změn na pracovním trhu zní: „Ten, kdo pracuje, se musí mít lépe, než ten, kdo nepracuje. Ten, kdo se snaží, se musí mít lépe, než ten, kdo je pasivní. Rychleji vyřešit životní situaci se vyplatí.“ Proto bude krátkodobý, několikaměsíční pobyt na podpoře zvýhodněn. Proto bude po uchazečích o práci po 5 měsících vyžadována spolupráce na individuálních plánech, připravených úřady práce. Proto nebude možné odmítnout rekvalifikaci bez rizika vyřazení z evidence, stejně jako při opakovaném ukončení zaměstnání zprostředkovaného úřadem práce v průběhu půl roku. Proto budou nezaměstnaným nabízeny dobrovolnické služby pro obce, aby si mohli aspoň částečně přilepšit, dokud si neseženou práci. Sociální systém musí fungovat jako trampolína, ne jako houpací síť.
Na druhé straně je záměr více zpružnit pracovnit trh, ať už změnou zákoníku práce, či formou daňového zvýhodnění krátkododobých úvazků pro lidi nad 50 let, rodiče s dětmi do 10 let, zdravotně postižené nebo studenty. Liberalizovány jsou podmínky pro podnikání, postupně klesá daňová zátěž. To vše směřuje k větší motivaci a pomoci sehnat práci.
Jiří Sezemský, vedoucí oddělení styků s veřejností MPSV
Najdete na Lidovky.cz