7. prosince 2008 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Třeštíková převzala evropského Oscara

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Helena Třeštíková přebírá cenu Evropské filmové akademie Prix Arte za nejlepší evropský dokument. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Třeštíková přebírá cenu Evropské filmové akademie Prix Arte za nejlepší evropský dokument. | foto: ČTK

KODAŇ Česká režisérka Helena Třeštíková převzala v Kodani cenu Evropské filmové akademie (EFA) Prix Arte 2008 v kategorii dokument za svůj snímek René. Jako vůbec nejlepší evropský film roku byl vyhodnocen snímek italského režiséra Mattea Garroneho Gomorra, jehož tématem je neapolská odnož mafie - camorra. Tento film získal i cenu za nejlepší režii, scénář a kameru.

Cenu pro nejlepší herečku si vydobyla britská hvězda Kristin Scottová Thomasová za výkon ve francouzském filmu Il y a longtemps que je t'aime (Už dlouho tě miluji). Jako nejlepší herec byl vyhodnocen Ital Tony Servillo za výkony ve filmech Gomorra a Il Divo (Vznešený). Cena za celoživotní dílo byla udělena britské herečce Judi Denchové.

Helena Třeštíková je vůbec první českou držitelkou prestižního ocenění, kterému se říká "evropský Oscar". Ve vyznamenaném filmu mapuje dvě desítky let života člověka na okraji společnosti. Film přišel do českých kin v červenci. V listopadu získal hlavní cenu Zlatá holubice na 51. ročníku festivalu dokumentárních a animovaných filmů DOK v Lipsku.

Na cenu pro nejlepší evropský film kandidoval i snímek českého režiséra Petra Zelenky Karamazovi, ale do užší nominace se nedostal. Na seznamu hostů slavnostní ceremonie byli i zástupci dánské královské rodiny a mezi pozvanými herečkami i Češka Anna Geislerová.

Evropská filmová akademie, která byla založena v roce 1988, uděluje ceny v 15 kategoriích. V roce 1997 byl za evropský počin ve světovém filmu oceněn režisér českého původu Miloš Forman se snímkem Lid versus Larry Flynt. V roce 1989 dostal zvláštní ocenění slovenský dokumentarista Dušan Hanák za snímek Obrazy starého sveta z roku 1972.

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz