1. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Třetí Muži v černém stojí za hřích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Agent J (Will Smith) se tentokrát vydává za ilegálními mimozemšťany do roku 1969  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agent J (Will Smith) se tentokrát vydává za ilegálními mimozemšťany do roku 1969 | foto: Falcon

Muži v černém 3 nabízejí vtipnou a chytrou letní podívanou, kromě mimozemšťanů dojde i na alternativní historii.

V rámci nedávno odstartované sezony letních blockbusterů představuje sci-fi komedie Muži v černém 3 téměř sázku na jistotu. Zárukou kvalitní divácké zábavy je Steven Spielberg, který za snímkem stojí jako výkonný producent. To on je klíčovou osobností projektu – i když do kina lákají i herecké hvězdy Will Smith a Tommy Lee Jones a režisér Barry Sonnenfeld (který natočil i předchozí dva díly série).

Muži v černém 3 potvrzují, že Spielberg v rámci svých producentských aktivit hodlá i nadále sázet na nostalgické nálady publika: sci-fisnímky ve stylu retro mu totiž nabízejí už druhou letní sezonu. Už loni se mu to víceméně dařilo – i když filmy Kovbojové a vetřelci, Super 8 a Ocelová pěst si nakonec žádné čelní umístění v žebříčku nejvýdělečnějších titulů sezony nevydobyly. Přinesly však do kin slušnou porci zábavy, kultivované nostalgickými reminiscencemi.

I třetí Muži v černém jsou ovšem především variací na téma, které filmařům v roce 1997 poskytl populární komiks Lowella Cunninghama. Nabízejí tak barvitou podívanou plnou triků a vtipů, založenou na existenci tajné agentury MIB, zasahující proti ilegálním mimozemským imigrantům, kteří porušují pozemské zákony. I tentokrát je protagonistou vyprávění zdatný agent J (Will Smith). Nepotýká se ovšem jen s galaktickým padouchem Borisem, který nesnáší svou přezdívku Bestie, ale i se svým dlouholetým, sucharským parťákem K (Tommy Lee Jones) – respektive s jeho mladší verzí z roku 1969. Do toho se hrdina musí s pomocí stroje času vypravit, aby zachránil svět.

Muži v černém 3 jsou tak „návratem do budoucnosti“ ve stylu legendární trilogie Roberta Zemeckise (kterou se v 80. letech právě Spielberg profiloval jako úspěšný producent). A schopnost „postmoderní“ variace na původní téma si i tentokrát zaslouží obdiv: podobně jako v prvním Návratu do budoucnosti (1985) se totiž hrdina vydává do poměrně nedávné minulosti, aby ovlivnil neutěšený průběh přítomných událostí. Zatímco Zemeckisův odvážný středoškolák se vracel do „idylických“ 50. let, osvědčený agent J cestuje čtyřicet tři let nazpátek – do bouřlivého roku 1969.

Alternativní historie jako hra

Díky nápadu se strojem času se podstatná část Mužů v černém 3 odehrává na sklonku 60. let, což tvůrcům filmu umožňuje řadu komediálních konfrontací, komentujících s nadhledem a velkou vizuální energií americkou historii. Prostřednictvím postavy agenta J dojde i na změnu postavení Afroameričanů v USA.

Ve filmu se mihnei množství známých osobností konce 60. let. Druhý plán vyprávění je tak nápaditě propracovaný, že se vám vyplatí jen kvůli němu vyrazit do kina podruhé. Na své honbě za zlovolným Borisem, který chce vraždou mladého agenta K (Josh Brolin) změnit tok dějin, totiž J zabrousí i do legendární Factory Andyho Warhola – což je ve skutečnosti značně otrávený agent MIB kontrolující v převleku za avantgardního umělce podvratné aktivity cizinců z jiných galaxií.

Překvapením pro podezřívavé diváky pak asi nebude zjištění, že i všechny modelky jsou ve skutečnosti jen maskovanými mimozemšťany. Když k tomu připočteme striktní zákaz intimních kontaktů mezi zaměstnanci MIB, mohou Muži v černém 3 s nadhledem eliminovat z fantazijního „chlapeckého“ dobrodružství hrozbu rušivé milostné zápletky. To tvůrcům dovoluje soustředit se na vztah J a K, který je tentokrát psychologicky prohloubený – a posléze i nečekaně „státotvorně“ dojemný. Určitě je chytlavější než odbytá detektivní zápletka ženoucí hrdiny po Borisových stopách až na floridský mys Canaveral, odkud právě startuje Apollo 11 na Měsíc...

Muži v černém 3

USA 2012
Režie: Barry Sonnenfeld
Hrají: Will Smith, Tommy Lee Jones, Josh Brolin, Jemaine Clement, Michael Stuhlbarg, Emma Thompsonová, Alice Eveová
Premiéra 31. 5. 2012

Možná nejzajímavější v Sonnenfeldově filmu, který je jistě nejlepším dílem celé trilogie, je ovšem hra s alternativní historií. Tu tematizuje bizarní postava mimozemšťana Griffina ve skvostném podání Michaela Stuhlbarga (známého ze Seriózního muže bratrů Coenových). Drobný a potrhle působící Griffin vidí současně různé verze historie, ale nikdy si není úplně jistý, ve které z nich se zrovna nachází. Není jen komickým ozvláštněním děje: tají v sobě melancholii i úzkost těch, kteří „vědí víc“ – a poskytuje rovněž divákovi sofistikovaný komentář k otázce samotného vyprávění.

To by se přece mohlo vyvíjet docela jinak, než jak to vidíte ve filmu: příběh se v každém okamžiku může zvrhnout v tragédii. A divák má vlastně štěstí, že se nachází v bezpečném časoprostoru hollywoodského mainstreamu. Když k téhle optimistické chvále žánrového vyprávění připočtete vtipné dialogy, samozřejmě působící špičkové triky a chytlavý soundtrack, stojí Muži v černém 3 za divácký hřích.

Alena Prokopová, filmová publicistka
  • 4Diskuse