17. prosince 2008 18:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Třetina národa neví, co je 'Lisabon'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 89Diskuse
Proti lisabonské smlouvě už několikrát protestovali demonstranti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti lisabonské smlouvě už několikrát protestovali demonstranti. | foto: ČTK

PRAHA Třetina obyvatel České republiky, která se v lednu ujme předsednictví Evropské unie, vůbec netuší, co je lisabonská smlouva. Vyplývá to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM. Více než dvě pětiny lidí, 43 procent, označilo svou znalost za "velmi povšechnou". Většina lidí, téměř 80 procent, se přitom o dění kolem smlouvy ani nezajímá.

Lisabonská smlouva zahrnuje reformu institucí EU a má nahradit neschválenou euroústavu.  Česká republika je jedinou ze zemí Evropské unie, která se ke smlouvě nevyjádřila. Opoziční sociální demokracie si klade brzkou ratifikaci jako podmínku spolupráce s vládou při nadcházejícím předsednictví.

Mezi neinformované patří i vysokoškoláci
Pojem lisabonská smlouva zná zhruba čtvrtina Čechů a Češek starších 15 let. Pouze pět procent lidí by svou znalost smlouvy označilo za velmi dobrou. Asi pětina lidí má docela dobré povědomí o tomto pojmu. Posun ve znalosti "Lisabonu" není podle CVVM znát ani z časového hlediska. Podle dubnového průzkumu dobře znalo pojem lisabonská smlouva 19 procent lidí, v červnu 22 procent a v září 23 procent lidí.

Tři čtvrtiny lidí tvrdí, že o "Lisabonu" nejsou informováni. Dostatek informací vyslovila necelá pětina respondentů. Zajímavé podle CVVM je to, že mezi neinformované patří i vysokoškoláci. Nadpoloviční většina lidí s vysokoškolským vzděláním, 55 procent, pociťuje nedostatek informací. Průzkum odhalil rozdíly mezi muži a ženami v názorech na lisabonskou smlouvu. Muži častěji než ženy tvrdí, že dobře vědí, co "Lisabon" znamená (30 procent ku 18 procentům).

Smlouva mění způsob rozhodování v unijních institucích mimo jiné v souvislosti s tím, že počet členů stoupl na 27. Počítá se vznikem funkcí stálého předsedy Evropské rady a společného "ministra zahraničí". Na rozdíl od euroústavy, která nevstoupila v platnost, protože ji odmítli Francouzi a Nizozemci, nenahrazuje dosavadní smlouvy, nýbrž je jen doplňuje. Neobsahuje také státní symboly - společnou hymnu a vlajku - s nimiž euroústava počítala. 

Průzkum se konal mezi 3. a 10. listopadem 2008 mezi 1084 lidmi.

ČTK
  • 89Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.