Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Tři dny vyjednávání. Rukojmí čečenských separatistů nakonec zabil plyn ruské policie

Svět

  5:00
PRAHA - Když 23. října 2002 obsadili čečenští separatisté moskevské divadlo, téměř 900 rukojmích vědělo, že se ze sálu obehnaného bombami nedostanou snadno. Nečekali však, že zemřou rukou ruských úřadů. Při snahách o osvobození totiž jednotky použily nervový plyn, který způsobil smrt většiny ze 130 obětí. S následky zákroku protiteroristického týmu se přeživší vypořádávají i 15 let po útoku.

Policisté vynáší oběti z divadla. foto: elist10.com

Mělo to být poklidné podvečerní představení plné zábavy. V moskevském divadle na Dubrovce se sešlo na téměř 900 lidí, kteří chtěli zhlédnout tehdy velmi populární muzikálové představení Nord-Ost. Kolem deváté hodiny večer zastavil před divadlem autobus a z něj vystoupilo čtyřicet maskovaných čečenských mužů a žen. Vešli dovnitř a začali střílet do vzduchu.

Záhadný plyn trápí zachráněné rukojmí z Dubrovky, Putin stále mlčí

Okamžitě vypukla panika. Diváci se snažili utéct ze sálu a několika desítkám se to skutečně podařilo přes okna a únikové východy. V sále ale zůstalo téměř 850 lidí, kteří se stali rukojmími čečenských separatistů. Všichni byli shromážděni v hlavním sále a drženi v klidu pod pohrůžkou smrti. Útočníci naskládali bomby kolem celého sálu. Nikdo z rukojmích se uvnitř divadla téměř nepokusil promluvit.

Velitelem akce byl dvaadvacetiletý Movsar Barajevo,  synovec známého čečenského velitele Barajeva, kterého zabila ruská armáda v červnu 2001 . Požadoval po úřadech okamžité ukončení tehdejší invaze do Čečenska, odchod Rusů ze země a uznání nezávislosti. Společně s ním drželo rukojmí několik tzv. černých vdov, tedy žen, kterým zemřeli manželé během války s Rusy.

Vyjednávání začala již večer 23. října. Čečenci dali ruské vládě na splnění svých požadavků sedm dní. Krátce po půlnoci propustili útočníci na 200 lidí - muslimů, Gruzínců, dětí a těhotných žen. Během dne však zabili dívku, která se pokusila o útěk. Další den opět propustili útočníci pár dětí. Jeden muž, který se domníval, že v sále je jeho dítě, se pokusil dostat do dovnitř. Teroristé ho zastřelili.

Obrněné transportéry hlídaly okolí divadla.

Třetí den událostí šéf tajné služby FSB Nikolaj Patrušev oznámil, že v případě propuštění všech rukojmích budou ušetřeny životy teroristů, kteří ale pohrozili popravami od 4. ranní následujícího dne, pokud vláda nesplní požadavky. Pokračovalo vyjednávání a rukojmí dostali poprvé vodu, potraviny a hygienické potřeby.

Ruské bezpečnostní jednotky se 26. října odhodlaly k zákroku. V pět ráno odpojily divadlo od elektřiny a skrze ventilaci začaly dovnitř objektu vpouštět nervový plyn, který měl všechny uspat, nebo přinejmenším otupět reakci teroristů. V půl šesté vtrhli příslušníci protiteroristické jednotky dovnitř divadla.

Boj o rukojmí a divadlo trval téměř hodinu. Zevnitř se ozývala střelba i výbuchy nastražených bomb. Když střelba utichla, policisté ohlásili, že se útočníkům podařilo zabít asi pět rukojmích. Ukázalo se však, že daleko větší škody než teroristé napáchaly ruské úřady použitím nervového plynu.

Jednu z prvních obětí útočníků vynáší od vchodu divadla policista.

Výsledkem bylo sice zabití všech teroristů, ale také smrt 130 zadržovaných návštěvníků muzikálu i zaměstnanců divadla včetně herců. Mezi mrtvými návštěvníky muzikálu a herci bylo devět cizinců.

Až čtyři dny po operaci tehdejší ministr zdravotnictví Jurij Ševčenko oficiálně oznámil, že při akci byl použit plyn na bázi fentanylu. Podle obhájců pozůstalých zapříčinil neznámý původ použité látky úmrtí tolika lidí, protože lékaři nebyli schopni podávat protilátky.

Následky útoku doznívají i 15 let poté

Pozůstalí po obětech podali několik neúspěšných žalob a žádostí o odškodnění. Zákrok dodnes vyvolává otázky, především kvůli použití plynu, který měl ochromit útočníky, ale zřejmě zavinil i smrt většiny obětí. Vinou plynu dodnes trpí přeživší rukojmí řadou neduhů. 

Stále se také neví, kdo velel osvobozovací operaci, jaký plyn byl přesně použit, kdo to nařídil, ani jak byla poskytnuta první pomoc raněným.

Oficiální vyšetřování útoku vyznělo do ztracena, protože podle odtajněných dokumentů vyšetřovatelé odmítli trestní odpovědnost za smrt lidí jak u teroristů, tak u příslušníků bezpečnostních složek a lékařů.

K odpovědnosti za útok se po týdnu přihlásil čečenský polní velitel Šamil Basajev, který byl zabit v roce 2006. Celkem se na akci podílely tři teroristické skupiny, z nichž nejznámější byly Zahrada spravedlivých (Rijadus Salichijn) a Islámský pluk zvláštního určení (IPON). 

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...