Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tři, dva, jedna... Start!

Svět

  9:27
COLORADO SPRINGS - Velká operační místnost, uprostřed kulatý stůl. V jeho čele generál Chris Anzalone a česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Na obrovských obrazovkách se odpočítává čas. Jedna hodina a deset minut do startu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová s Williamem Websterem, který stojí v čele Severoamerického velitelství protivzdušné obrany. foto: ČTK

Jsme v místě, kam se ještě žádný český a možná ani americký novinář nedostal - na základně Schriever v Colorado Springs. Čekáme na start rakety, která bude testována nad Tichým oceánem. „Na vlastní kůži“ si tak můžeme otestovat funkčnost systému, jehož součástí má být i plánovaná radarová základna v Brdech.

„Raketa bude vypálena z aljašské základny Kodiak,“ vysvětlují vojáci a celou trasu letu zároveň ukazují na mapě. Za chvíli již vidíme záběry bílé rakety přímo z Aljašky a na monitoru nápis Secret.

Uvozovky dolníDěláme tyto testy docela často, ale pokaždé je to jiné, nikdy nevíme, zda to bude úspěšné.Uvozovky horní

Čas rychle utíká a do odpálení zbývá již jen 20 minut. Hlásí se jednotlivé radary, které budou cestu této střely dlouhého doletu monitorovat. Všichni hlásí: We are green (máme zelenou), tedy jsme připraveni. Až na místo odpálení na Aljašce. „We are red (máme červenou),“ ozývá se.

Není to film, ale realita
Odpočítávání se najednou zastavuje na sedmnácti minutách. „Co se děje?“ ptáme se. V oblasti, kde má být raketa odpálena, je prý špatné počasí, zataženo, mraky, a jak se dozvídáme, blesky by mohly celý test narušit. Aljaška si proto žádá odklad nejméně o patnáct minut. Generála Anzaloneho neustále informují, jak se situace vyvíjí. Po téměř půlhodině čekání a našich spekulací, zda vůbec k testu dojde, najednou všichni hlásí: Jsme zelení, a náš průvodce, podplukovník Jeffrey Cullen, na nás vítězoslavně zvedá palec.

„Ještě než se to celé spustilo, tak jsem určitou trému cítila, pak už ne,“ přiznává poté i česká ministryně Vlasta Parkanová. „Děláme tyto testy docela často, ale pokaždé je to jiné, nikdy nevíme, zda to bude úspěšné,“ dodává Jeffrey Cullen. Generál Anzalone se zaujetím vysvětluje podrobnosti celého testu zástupcům české delegace. Jinak ale vůbec nevypadá nervózně. „Oceňovali jsme jeho klid. On na to odpověděl, že už je zvyklý, byl to jeho čtyřicátý druhý test,“ říká nám posléze český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Poslední minuty do startu jen sedíme a ani nedutáme. Celá místnost a raketa, kterou vidíme na obrazovce, vypadají jako v hollywoodských filmech. Je to ale realita. Pět, čtyři, tři, dva, jedna. Raketa je úspěšně odpálena. Na jejím trupu je připevněna kamera, takže máme možnost sledovat celou její trasu. Vidíme, jak stoupá a vzdaluje se od Země. Za chvíli už cestuje vesmírem. Její trasu mapují jednotlivé radary na lodích Aegis i přímo na moři na ropné plošině. „Tento test byl unikátní právě proto, že poprvé byla sbírána i data z takzvaného sea-based radaru na moři,“ vysvětluje nám Štefan Füle s tím, že při předchozích testech byl tento radar používán jen jako pomocný. „Cílem tohoto testu bylo vyzkoušet jednotlivé senzory zapojené do určité série,“ dodává. Antiraketa, která ničí nepřátelské střely.
Gratulace z Washingtonu
Samotná raketa uletěla okolo tří tisíc kilometrů a po téměř třiceti minutách spadla do moře. Ještě předtím k ní byla ale vyslána simulovaná protistřela. Ta nepřítele po sedmi minutách zasáhla a simulovaně „zneškodnila“. Test byl úspěšný, všichni si oddechli. Zásah opravdovou protiraketou budou Američané testovat ještě letos na podzim. „Byl to úžasný zážitek,“ zhodnotila test česká ministryně obrany. Gratulace do Schrieveru přišly i z Washingtonu, kde na stejné obrazovce sledoval celé dění i šéf Agentury pro protiraketovou obranu, generál Henry Obering. Nadšení jsme ale i my, ještě celou cestu do hotelu vše dopodrobna rozebíráme.

„Můžete o tom, co jste viděli, za dvacet let vyprávět svým dětem. To už u vás třeba bude také stát radar,“ uzavírá podplukovník Cullen.


Proti střelám dlouhého doletu nemáme šanci

Snad bychom v případě útoku stihli evakuovat obyvatelstvo, říká Veronika Kuchyňová Šmigolová, šéfka bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí.

* LN Jakou techniku může Česko nyní nasadit proti případnému raketovému útoku? 
Česko má nějaké staré ruské protirakety S-300. Ty jsou horší formou amerického protiraketového systému Patriot. Jsou to rakety proti střelám kratšího doletu. Tento systém sestřeluje rakety v poslední, tzv. sestupné fázi. To je jediný typ protivzdušných střel, který ČR má, ale proti raketám dlouhého doletu nemá šanci. Samozřejmě máme stíhačky JAS-39 Gripen, které by teoreticky také mohly sestřelit raketu, která na nás letí.

* LN Znamená to tedy, že by gripen mohl sestřelit třeba íránskou raketu dlouhého doletu? 
Myslím, že spíše ne. Ale kdyby byl gripen čirou náhodou ve vzduchu a někde poblíž toho místa, kde ta raketa bude prolétat, tak možná ano. Avšak doba letu balistické střely ze vzdálenosti 2000 až 2500 kilometrů je zhruba čtvrt hodiny. Dostat za tu dobu gripen do vzduchu a někam do dráhy letu střely je v zásadě nemožné.

* LN Který stát má takovou technologii, která by mohla být pro Česko nebezpečná? 
My mluvíme o typech raket, ne o státech. Samozřejmě se teď hodně mluví o Íránu v souvislosti s tím, že vyzkoušel rakety, které mají dolet kolem 2000 kilometrů. Ato už je dolet do východní Evropy, tedy kousek do Česka. Nicméně jsou i další země, které obdobnými technologiemi disponují. Za posledních deset let se počet těchto států zněkolikanásobil. A jsou to zrovna státy s nepříliš stabilními režimy. Hlavně v oblasti Blízkého a Středního východu. Tyto státy vlastní technologie výroby balistických raket.

* LN Co by Česko mohlo dělat v případě raketového ohrožení? 
V tuto chvíli by Česko mnoho dělat nemohlo. Asi by se evakuovalo obyvatelstvo, civilní ochrana. Ovšem pokud by se něco takového vůbec stihlo. Kdybychom věděli předem, že nám něco hrozí, mohli bychom požádat naše spojence. Ti vlastní nějaké novější protiraketové prostředky nežli my. V tuto chvíli ale žádný stát v Evropě není schopen v případě ohrožení balistickou raketou ochránit své obyvatelstvo.

bek


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!