Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tři reportéři přišli o život. Sledovali ruské žoldáky z Vagnerovy armády v Africe a jejich napojení na extremisty

Svět

  5:00
MOSKVA/BANGUI - Do Středoafrické republiky přiletěli, aby natočili film o­ ruských žoldácích ze známé polooficiální ruské armády „ČVK Vagnera“ (soukromá vojenská společnost Vagnera). Slavný Orchan Džemal, expert na války, Blízký východ, Kavkaz a především Turecko, z něhož přišli do Ruska jeho předkové, kameraman Kirill Radčenko a režisér Alexandr Rastorgujev byli zastřeleni v noci na úterý. Jen čtyři dny poté, co vystoupili na letišti v­ metropoli Bangui.

Reportér Sky News ukazuje jedinou známou fotografii zakladatele Wagner Group Dmitrije Utkina, bývalého vysokého důstojníka ruských speciálních jednotek Specnaz. foto: Repro Sky News

Celý projekt, jehož cílem mělo být zmapování působení polooficiálních vojenských struktur za hranicemi Ruska, financoval ruský oligarcha a mecenáš opozice Michail Chodorkovskij, který po odpykání trestu v Rusku emigroval do zahraničí. Jeho Conflict Intelligence Team (CIT) Moskva ovšem považuje za nepřátelskou strukturu. O­ tom, že novináři chtějí dokumentovat činnost vagnerovců, velení této jednotky v Africe vědělo.

Podle oficiální verze Džemal, Rastorgujev a Radčenko jeli v­ noci na úterý autem z města Sibut, vzdáleného od metropole Bangui 188 ­kilometrů, do Babari. Údajně na setkání se svým místním informátorem. Jejich kolegové z CIT se domnívají, že chtěli popsat napojení vagnerovců na místní ozbrojené povstalecké skupiny a dokázat, že ruští žoldáci pracují jak pro vládní struktury, tak pro rebely.

Jeden z novinářů režisér Alexandr Rastorgujev.

Když je na kontrolním policejním stanovišti zastavila hlídka, z ­úkrytu vystoupili neznámí maskovaní ozbrojenci a na místě Rusy zastřelili. Řidiče ovšem nechali naživu, což vyvolává pochybnosti o jeho nevině. Podle jeho výpovědi šlo o obyčejné loupežné přepadení. U sebe měli novináři přes osm tisíc dolarů a drahou filmařskou techniku. Objevila se ale i druhá verze – údajně byli nejdřív uneseni arabsky hovořícími muži a poté zabiti.

Je jasné, že bandité museli o ­skupině vědět. Některá ruská opoziční média proto mluví i­ o ­dalších možných motivech, jež nesouvisí ani tak s penězi, jako s­ úkolem, který žurnalisté v ­Africe plnili, a s ­tím, pro koho pracovali. Této verzi nahrává i fakt, že hlavním podezřelým je povstalecká skupina Séléka. Jejím lídrem byl donedávna Michel Djotodia, který studoval v Rusku a rusky umí dobře i proto, že se oženil s­ Ruskou a v SSSR prožil deset let. Reportéři podle CIT pátrali právě po napojení vagnerovců na Séléku. 

Představitelka CIT Anastasija Gorškovová potvrdila, že s novináři byl udržován po celou dobu jejich pobytu v Africe kontakt. Poté, co v sobotu 28. července přiletěli do země, chtěli ihned začít natáčet. Nejdříve na základně vagnerovců v prezidentském paláci bývalého vůdce a diktátora Jeana-Bédela Bokassy. Jenže tam je bez akreditace místní vojenské správy nepustili.

Další střet s policií následoval, když od nich před hotelem, kde bydleli, policisté požadovali úplatek sto dolarů za „nezákonné používání filmové techniky“. Je možné, že šlo o svého druhu předehru k tragické události.

Filmaři chtěli zdokumentovat především rychle rostoucí ruský vliv v Africe, kde se v poslední době vedle ekonomických zájmů prosazují i ruští vojenští poradci a­ speciální jednotky. Tam, kam Moskva nemůže poslat své vojáky oficiálně, využívá soukromých vojenských struktur, z­ nichž nejznámější a největší jsou vagnerovci. Se zbraní v ruce hájí ruské zájmy i na Donbasu a­ v ­Sýrii.

„Ekonomicky nás z Afriky vytlačuje Čína, a tak sázíme na vojenské poradce a prodej zbraní,“ uvedla Taťjana Denisovová z ­Centra výzkumu tropické Afriky Ruské akademie věd. Podle ní se vagnerovci ve Středoafrické republice nejspíš zabývají ochranou nalezišť zlata a drahokamů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!