Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Tři Trumpova rozhodnutí zastíněná hurikánem. Omilostnil i kontroverzního šerifa

Svět

  6:00
WASHINGTON - Ve chvíli, kdy na americkou pevninu udeřil nejsilnější hurikán za posledních dvanáct let, americký prezident Donald Trump učinil několik kontroverzních rozhodnutí. Ve světových médiích se spekuluje nad tím, zdali vydání zpráv bylo plánované nebo byly uveřejněny záměrně v moment, kdy celý svět upínal pozornost na zničující hurikán Harvey.

Donald Trump (ilustrační snímek) foto: Evan Vucci/AP

Osoby se změněným pohlavím? Nesmí nastoupit do armády. Odsouzený bývalý šerif Joe Arpaio, jenž byl shledán vinným z pohrdání soudem? Oficiálně omilostněn. Kontroverzní poradce Bílého domu Sebastian Gorka? Opustil Bílý dům.

Podle americké televize CNN byly výše uvedené zprávy uveřejněné v pátek okolo šesté hodiny večer místního času, když se americký stát Texas připravoval na hurikán. Udeřit měl v síle kategorie 4 (pozn. red. škála má pět kategorií), nejsilnější od roku 2004. „Hurikán poskytl krytí, což zajistilo, že sporná rozhodnutí nebudou dominovat zpravodajskému vysílání, webovým stránkám nebo předním listům ranních novin. Tři příběhy jsou dokonce zastíněny předpověďmi o bouři i na sociální síti Twitter,“ napsal server americké televize CNN.

Nejvhodnější chvíle

„Věděli jsme, že to prezident chtěl učinit již nějakou dobu a pracoval na tom, aby zprávu mohl zveřejnit v jakoukoli nejvhodnější chvíli,“ řekl jeden úředník z Bílého domu, který své prohlášení anonymně uvedl pro americký deník The Washington Post.

Server Huffington Post na podezřelé načasování rovněž upozornil. Věnoval se i negativním odezvám některých Republikánů ohledně omilostnění bývalého šerifa Arpaioa. Proti rozhodnutí Donalda Trumpa se vyslovili například předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, arizonský senátor John McCain nebo bývalý guvernér Floridy Jeb Bush.

Hurikán Harvey se změnil v tropickou bouři. Vyžádal si šest obětí, hrozí silné záplavy

Ve stejném duchu se k tomu vyjádřil vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer na svém Twitteru. „Zatímco se miliony lidí v Texasu a Louisaně připravují na hurikán, prezident ho použije jako zástěrku k omilostnění muže, který porušil příkaz soudu, aby přestal diskriminovat Latinoameričany, a k zákazu odvážných transgender mužů a žen sloužit našim ozbrojeným silám,“ napsal Schumer. „Jediným důvodem, proč udělal tyto věci právě teď, je využití hurikánu Harvey jako zástěrky,“ uvedl.

Na druhou stranu se proti takovým zprávám ohradil komentátor CNN Michael Smerconish, který v sobotu řekl, že si nemyslí, že Trumpova administrativa načasovala zprávu tak, aby zapadla mezi zprávy o hurikánu Harvey. „V non-stop režimu, ve kterém žijeme, a kde je každý přilepený ke svému smartphonu, je představa, že byste v pátek večer mohli schovat podobnou zprávu, naprosto zastaralá. Nikdo z nás už nečeká, až příští den vyjdou noviny, aby se něco dozvěděl,“ vysvětloval Smerconish.

Milost kontroverznímu šerifovi

Bývalý šerif Phoenixu Joe Arpaio dostal od prezidenta Donalda Trumpa milost. Proslul bojem proti přistěhovalcům a organizoval dopravní kontroly namířené proti nim, což soud letos v červenci vyhodnotil jako pohrdání. V říjnu měl být v jeho případu vynesen rozsudek. Arpaiovi hrozilo půlroční vězení. Pětaosmdesátiletý šerif o sobě hrdě mluvil jako o tom „nejtvrdším šerifovi v USA“, řekl agentuře AP.

„Během působení ve funkci šerifa, Arpaio neustal ve svém životním úsilí ochránit veřejnost před pohromami zločinu a nelegálního přistěhovalectví,“ uvedl Bílý dům v prohlášení k milosti. Americká unie občanských práv (ACLU) již ale dříve uvedla, že Trumpova milost by v tomto případě byla „prezidentským schválením rasismu.“

Komentátor Smorcish rovněž upozornil na to, že zpráva o šerifově milosti může mít vliv na probíhající vyšetřování vazeb Trumpovy administrativy na Rusko. „Lidé zapleteni do této vazby budou teď povzbuzeni a budou věřit, že, pakliže budou obvinění, je Trump ochrání. To je mnohem důležitější kontext takové zprávy,“ dodal Smerconish.

Žádné transgenderové osoby v armádě

V pátek rovněž Donald Trump obnovil zákaz přijímat osoby se změněným pohlavím do armády. Příslušné nařízení rovněž zastavuje využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků v aktivní službě, pokud tento proces ještě nebyl zahájen.

Přes hranice chodí sexuální predátoři. A černoši se zabíjejí pořád, říká ‚Trumpův‘ šerif

O tomto záměru Trump informoval už minulý měsíc na Twitteru. „Po konzultaci s mými generály a vojenskými experty vezměte, prosím, na vědomí, že vláda Spojených států nepřijme do služby v armádě transgenderové osoby a ani jim nedovolí v jakékoli roli v armádě USA sloužit,“ napsal šéf Bílého domu 26. července na sociální síti.

Trumpův postup vyvolal rozhořčenou reakci transgenderových osob a dalších skupin s menšinovou sexuální orientací a obhájců jejich práv. „Tato politika je hanebný políček uštědřený lidem, kteří každý den nasazují život při obraně naší země,“ uvedla podle médií v prohlášení například Jennifer Leviová, představitelka organizace GLAD, která se zaměřuje na právní ochranu sexuálních menšin. (Více čtěte ZDE)

Jako poslední přišla zpráva o tom, že Bílý dům opouští Sebastian Gorka, kontroverzní postava, která získala publicitu pro své bojovné a antimuslimské názory. Byl blízkým spolupracovníkem bývalého hlavního poradce prezidenta Trumpa Steva Bannona. Právě od odstoupení Bannona ze svého postu minulý týden se odchod Gorky rovněž očekával. Není ale jasné, zdali Gorka odstoupil nebo byl k odchodu donucen.

Uplynulé události vyvolaly otázky, zdali Bílý dům koordinoval uvolnění kontroverzních zpráv právě ve chvíli, kdy udeřil hurikán nebo zda byly zprávy již dříve takto naplánovány. Bílý dům na tuto otázku americké televize CNN odmítl odpovědět.

Autoři: , ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč