17. prosince 2007 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Třiapadesát dnů licitací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 68Diskuse

PRAHA Jako se komunisté v Československu museli smířit s jedenadvaceti podmínkami, aby byla jejich strana přijata do Komunistické internacionály, musejí se uchazeči o prezidentský úřad vypořádat s pěti podmínkami dnešní KSČM, aby jim strana dala hlasy.

Ani Jan Švejnar, ani Václav Klaus nesplňují tyto podmínky kompletně a pro to, aby je spolkli, by oba museli provést myšlenkový veletoč. Oba kandidáti podporují reformu veřejných financí či radar. Pan Švejnar možná podpoří referendum, ale stěží už ochranu „národní identity“ (protikandidát Klaus to má přesně opačně).

Pro Švejnara mluví tradiční odpor levice k prezidentovi z ODS, pro Klause pak Filipův pragmatismus (nebo je to dialektika?): Komunisté prý v prvním kole nepřipustí souboj Klause proti Klausovi.

Komunisté si nechtějí svazovat ruce a v situaci, kdy lidovci jsou rozděleni a ČSSD podporuje Švejnara jen po oficiální linii a po straně její reprezentanti trousí zajímavá prohlášení, je to racionální. Jak řekl agent Falmer, „My nemáme přeběhlíky“. V tom je cena a síla komunistů. Nadbíhat jim nyní budou dva měsíce úplně všichni a komunisté své hlasy dají nejvyšší nabídce.
  • 68Diskuse


Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky