Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Třikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Zázračný doktor 11. června 1294 V Oxfordu umírá Roger Bacon (narozen 1214), svými žáky zvaný „doctor mirabilis“ (zázračný doktor), podle H. G. Wellse „první opravdu moderní člověk“. Tento učený františkán, prazakladatel empirické metody poznávání, popsal kupříkladu lom světla, objevil lupu, brýle i princip dalekohledu, uznával Aristarchovu heliocentrickou soustavu. Vyvinul střelný prach, hoření vykládal jako reakci paliva se vzduchem; navrhl úpravu stále nepřesnějšího juliánského kalendáře, snil o autech, ponorkách, letadlech. Ač veleduch ryze exaktní (za klíč k vědám považoval matematiku), nezavrhoval ani „neobyčejné jevy“ („Můžeme více, než víme“): věřil v kámen mudrců a (stejně jako později Newton) v transmutaci obyčejných kovů ve zlato (což ostatně v principu lze).

Od roku 1257 žil coby nespolehlivý v řádovém vězení, kde v roce 1267 dokončil svoje hlavní dílo Opus maius, „vědecký pomník středověku pozoru nejhodnější“, němž vyložil svoje ideje o příčinách bludů, o hodnotě filozofie, o gramatice, o principech matematiky, o (optické) perspektivě, o vědě zkušenosti a konečně o morálce.

Šlapání vzduchem 12. června 1979 Rakety a obří boeingy jsou už ve vzduchu jako doma, ke startu se chystá první raketoplán, ale tady se taví v jinačím kadlubu: Americký cyklista Bryan Allen poprvé na světě skutečně letí pouze vlastní silou. 70 roků po Louisi Blériotovi, který ho překonal na motorovém letadle, „přespurtoval“ na speciálním šlapacím letounu kanál La Manche. Na 36 km potřeboval skoro tři hodiny, což dává hodinový průměr závodního chodce.

Z nebe přichází peklo I 13. června 1944 Toho dne Londýn zažil nálet dosud nevídaný. Na město totiž poprvé zaútočila jakási zmenšená letadla, která pumy neshazovala, nýbrž byla bombami sama o sobě. V tom připomínala japonské kamikadze, ovšem s jedním podstatným rozdílem – neměla piloty.

Jednoduché, velmi hlučné pulzní proudové motory tyto automatické letouny (ještě ne rakety) napřed vynesly do potřebné výšky, odkud pak po vyhoření paliva klouzavým letem klesaly na cíl rychlostí asi 600 km/hod, tedy ještě v dosahu tehdejších stíhaček. Likvidovaly se ovšem dost obtížně – stíhač se musel dostat nad ně, a až když byly nízko nad cílem, mohl je při zrychleném střemhlavém letu dohonit a sestřelit.

Charakteristicky svištící Messerschmittovy létající střely V 1 (Vergeltungswaffe je německy odvetná zbraň) natropily v Londýně značné škody a zdálo se, že nic horšího už přijít nemůže. Omyl! Neuplyne ani čtvrt roku a z nebe začnou padat zabijáci ještě zákeřnější, poněvadž silnější, tišší, nezničitelní. Von Braunovy rakety V 2. Ale o tom za třináct týdnů.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...