31. května 2010 13:38, aktualizováno  20:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tropická bouře Agatha zabila 131 lidí, desítky dalších se pohřešují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tropická bouře Agatha řádila ve Střední Americe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tropická bouře Agatha řádila ve Střední Americe. | foto: Reuters

GUATEMALA Na 131 vzrostl počet obětí tropické bouře Agatha, která o víkendu zasáhla Střední Ameriku. Nejvíce lidských obětí si vyžádala v Guatemale, kde zahynulo nejméně 82 osob. V Salvadoru přišlo o život devět lidí, dalších osm zemřelo v Hondurasu.

Bilance neštěstí se může ještě výrazně zhoršit, protože se stále pohřešuje přes 50 lidí, uvedl server BBC. Většinu mrtvých v Guatemale hlásí departement Chimaltenango, který leží asi 60 kilometrů západně od guatemalské metropole. Po dvou desítkách pohřešovaných pokračuje pátrání.

Dalších 24 osob bylo pohřešováno po mohutném sesuvu půdy v San Antonio Palopo (160 kilometrů jihovýchodně od Guatemaly). Záchranáři už našli 14 těl, dalších deset pravděpodobně zůstává ještě pohřbeno pod nánosem bahna, jehož proud vyvracel domky i stromy, které mu stály v cestě.

Tropická bouře Agatha řádila ve Střední Americe.

Řeky se vylily z břehů a mimo jiné strhly most na dálnici nedaleko metropole. V Guatemale voda značně poničila silniční síť. Sesuvy půdy zavalily domy na venkově i ve městech.

Na 112.000 obyvatel muselo být evakuováno. Řadu obcí sesuvy půdy a záplavy odřízly od světa. V neděli večer místního času (v noci na dnešek SELČ) se počasí mírně zlepšilo a úřady mohly začít dopravovat pomoc k postiženým lidem vzduchem. Záchranáři se také snaží urychleně obnovit pozemní spojení do zasažených měst a vesnic.

Tropická bouře Agatha řádila ve Střední Americe.

První pojmenovaná bouře letošní hurikánové sezony v Tichomoří Agatha dorazila k tichomořskému pobřeží na pomezí Mexika a Guatemaly již v sobotu večer a postupovala dál, i když slábla. Doprovázely ji lijáky, které vyvolaly četné sesuvy půdy ve třech zemích regionu. Vítr dosahoval rychlosti až 75 kilometrů v hodině. Nyní se již rozpadla, ale úřady varovaly obyvatele, aby se připravili na silné lijáky v příštích několika dnech. V některých oblastech již spadl celý metr dešťových srážek.

Kromě Guatemaly byl postižen také sousední Salvador, kde zahynulo devět lidí a dva jsou nezvěstní. Přes 8000 lidí se muselo uchýlit do nouzových přístřešků. V zemi je registrováno zatím 140 sesuvů půdy. Osm lidí zahynulo v důsledku bouře také v Hondurasu a tamní úřady varovaly před možnými sesuvy půdy. Evakuováno bylo 1800 obyvatel.

Tropická bouře Agatha řádila ve Střední Americe.

Guatemalu krátce před touto bouří postihla další přírodní pohroma - erupce sopky Pacaya. Ta si vyžádala dvě oběti, po třech dalších lidech se stále pátrá. Výbuch také zničil na 800 domů v okolí vulkánu. Úřady byly kvůli erupci nuceny uzavřít mezinárodní letiště v metropoli. Podle agentury AFP bude opět v provozu nejdříve za pět dní.

Sopka i bouře ohrožují rovněž úrodu kávy zejména v Guatemale, která je v regionu jejím největším producentem. Ohroženy jsou i plantáže v Salvadoru, kde lijáky postihly nejvíce právě hlavní oblast pěstování kávy.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz