28. srpna 2008 23:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tropická bouře Gustav už zabila 59 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Satelitní obrázek tropické bouře - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní obrázek tropické bouře - ilustrační foto | foto: AFP

MIAMI (USA) Tropická bouře Gustav, která dnes ráno opět zesílila, míří k břehům Jamajky. Na své cestě dosud zabila 59 lidí. Podle meteorologů opět získává sílu hurikánu a měla by postupovat na severozápad, zasáhnout západní cíp Kuby a v neděli vstoupit do Mexického zálivu, kde jsou strategická ropná naleziště. Informovala o tom agentura Reuters. Z obavy před hurikánem turisté opouštějí Jamajku i Kajmanské ostrovy, připravují se na něj americké státy Louisiana i Mississippi.

Na Jamajce, kde již úřady před hurikánem vydaly varování, zejí ulice prázdnotou. Americký stát Louisiana, který bouři s obavami sleduje, vyhlásil stav ohrožení a uvedl do pohotovosti národní gardu. Doufá, že se mu podaří vyvarovat chaosu, který zavládl po úderu hurikánu Katrina před třemi lety. New Orleans již připravuje plány na evakuaci, která by mohla začít již v pátek. 

U Gustava hrozí nebezpečí, že udeří na pobřeží Louisiany. Přesně před třemi lety zde hurikán Katrina zdevastoval New Orleans. Ničivé vichry a deště zde protrhly ochranné hráze kolem města a zaplavily 80 procent New Orleansu. Hurikán si tehdy vyžádal 1500 obětí a hmotné škody dosáhly 125 miliard dolarů. 

Zatím ale není jisté, zda a kde zasáhne Gustav pevninu Spojených států. Podle předpovědi to může být zhruba do pondělí kdekoliv mezi Floridou a Texasem. 

Než dosáhne Gustav Mexického zálivu, měl by se prohnat jižně od Jamajky, Kuby a možná okolo Kajmanských ostrovů. Úřady v těchto místech už vyhlásily pohotovost a v některých oblastech začala evakuace. 

 V Mexickém zálivu se nacházejí zařízení, které produkují čtvrtinu americké ropy a 15 procent zemního plynu. Těžební společnosti už začaly stahovat své zaměstnance z některých nalezišť. 

Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že je připraveno uvolnit strategické státní ropné rezervy, pokud budou kvůli Gustavu přerušeny dodávky této důležité suroviny. 

Ve středu se bouře Gustav přehnala nad Haiti a Dominikánskou republikou a zabila tam 59 lidí. Haiti svou konečnou bilanci oznámilo dnes, o život tam přišlo 51 osob. 

V Atlantském oceánu se dnes zároveň vytvořila nová tropická níže, která může podle předpovědi zesílit na tropickou bouři a do tří dnů z ní může být další hurikán. Meteorologové už dali případné bouři jméno Hannah. Zatím není příliš jasné, kterým směrem se bude pohybovat.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz