31. října 2007 18:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tropická bouře v Karibiku usmrtila 60 lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tropická bouře Noel zasáhla Dominikánskou republiku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tropická bouře Noel zasáhla Dominikánskou republiku. | foto: ČTK

SANTO DOMINGO Tropická bouře Noel si na Haiti a v Dominikánské republice vyžádala podle údajů agentury AP přinejmenším 60 obětí. Agentura DPA uvádí až 80 mrtvých. Živel dnes opustil Kubu, která zatím žádné oběti nehlásí, a směřuje na Bahamy.

Podle amerického Národního střediska pro hurikány při pohybu nad mořem zřejmě zesílí. Bouře zasáhla ostrov Hispaniola v pondělí a přinesla až půl metru srážek.


Přívalové deště zde způsobily záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Úřady v Dominikánské republice ve východní části ostrova hlásí 30 obětí. Téměř 12.000 obyvatel muselo opustit domovy, na 3000 domů bylo zničeno. Rozvodněné řeky strhly několik mostů a odřízly 36 měst od zbytku ostrova. Na Haiti, které leží na západní části Hispanioly, zemřelo podle oficiálních údajů přinejmenším 18 lidí. Ve městě Jacmel na jihu země úřady evakuovaly asi 2000 lidí. Přibližně 150 osob, které nedokázaly včas opustit svá obydlí, uvízlo na střechách domů.

Na Kubu tropická bouře udeřila v úterý a celý den se přesouvala přes východní část ostrova. Přívalové deště a vítr zde poškodily na 1000 domů. Z nízko položených oblastí bylo podle kubánských úřadů evakuováno několik tisíc lidí. Noel dnes opustil Kubu a přesunul se nad moře. Tropická bouře směřuje na severoseverozápad rychlostí 15 kilometrů za hodinu, v 16:00 SEČ se nacházela 280 kilometrů jižně od bahamské metropole Nassau. Vítr dosahoval rychlosti 85 kilometrů za hodinu, ale meteorologové předpokládají, že by měl při pohybu nad mořem ještě zesílit.

Bahamské úřady už vyhlásily varování před tropickou bouří. Většina vládních úřadů v Nassau byla uzavřena, před obchody a benzinovými pumpami se dnes tvořily dlouhé fronty. "Očekáváme hodně srážek, pršet by zde mělo začít dnes večer," sdělil bahamský meteorolog Jeffrey Simmons. Varování před tropickou bouří vyhlásily i úřady v jižní části Floridy. Meteorologové z Národního střediska pro hurikány v Miami však předpokládají, že by se bouře měla Floridě vyhnout.

Lidovky.cz, ČTK