Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Velvyslancem USA v Moskvě má být ostřílený diplomat Huntsman. Má zkušenosti z Číny

Svět

  7:20
WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump oznámil záměr jmenovat bývalého guvernéra státu Utah Jona Huntsmana velvyslancem Spojených států v Rusku. Oznámily to ve středu tiskové agentury, připomínající, že ostřílený diplomat se má ujmout moskevské mise v době, kdy americko-ruské vztahy kalí vyšetřování vztahů mezi ruskými představiteli a Trumpovým štábem během kampaně před loňskými prezidentskými volbami.

Jon Huntsman foto: Reuters

Pokud Huntsmanovo jmenování schválí Senát, ujme se vedení velvyslanectví v Moskvě na podzim, kdy v ruské metropoli skončí dosavadní velvyslanec John Tefft, poznamenala agentura Interfax.

Trump probíral s Putinem vytvoření ‚kyberbezpečnostní jednotky‘. Pak otočil

Republikán Huntsman v minulosti již dvakrát jako velvyslanec působil nejprve za prezidenta George Bushe mladšího v Singapuru, později za Baracka Obamy v Číně. V roce 2012 kandidoval na prezidenta, krátce se o něm uvažovalo jako o Trumpovu ministru zahraničních věcí.

Rusko-americké vztahy se za Trumpova předchůdce v Bílém domě zhoršily kvůli ruské anexi Krymu a skutečnosti, že obě země v syrské občanské válce podporují znepřátelené strany. Napětí vyvrcholilo v prosinci minulého roku, kdy Spojené státy v odvetě za hackerské útoky vypověděly 35 ruských diplomatů. Americká tajná služba tehdy došla k závěru, že Rusko získalo a zveřejnilo e-maily Demokratické strany ve snaze zdiskreditovat její kandidátku Hillary Clintonovou. Kreml toto obvinění popřel.

Trump mluvil s Putinem dvakrát, i během večeře

Bílý dům oznámil Huntsmanovu nominaci ve stejný den, kdy potvrdil, že se Trump na okraji červencového summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dvakrát. Nešlo však prý o nějakou separátní schůzku, ale oba prezidenti si popovídali během večeře, uspořádané pro světové vůdce a jejich manželky. Ale „konverzaci nad moučníkem“ prý nelze považovat za setkání.

Oba prezidenti se na okraji summitu G7 vůbec poprvé osobně setkali odpoledne 7. července a jednali více než dvě hodiny. Podle ministrů zahraničí v řadě témat, jako jsou kybernetická bezpečnost nebo nutnost stabilizace Sýrie, oba státníci našli společnou řeč, v náhledu na řešení krize na Korejském poloostrově se ale jejich názory lišily.

Druhá schůzka se odehrála během večeře, již pořádala německá kancléřka Angela Merkelová pro účastníky summitu a jejich partnery.

Americké sdělovací prostředky upozornily, že Trump při dialogu s Putinem neměl amerického tlumočníka a že rozhovor zprostředkovával jenom tlumočník Putinův. Podle stanice CNN je to proti bezpečnostním pravidlům, protože o obsahu jednání není nic známo a jediný, kdo obsah zná, je ruský tlumočník. Při rozhovoru, jenž trval asi hodinu, nebyli žádní poradci.

Americká skupina měla v té chvíli k dispozici jenom tlumočníka, který uměl japonsky, ne rusky. Trump byl totiž u stolu usazen vedle japonského premiéra Šinzóa Abeho a jeho ženy. Jeho choť Melania seděla vedle Putina. Podle verze Bílého domu se Trump ke konci večeře zvedl, poodešel za manželkou a začal hovořit s Putinem.

„Bavit se s politiky je nejenom naprosto normální, ale je to i součást prezidentových povinností,“ uvádí se v prohlášení Bílého domu, v němž je setkání označeno za „krátký rozhovor“.

„Ta falešná zpráva o tajné večeři s Putinem mne znechucuje. Německá kancléřka pozvala všechny politiky a jejich partnery. Tisk to věděl!“ napsal Trump na twitteru. Ve druhé jeho reakci stojí: „Falešné zprávy jsou stále větší a větší podvod. Zlověstná se tak zdá i večeře pořádaná pro 20 nejvyšších politiků světa!“ Americké sdělovací prostředky však upozorňují, že zprávou není večeře, ale neoznámená soukromá Trumpova konverzace s Putinem. Analytik CNN John Kirby, který pracoval jako mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, řekl, že neformální schůzky nejsou neobvyklé, avšak zejména v případě Putina je nezvyklé, aby nebyl přítomen americký tlumočník a někdo z rezortu národní bezpečnosti. USA nyní nemají k dispozici přesný přepis obsahu konverzace ani záznam. „To budou mít jenom Rusové, a to není dobře,“ dodal Kirby.

Agentura TASS poznamenala, že o druhé schůzce obou prezidentů nejprve informoval předseda prestižní poradenské společnosti Euroasia Group Ian Bremmer, podle kterého se pozdější, neoficiální jednání odehrálo týž den večer a trvalo asi hodinu.

Putin před několika dny o svých dojmech ze schůzky uvedl, že Donald Trump je otevřený člověk, který umí naslouchat a reagovat na argumenty oponenta.

„Co mě trochu udivilo, co jsem od něj nečekal a co považuji za velmi důležité pro člověka angažujícího se veřejně a politicky, je skutečnost, že umí naslouchat,“ řekl ruský prezident. „Když se mu něco nelíbí, když s něčím nesouhlasí, pokládá otázky, reaguje na argumenty partnera. Je to důležité a podle mě pozitivní... Pokud by takový dialog pokračoval, je naděje, že se bude rozvíjet,“ shrnul ruský vůdce své dojmy.

Autor: