Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Trump může skončit předčasně. Vznáší se nad ním ruský stín, míní harvardský expert

Svět

  5:00
PRAHA - Americký prezident Donald Trump ví, že vyšetřování jeho vazeb na Rusko je vážné. „Je to jediná věc, která by jeho funkci mohla ohrozit,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz izraelský expert na vztahy USA s Blízkým východem a Ruskem Eytan Gilboa. S Ruskem podle něj Trump chce vytvořit pakt namířený proti Číně a jediným řešením syrského konfliktu je podle něj rozdělení státu, v němž musí hrát USA důležitou roli.

Profesor politologie Eytan Gilboa. foto: Israel Public Diplomacy Forum

Lidovky.cz: Největším současným problémem Trumpova prezidentství v zahraničněpolitické sféře se jeví být vazby jeho týmu na Rusko. Jde skutečně o tak důležitou a zásadní věc, nebo je jí přikládána přehnaná pozornost?
Je to skutečně zásadní. Vyšetřování může totiž trvat klidně rok a celou dobu se ten problém bude vznášet nad Trumpovou hlavou, budou kolovat všemožné otázky a ztěžovat mu život.

KDO JE EYTAN GILBOA

Profesor Eytan Gilboa je expertem na mezinárodní komunikaci, veřejnou diplomacii a americkou politiku na Středním východě. Je předsedou organizace Israel Public Diplomacy Forum a ředitelem Centra pro mezinárodní komunikaci při druhé největší izraelské univerzitě Bar Ilan.

Svůj doktorský titul v oboru politologie získal na Harvardské univerzitě. Předtím studoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Publikoval množství knih a článků, za které získal mnoho mezinárodních ocenění. Asi nejaktuálnější publikací je US-Israel Relations in a New Era: Issues and Challenges after 9/11 z roku 2009.

Působí jako hostující profesor na předních amerických i evropských univerzitách včetně Harvardské univerzity, Kalifornské univerzity v Los Angeles, Americké Univerzity ve Washingtonu, Univerzity v Jižní Karolině, Georgetownu, Tuftsu nebo Univerzity v Hamburgu.

Pravidelně publikuje své komentáře jak v izraelských, tak mezinárodních médiích.

V Česku se zastavil v rácmi svého evropského přednáškového turné pořádaného organizací Israel Public Diplomacy Forum.

Lidovky.cz: Jsou ta obvinění opodstatněná?
Nevím. Ale to vyšetří Kongres. Seriózně se tím zabývá i FBI. Její šéf Comey se nenechá nikým zastrašit. Pro Trumpa je problém to, že Putin neskrýval preference, aby on usedl v křesle v Oválné pracovně. Kdykoliv bude jednat s Putinem, bude se spekulovat, jestli na něj šéf Kremlu nemá něco, čím by jej donutil k ústupkům. Nejhorším výsledkem vyšetřování by pro Trumpa bylo, kdyby se ukázalo, že výměnou za zrušení sankcí mu pomohli hackeři do Bílého domu zveřejněním mailů Hillary Clintonové.

Lidovky.cz: Je to pro amerického prezidenta hrozba?
Může být. To by byl důvod pro impeachment.

Lidovky.cz: Existuje možnost, že „nepřežije“ svoje volební období?
Velmi malá, ale existuje. Jde o jedinou věc, která by jej mohla ohrozit. Podle americké ústavy není důvodem pro odvolání ani mentální nezpůsobilost, nebo vážná nemoc. Důvodem je pouze zrada nebo těžký zločin. Je to vážné a Trump to ví, proto nechtěl, aby vznikla vyšetřovací komise. Má také velký problém s republikány.

Lidovky.cz: Jak se to projevuje?
V několika úrovních. Někteří republikáni nemají rádi jeho nápady. Jiné osobně urážel, například senátora Johna McCaina nebo Marka Rubia. Ti jej nemají rádi kvůli tomu, že rád provokuje. Republikáni prezidentovi říkají, že s nimi musí konzultovat svá rozhodnutí, protože to nedělá. Pokud si budou myslet, že jim jeho kroky prohrají následující volby, budou mu házet klacky pod nohy. Nedovolí mu v Kongresu ničeho dosáhnout. To se už projevilo na krachu snahy zrušit Obamovu zdravotnickou reformu.

Lidovky.cz: Jsou nějaké známky toho, že si to Trump uvědomuje a snaží se změnit svůj styl?
Zatím ne. Musí se naučit, jak zacházet s Kongresem, republikány, právním systémem. Zatím to vypadá, že mu moc nerozumí, alespoň podle neúspěchu protiimigračních příkazů.

Trumpův exporadce Flynn se chystá promluvit o Rusech. Výměnou za imunitu

Lidovky.cz: Ve svém článku ze začátku prosince minulého roku píšete, že Trumpovy zahraničněpolitické vize jsou obecně těžko předvídatelné. Dá se to už lépe odhadnout nyní dva měsíce po inauguraci?
Je to trochu jednodušší. Přesto si pořád myslím, že nemá jasnou vizi zahraniční politiky. Zřejmé je, že chce v mnoha ohledech změnit její směřování oproti svému předchůdci Baracku Obamovi. Oba dva si myslí, že radikální islám je hrozba a Islámský stát (IS) by měl být zničen. Obama ale nebyl ochoten používat spojení radikální islám, zatímco Trump ano. Obama kompletně ignoroval americké spojence na Blízkém východě. Chtěl se stát přítelem nepřátel USA. Ale odcizil se Izraeli, Egyptu i Saúdské Arábii. Trump chce tohle změnit a navrátit Americe důvěryhodnost a vedoucí pozici v očích arabských spojenců a Izraele. Důležitým faktorem je ale Írán. Ten je hlavní hrozbou pro mír v regionu a možná i na celém světě. Obama si myslel, že jej přiměje spolupracovat s USA jak proti radikálům, tak v Sýrii výměnou za jadernou dohodu.

Lidovky.cz: A podle vás to selhalo.
Ano, dohoda nefungovala. Obama ji viděl jako svůj největší úspěch v zahraniční politice, podle Trumpa je to ale špatná dohoda. Nezruší ji úplně, ale projde znovu každý její detail a bude konfrontovat Írán ohledně všech problematických míst, jež opomíjí, například vývoje raketových technologií.

Lidovky.cz: Jaký je tedy v přístupu posledních dvou prezidentů USA hlavní rozdíl?
Obama si nechtěl Íránce znepřátelit. Neprotestoval proti testům balistických raket středního doletu, ačkoliv byly zakázané smlouvou. Bál se, že by Írán dohodu zrušil. Trumpovi na ní ale nemůže záležet méně. Naopak bude chtít Írán konfrontovat, protože podrývá snahy Západu.

Lidovky.cz: Po své inauguraci Trump pověřil své muže, aby vymysleli strategii, jak porazit Islámský stát. Dal jim na to třicet dní. Ve skutečnosti po tom ale není ani vidu ani slechu. Proč?
Problémem už není, jak jej zničit, ale co se bude dít po jeho porážce. IS ztratí svoji teritoriální základnu v Iráku a Sýrii. Je to jen otázkou času. Írán, libanonský Hizballáh a Rusko to budou prezentovat jako svůj úspěch. Úkolem USA bude zajistit, aby se v Sýrii hledělo i na jejich zájmy a zájmy jejich arabských spojenců. To bude výzva.

Lidovky.cz: Jaké jsou tedy vyhlídky pro Sýrii po vyhnání IS z jeho hlavních bašt syrské Rakky a iráckého Mosulu?
Sýrie a možná i Irák budou muset být rozděleny. Sunnité nemohou žít s šíity, obě sekty zase nemohou žít s Kurdy. Pro Turecko není nepřítelem IS, ale Kurdové. Nezávislý kurdský stát je pro ně velká hrozba. Jsou to velmi komplikované podmínky, ale přesto nevidím jiné řešení než rozdělení Sýrie. Vypadá to tam teď jako v Drážďanech po druhé světové válce, bude trvat roky vybudovat ji znovu, ať s Asadem nebo bez. Důležité ale je, aby USA a EU měli slovo v rozhodnutích o budoucnosti Sýrie. Na tom musí Trump trvat.

Profesor politologie Eytan Gilboa.
Donald Trump na tiskové konferenci.

Lidovky.cz: Co se ale bude muset stát, aby všechny zainteresované státy usedly k jednomu stolu a diskutovaly o řešení?
Jedině únava z války. A na to to zatím bohužel ještě nevypadá. Budou se nejspíš všichni soupeři muset vzájemně ničit dále.

Lidovky.cz: Asad je teď na koni, zničil Aleppo...
Ano, s pomocí Ruska a Íránu.

Lidovky.cz: Je možné, že americká armáda zareaguje na situaci v Sýrii velkou operací pozemních jednotek?
Jedině pokud to bude poslední možnost, jak zajistit americké zájmy. Nevylučuji to, ale pravděpodobnost je velmi malá.

Lidovky.cz: Odrazuje je od toho i nebezpečí nechtěného střetu mezi různými silami v nepřehledné situaci?
Samozřejmě. Už teď je to nebezpečné. Všechny zapojené armády provádějí neustále nálety. Jsem překvapen, že se dosud nestala vážná nedorozumění.

Lidovky.cz: S tím, jak hovoříte o nutnosti zapojit se co nejvíce do řešení situace na Blízkém východě, se nabízí otázka, jestli jsou pravdivé představy o Trumpově izolacionismu, kterého se svět obával po jeho inauguračním projevu?
Izolacionismus v dnešní době není možnost. Pro Trumpa je hlavní tématem ekonomická prosperita a té bez zapojení do světových událostí nedosáhne. V rámci mezinárodních vztahů jsou pro něj nejdůležitější věci, které mu pomohou jí docílit. Důkazem je například rušení obchodních dohod, které považuje za jednostranné. Také je připraven soupeřit s Čínou, která si užívá velkých obchodních výhod. Proto chce „naverbovat“ Putina, aby s ním spolupracoval proti Číně.

Havaj nechce Trumpův ‚protimuslimský‘ dekret. Soud prodloužil zákaz platnosti

Lidovky.cz: Jak chce „verbovat“ Putina?
Chce s ním dosáhnout dohody v několika oblastech. Je to byznysmen, takže mu nejde o nějaké úmluvy, ale o výměnné obchody. Proto najal Rexe Tillersona jako ministra zahraničí. Ví totiž, jak obchodovat a navíc je Putinovým přítelem.

Lidovky.cz: Je Tillersonův vztah k Rusku v očích Trumpa jeho největší kvalitou?
Je to hlavně podnikatel a Trump chce využít jeho vyjednávacích schopností. Přístup jako v byznysu je čerstvý a může se ukázat jako správný například v arabsko-izraelském konfliktu. Tillerson zná Blízký východ, arabské země a je tvrdý vyjednavač, což jsou výhody.

Lidovky.cz: Za jakých podmínek by se mohli být Američané s Rusy schopní dohodnout?
Myslím, že Rusko a USA se shodnou na boji s radikálním islámem. Podmínky, které by vedly k nějaké širší dohodě, jsou ale obecně výhodnější pro Rusko než USA. Ty mají více kam ustoupit. Putin chce zrušit sankce, což mohou Trump s Tillersonem povolit. A také mu záleží na uznání anexe Krymu a dalších věcech. Trump naopak může chtít maximálně rozdělit alianci Ruska s Íránem, kterému Rusko poskytuje zbraně a miliony dolarů.

Lidovky.cz: Může být v Putinově zájmu od toho upustit?
Obamovi nevadila ruská intervence v Sýrii. Myslel, že to bude pro Rusy druhý Afghánistán, ale mýlil se. Pro Putina je to naopak příležitost, jak obnovit vliv na blízkovýchodní region, kde je Írán důležitý partner. Kreml chce především oslabit Západ, NATO, Evropskou unii. Ale to Trump nedovolí, ačkoliv zaujal kritické stanovisko vůči evropským spojencům. K tomu všemu velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová řekla, že USA zruší sankce jedině tehdy, když Rusko odejde z Krymu.

Lidovky.cz: Je reálné, aby Rusko ustoupilo a opustilo Krym?
Pro ně je Ukrajina ta nejdůležitější věc. Rusko může ustoupit na Blízkém východě, USA na Ukrajině. Jestli dojde k nějakému kompromisu, nevím.

Lidovky.cz: Trump do své administrativy jmenoval dost lidí, kteří jsou viděni jako hodně protiruští, šéf tajných služeb Dan Coats, ministr obrany James Mattis, velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman, nový poradce pro národní bezpečnost generál Herbert McMaster. Jak do snahy o dohodu s Ruskem zapadají?
Může to být problém. Prezident ale dělá, co chce on sám. Svoje lidi může najmout a druhý den propustit. Celkově koluje hodně přehnaná představa, že Putin je Trumpův přítel. On naopak neobdivuje Putina. Prostě řekl, že Putin na rozdíl od Obamy ukázal schopnost vést. Brání spojence, jako je Sýrie, a ví, co chce a jak toho dosáhnout. Trump i Putin mají tak trochu diktátorský styl vedení, ale není to něco, co by je svedlo dohromady. Záležet bude pouze na jejich zájmech a jestli se střetnou. Pokud ne, může dojít k výměně názorů uvnitř administrativy, ale nakonec stejně bude rozhodovat Trump.

Autor: