Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Přísně utajená návštěva. Trump nečekaně navštívil americké vojáky v Iráku a Německu

Svět

  20:58aktualizováno  27. prosince 15:35
Washington/Bagdád - Přední iráčtí politici odsoudili středeční návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa a označili ji za narušení irácké suverenity. Někteří vyzvali též k mimořádnému zasedání parlamentu, na němž chtějí hlasovat proti další přítomnosti amerických vojáků v Iráku. Trump se v Iráku nesetkal s žádným politikem, s premiérem Ádilem Abdal Mahdím si ale podle agentury Reuters předem telefonoval. Cestou z Iráku se Trump zastavil také za americkými vojáky v Německu.

Americký prezident Donald Trump a první dáma Melania Trumpové navštívili vojenskou základnu v Iráku. foto: ČTK/AP

Prezident s manželkou Melanií dorazili bez ohlášení do Iráku týden poté, co prezident oznámil rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze sousední Sýrie. Během cesty tento krok - kritizovaný mnohými americkými politiky i spojenci - Trump obhajoval a prohlásil, že nemá v úmyslu odvolávat vojáky z Iráku.

Představitelé nejsilnějších politických bloků v Iráku neohlášený Trumpův přílet vesměs rázně odsoudili. „Trumpova návštěva je zjevným a do očí bijícím porušením diplomatických pravidel a ukazuje jeho přezíravost a nepřátelskost v jednáních s iráckou vládou,“ uvedla v prohlášení druhá nejsilnější parlamentní koalice vedená šíitským lídrem Hádím Ámirím. Ten má blízké vztahy s Íránem, tedy zemí, vůči níž Trump obnovil americké sankce zrušené svým předchůdcem Barackem Obamou.

Hlasování o odchodu amerických vojáků z Iráku

Vůdce konkurenčního bloku Sabah Sádí navrhl kvůli Trumpově návštěvě svolat mimořádné zasedání parlamentu, které by mělo projednat „nehorázné narušení irácké svrchovanosti a zastavit Trumpovy agresivní akce“. Podle agentury Reuters chtějí politici z obou táborů rozděleného parlamentu, aby se na něm hlasovalo o odchodu amerických vojáků z Iráku.

PETRÁČEK: Pryč ze Sýrie. Trump nepřekvapí činy ani vztahem ke spojencům

Spojené státy mají vojáky v Iráku v rámci mezinárodní koalice, která bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Za tímto cílem tam přišli v roce 2014 na pozvání tehdejší vlády. Před rokem ale tamní vláda vyhlásila vítězství nad IS a od té doby se někteří iráčtí politici i armádní velitelé vyslovují proti přítomnosti americký jednotek v Iráku.

Úřad premiéra Mahdího po Trumpově odletu uvedl, že o cestě věděl předem a že si oba lídři telefonovali, na schůzce se ale nedohodli. Podle zákonodárců citovaných agenturou Reuters proto, že Trump se chtěl sejít na americké základně, s čímž Mahdí nesouhlasil. Trumpova mluvčí Sarah Sandersová naopak označila telefonát za „skvělý“ a dodala, že Mahdí přijal Trumpovo pozvání do Bílého domu. K pozvání se irácká strana oficiálně nevyjádřila.

Ministr obrany Mattis rezignoval, důvodem byla rozepře s Trumpem o odchodu vojáků ze Sýrie

Trump podle své mluvčí přijel o Vánocích do Iráku především poděkovat americkým vojákům za náročnou službu. Odchod z Iráku ale podle Trumpa není na pořadu dne, protože tamní základna by mohla být stále použita v případě, že bude třeba podniknout nějaké vojenské kroky v Sýrii.

Přísné utajení návštěvy bylo podle prezidenta motivováno především jeho strachem o manželku a další členy doprovodu. Letoun Air Force One letěl z USA se zhasnutými světly a doprovázely jej vojenské stíhačky.

Buď bude zeď, nebo přijdou o ‚vánoční‘ výplaty statisíce lidí. Trump hrozí, že neschválí peníze pro vládu

V Iráku strávil Trump zhruba tři hodiny, načež odcestoval na americkou základnu Ramstein v Německu, kde přistál krátce před 02:00 SEČ. Důvodem byla nejen schůzka s vojáky, ale i záměr dočerpat palivo na cestu do USA. Když si potřásl rukou s vybranými vojáky a zapózoval fotografům, zamířil zpět za Atlantik.

Autor: