Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Trumpa vynesly do Bílého domu padlé průmyslové státy a nezájem Afroameričanů

Svět

  9:56
WASHINGTON/PRAHA - Už několik týdnů a měsíců předtím, než byl Donald Trump oficiálně zvolen prezidentem, se vědělo se, že některé státy budou rozhodnovat o vítězi. Republikán je potřeboval získat téměř všechny. Nepodařilo se mu to sice zcela, ale pomyslný jazýček na vahách převážil zisk států, v nichž kandidát Republikánské strany naposledy bodoval téměř před třiceti lety.

Podporovatel Trumpa v limuzíně s nápisem hlásajícím „Tichá většina je s Donaldem Trumpem“ foto: Reuters

Když naposledy voliči z Pensylvánie, Wisconsinu a Michiganu v roce 1988 pomohli do Bílého domu dostat republikána George Bushe staršího, neexistovala ještě Česká republika, Československo bylo socialistickým státem a rozpad Sovětského svazu ještě nebyl úplně předvídatelným výsledkem probíhající studené války.

Šestkrát za sebou hlasy volitelů ze tří průmyslových severních států u hranic s Kanadou a u Velkých jezer připadly demokratickým kandidátům. Veškeré průzkumy předpokládaly, že v této tradici budou pokračovat i letos. Ve Wisconsinu podle webu RealClearPolitics průměrně vedla v průzkumech kandidátka demokratů Hillary Clintonová o 6,5 procentního bodu, v Michiganu o 3,4 a v Pensylvánii o 1,9.

Jenže rozzlobení voliči především v Michiganu a Pensylvánii, které patřily k průmyslovým tahounům USA, se vzepřeli osudu a dali hlas změně. Ve Wisconsinu se průzkumy mýlily největším rozdílem, o téměř 9 procentních bodů oproti výsledku.

Donald Trump přichází se svou rodinou přednést projev poté, co byl zvolen novým...
Republikánské voličky vítají Donalda Trumpa.

Přesné důvody budou experti ještě nějakou dobu hledat. Na konečném výsledku se ale podepsal velký nepoměr mezi názory voličů v rurálních oblastech proti voličům městským. Ve venkovských oblastech bodoval Trump po celých státech. Na podporu městských oblastí měla vliv hospodářská krize, která znamenala propouštění a problémy průmyslových klenotů země v čele s automobilovým závodem General Motors, který byl nejvíce spjat ne náhodou s Michiganem.

Že se Trumpovi bude dařit v Pensylvánii, předpověděl už dříve i republikánský politik Rick Santorum, který se dvakrát ucházel i o post prezidentského kandidáta. „Trump není ortodoxně konzervativní kandidát. To umožňuje demokratům na západě Pensylvánie dát mu s klidným srdcem hlas,“ řekl Santorum s tím, že mnoha demokratům mohlo imponovat, že ani mezi republikány není Trump oblíbenou postavou.

Odpovědnost za zadrhnutou ekonomiku v očích voličů nesla administrativa dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy. Hillary Clintonová, která byla popisována jako pokračovatelka v Obamových šlépějích, u nich nejspíše proto nebyla schopna získat dostatečnou podporu.

K vítězství Donalda Trumpa ale přispěly i další státy, nichž rozhodně neměl nic jisté. Nejtěsněji v průzkumech vycházely státy Severní Karolína a Florida, v obou ale nakonec získal navrch Trump. Florida mu připadla poměrně těsným výsledkem s rozdílem 1,4 procentního bodu, zatímco Severní Karolínu získal s pohodlným náskokem 3,8 procentního bodu.

Na výsledcích v těchto jihovýchodních státech se nejspíše podepsaly trendy, o kterých se spekulovalo už před volbami a podporují je i čísla z exit pollů. Jde o významný pokles zájmu ze strany afroamerických voličů oproti volbám před čtyřmi lety. Clintonová měla spoléhat na hlasy hispánských voličů, kteří ve velkých počtech chodili k předčasnému hlasování, ale ani jejich zvýšený zájem očividně nestačil.

Autor: