Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Vztahy jsou napjaté. Začal summit G7, závěrečné prohlášení se kvůli odlišné Trumpově politice neočekává

Svět

  18:32aktualizováno  22:31
La Malbaie (Kanada) - V kanadském La Malbaie v pátek v napjaté atmosféře začal dvoudenní summit sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7), společné závěrečné prohlášení se ale kvůli vzájemnému nesouladu neočekává. S odvoláním na nejmenovaného představitele G7 to napsala agentura Reuters s tím, že země G7 se ale zavážou ke spolupráci s cílem zabránit cizím státům vměšovat se do voleb

Americký prezident Donald Trump a francouzský prezident Emmanuel Macron společně zasadili strom na půdě Bílého domu. foto: AP Photo/Andrew Harnik

Účastníci schůzky ještě před zahájením programu hovořili o tom, že jednání nebudou snadná kvůli jejich nesouhlasu s obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům ohlásil, že Trump z Kanady odletí v sobotu ještě před koncem pracovních debat.

Trump chce zpět do států G7 Rusko, to se však chce soustředit na jiné schůzky

Pokud jde o společné závěrečné prohlášení, je podle německé kancléřky Angely Merkelové zatím příliš brzy na to říct, zda ho země G7 vydají. Pokud se na textu ale členové skupiny neshodnou, bude podle Merkelové čestné prohlásit, že se tak nestalo.

„Zahraniční hráči usilují o to, aby podkopali naši demokratickou společnost, instituce, volební procesy, suverenitu a bezpečnost,“ citoval Reuters z návrhu společného závazku. Agentura poznamenala, že text se zdá být odkazem na USA i některé evropské země, které obvinily Rusko z vměšování do voleb. Skupina se ale podle Reuters ještě v pátek chce zavázat, že v rámci tažení proti zahraničním zásahům do domácích voleb bude mezi sebou sdílet informace, spolupracovat s poskytovateli internetového připojení a provozovateli sociálních sítí.

MACHÁČEK: G7 rovná se Trump proti G6

Představitelé zemí G7, kterými jsou USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie jako celek, zahájili summit v poledne místního času (večer SELČ) pracovním obědem, jehož tématem byl ekonomický růst a pracovní příležitosti. Stejný bod měli lídři zemí naplánovaný i na následné pracovní sezení. Očekává se, že diskuzím bude nejen v pátek dominovat Trumpova celní i zahraniční politika.

Tusk: USA zpochybňují mezinárodní řád, jednání nebudou snadná

Zbývající členové G7 ještě před začátkem vrcholné schůzky prohlašovali, že se znovu chtějí pokusit Trumpa přesvědčit o významu volného obchodování. Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že má obavy z chování USA, neboť Spojené státy podkopávají mezinárodní liberální systém, který pomáhaly budovat.

Rozepře Trump vyvolal i prohlášením, že na summitu postrádá Rusko, které bylo ze skupiny vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. Zatímco EU pozvat Rusko odmítá, nový italský premiér Giuseppe Conte naopak soudí, že Moskva by se vrátit měla. Později ale Merkelová prohlásila, že unijní země přítomné na summitu zatím nevidí splněné podmínky pro přizvání Rusů.

Spor mezi Trumpem a Macronem

Napjatou atmosféru, která summit doprovází, dokládá i Trumpův opožděný přílet. Kvůli tomu byla o několik hodin odložena jeho schůzka s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, který dosud platil za jeho přítele. Podle médií se ale přátelství kvůli obchodním sporům otřásá v základech.

Macron již ve čtvrtek po jednání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem prohlásil, že americkému prezidentovi možná nezáleží na tom, že je v izolaci, ale že ostatní členové skupiny jsou připraveni podepsat dohodu mezi sebou, bude-li to třeba.

Trump s Macronem se nakonec ještě před plánovaným summitem krátce setkali a podle informací Reuters debatovali mimo jiné o obchodních záležitostech i o KLDR, s jejímž vůdcem Kim Čong-unem bude americký prezident jednat v úterý. Nejmenovaný francouzský činitel setkání Trumpa s Macronem označil za velmi srdečné.

Autor: