Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Tržil nechce rušit dechové zkoušky, ani tolerovat málo alkoholu

Česko

  15:03
Šéf dopravní policie Leoš Tržil nechce v žádném případě zrušit povinnost, aby se při každé silniční kontrole dělala dechová zkouška na alkohol, ani tolerovat nízkou hladinu alkoholu v krvi.

Na konci ledna se chystá dopravní policie nařízení o povinnosti dělat při každé kontrole zkoušku na alkohol vyhodnotit. Na základě hodnocení výsledků pak začne hledat konkrétní opatření v boji proti alkoholu za volantem, možnost zrušení nařízení ale odmítá.

K vydání metodického pokynu, podle něhož by řízení pod vlivem alkoholu do 0,15 či 0,24 promile nemělo být přestupkem, dnes vyzvala ČSSD policejního prezidenta. Řidič, který nadýchá do 0,24 promile, podle ČSSD stejně nemůže být kvůli odchylkám v měření potrestán. Odborníci by měli posoudit, zda hranice pro přestupek bude 0,15 či 0,24 promile.

Čtěte také:


Dryml: Chování policie považuji za šikanu
Policejní prezident Oldřich Martinů zavedl interním předpisem povinné dechové zkoušky od 1. ledna letošního roku. Policie argumentovala vysokými počty usmrcených a zraněných osob při dopravních nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu. Povinnost dýchnout při každé silniční kontrole odsoudil například Autoklub ČR, který je považuje za nepřiměřené. Argumentuje tím, že při tomto přístupu budou všichni řidiči podezřelí a že příčinou mnohem většího počtu nehod vloni byla nepřiměřená rychlost, nesprávný způsob jízdy a nedání přednosti v jízdě.

Kvůli dechovým zkouškám také podal na ředitele dopravní policie Tržila trestní oznámení senátor Vladimír Dryml (ČSSD). "Považuji chování policie za šikanu a návrat jejich činnosti před rok 1989. Jde o zásah do osobních práv občanů," uvedl Dryml. Dechové zkoušky kritizují i někteří právníci.

Porušení zákona?
"Testování všech je porušení zákona. Policie může testovat řidiče, jen má-li podezření, že jsou pod vlivem alkoholu," řekl Mladé frontě Dnes právník Václav Vlk. Podle jiných je ale vše v mezích zákona.

Tržil diskusi kolem povinných dechových zkoušek vítá. Podle něj může pomoci tím, že se nakonec podaří sjednotit praxi správních orgánů při postihování řidičů, kteří řídili opilí. "Ne ve všech krajích jsou postihováni stejně," dodal. Po sjednocení praxe trestání opilých řidičů volá Tržil už dlouho.

Vloni koncem července policie zaslala Nejvyššímu státnímu zastupitelství dokument, který měl pomoci sjednotit praxi policistů, státních zástupců i soudců v boji proti řízení vozidel pod vlivem alkoholu. Dechové zkoušky čekají každého řidiče, kterého zastaví dopravní policisté.

Náklady na krevní zkoušky jsou rozdílné
V případě, že ji odmítne, vystavuje se pokutě do výše až 50.000 korun a zákazem řízení až na dva roky. Kontrolovaného řidiče v případě první kontrolní pozitivní dechové zkoušky čeká odborné měření. Jeho výsledek je už možné použít jako důkaz u soudu. Řidiči už tedy nemusí podstoupit odběr krve. "Může se stát, že řidič bude krevní zkoušku požadovat," řekla mluvčí policejního prezidia Veronika Benediktová. Podle ní může nastat situace, že ani po opakovaném měření dechovým přístrojem nebude možné výsledek použít.

V případě pozitivního výsledku na alkohol zaplatí krevní zkoušky řidič, a to včetně dopravy do zdravotnického zařízení. Tyto náklady nelze jednoznačně stanovit. "Náklady se vždy odvíjejí od konkrétního pracoviště, kde je rozbor zpracováván. Náklady jsou tedy pro jednotlivé kraje rozdílné.

Řádově se pohybují v několikasetkorunových položkách," doplnila Benediktová. Doprava policisty do zdravotnického zařízení se pak pohybuje okolo 1000 korun. V případě negativního výsledku hradí krevní test policie.

"V této souvislosti chci připomenout skutečnost, že i případě, že je první naměřená hodnota pozitivní a opakované měření ukáže nulu, je dechová zkouška vyhodnocována jako negativní," dodala mluvčí.

Dýchat by měl řidič 15 minut po jídle a 3 minuty po cigaretě
Policisté v případě pozitivní zkoušky na alkohol předají věc správnímu orgánu. "Správní orgány posuzují v řízení všechny okolnosti daného případu. Řízení o přestupcích v oblasti alkoholu za volantem je čistě v jejich gesci," uvedla Benediktová. Pokud jde o podezření ze spáchání trestného činu, zahajují se úkony trestního řízení. Jízdu pod vlivem alkoholu a drog soudy mohou trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

Dýchat do měřicího přístroje by řidiči měli podle návodu 15 minut po jídle a tři minuty po kouření, aby výsledek zkoušky nebyl ničím ovlivněn. Cena jednoho náustku je podle policie zhruba pět korun. Dechovou zkoušku však lze provést podle policistů i bez náustku.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...