Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tržiště místo magistrály

Česko

ARCHIV

Zpravodajský server iHNed.cz přinesl 17. listopadu ve spolupráci s programem Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni krátký kvíz nazvaný „Co bylo před listopadem 1989“. První otázka: „Kdo pronesl v únoru 1948 na Staroměstském náměstí větu: ,Právě jsem se vrátil z hradu…‘?“ Pomiňme gramatickou nuanci, že Klement Gottwald se nevrátil z hradu, ale z Hradu, podstatné je, že projev, v němž oznamoval kapitulaci prezidenta Beneše, zazněl nikoli na Staroměstském, ale na Václavském náměstí. Třetí otázka: „V roce 1976 proběhl v Českých Budějovicích zásah proti skupině The Plastic People of The Universe, který vyústil v... “ – na výběr jsou tři možnosti. Krátká věta, tři věcné chyby: zásah neproběhl v roce 1976, ale 1974, nebylo to v Českých Budějovicích, ale v nedalekém Rudolfově, a nešlo o zásah proti kapele, ale proti jejím fanouškům (nikdo z Plastiků tehdy nebyl zadržen).

Nikdo není neomylný, ale shromáždit takové množství chyb v zadání krátkého testu zaměřeného na to, co víme o minulosti, je velký trapas. Nejde navíc o žádné expertní znalosti: správná fakta lez najít ve Wikipedii. Možná, že by se tvůrci vzdělávacích historických programů z Člověka v tísni měli sami nejprve trochu vzdělat v oboru, v němž chtějí poučovat druhé. Jinak budou všem odborníkům jen pro smích.

Pražská ODS a ČSSD šikovně nadbíhají trendům. V koaliční smlouvě se obě strany zavazují podporovat v hlavním městě farmářská tržiště. Ta zažívají v posledním roce v Praze skutečný rozkvět, o čemž svědčí i to, že facebooková fanouškovská stránka „Chceme v Praze farmářská tržiště!“ má osm tisíc příznivců. Volání lidu, který chce nakupovat zdravou zeleninu, ovoce a další produkty přímo od zemědělců, vyslyšely již radnice několika městských částí a nyní se k nim přidává i magistrát.

Jako na zavolanou také vychází v edici Zmizelá Praha nakladatelství Paseka knížka Pavly Státníkové Trhy a tržiště. Velké množství ilustrací nám přibližuje zlatou éru pražských trhů od poloviny 19. do poloviny 20. století, kdy se na otevřených tržištích i v uzavřených tržnicích prodávala zřejmě většina potravin, které Pražané zkonzumovali.

Pitoreskní fotografie ze staroměstských (Uhelného, Ovocného, Vaječného...) i novoměstských (Koňského, Dobytčího) trhů čtenáře, který trochu zná historii pražských náměstí, nepřekvapí. Vytržení ovšem vyvolává fotografie zeleninového trhu v Legerově (čti Ležérově!) ulici na Vinohradech z roku 1941. Tam, kde se dnes sune nepřetržitá masa hlučných a smradlavých plechových krabic ve třech pruzích do centra města, tam byl ještě před sedmdesáti lety nádherný městský bulvár se širokými chodníky lemovanými stromy. Podél nich stály přístřešky trhovců, mezi nimiž volně korzovali nakupující. Na snímku, který zobrazuje asi pět set metrů od Koubkovy ulice k náměstí I. P. Pavlova, objevíme pouze dvě zaparkovaná auta.

Pražská koalice má v programu také „postupně zklidňovat a humanizovat severojižní magistrálu“, jejíž je Legerova ulice součástí. Co ji humanizovat obnovením farmářského trhu?

O autorovi| PETR ZÍDEK redaktor LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!