Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Počet obětí sopky Krakatoa roste. Indonéské úřady hlásí 222 mrtvých a 800 zraněných

Svět

  7:28aktualizováno  25. prosince 16:58
JAKARTA - Nejméně 222 mrtvých a stovky zraněných si vyžádala přílivová vlna tsunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jávou a Sumatrou. Mluvčí úřadu pro řešení katastrof dnes oznámil, že 800 lidí je zraněných a 28 lidí se stále pohřešuje. Počet obětí se ještě může zvýšit. Příčinou tsunami byla erupce sopky Krakatoa.

Vlna tsunami zasáhla Indonésii. foto: APČTK

Indonésie bojuje s ničivým zemětřesení. Pět lidí zemřelo, úřady varovaly před vlnou cunami

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho uvedl ráno v televizi, že vlna tsunami, která vznikla při dřívější erupci známé sopky Krakatoa, poškodila také stovky domů.

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o tsunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. „Byl to omyl, litujeme toho,“ uvedl mluvčí Nugroho podle agentury AFP. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokráte nepředcházelo zemětřesení.

Výbuch sopky Krakatoa v roce 1883

Dne 27. srpna 1883 vyvolaly čtyři erupce sopky Krakatoa vlny tsunami vysoké až 30 m. Zahynulo více než 36 000 lidí, 165 měst a vesnic bylo zcela zničeno a dalších 132 vážně poškozeno. Průměrná roční teplota na Zemi se údajně snížila asi o 1,2 °C. Výbuch sopky inspiroval Karla Čapka při psaní románu Krakatit.

„Přijeli jsme v devět večer na prázdniny a náhle tu byla voda. Všechno zčernalo. Nešla elektřina,“ uvedl patnáctiletý Muhammad Bintang, který na velice populární pláži Carita Beach na západním pobřeží ostrova Jáva viděl, jak se vlna blíží. „Nemohl jsem nastartovat svou motorku, a tak jsem utíkal pryč. Modlil jsem se a utíkal jsem, jak jsem mohl nejrychleji,“ vylíčil AFP třiadvacetiletý Lutfi Al Rasyid.

„Musel jsem utíkat, zatímco vlna překonala pláž a pronikla 15 či 20 metrů do vnitrozemí,“ vylíčil Nor Öystein Lund Andersen podle agentury AP. Zrovna pořizoval snímky sopky, když náhle uviděl, že se k němu blíží velká vlna. „Příští vlna se dostala k hotelu a smetla auta ze silnice za ním. Stihl jsem s rodinou uprchnout lesními stezkami do vyšší polohy, kde se o nás místní postarali. Bohudíky jsme vyvázli nezraněni,“ dodal.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna tsunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Muž si prohlíží dům zničený vlnou tsunami.
Tsunami ničilo také auta.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a tsunami, které postihly několik zemí, zemřelo v Indonésii přes 120 tisíc lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 tisíc obětí.

Obnova provozu

Mezinárodní letiště v sicilském městě Katánie během úterý plně obnovilo provoz po přerušení, které v pondělí způsobila aktivita sopky Etna. Informovala o tom agentura AP.

Z vulkánu Etna na italském ostrově Sicílie se v pondělí vyvalil hustý oblak popílku, jenž zastavil dopravu na letišti v Katánii. Ta leží asi 60 kilometrů od Etny.

Hora, která je vysoká přes 3000 metrů, dnes před rozbřeskem rovněž vychrlila ohnivě rudý proud lávy, jenž byl jasně viditelný proti noční obloze. Podle expertů zaznamenaly přístroje tento týden na svazích sopky více než 100 menších otřesů. Nejsilnější z nich měl sílu 4,3 stupně.

Autor: