Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Turecko při referendu ‚čarovalo‘ s lístky, tvrdí OBSE. Jen předsudky, reaguje Erdogan

Svět

  19:06
Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) kritizovali průběh nedělního tureckého referenda. Podmínky hlasování podle nich neodpovídaly mezinárodním normám. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na výroky zahraničních pozorovatelů reagoval slovy, že Turecko nebude uznávat „jejich politicky motivované závěry“. Turecké ministerstvo zahraničí kritiku od zástupců OBSE odmítlo s tím, že postrádá objektivitu a nestrannost.

Erdoganovi příznivci slaví výsledek referenda. foto: Reuters

„Tvrzení, že referendum neodpovídá mezinárodním standardům, je pro nás nepřijatelné,“ uvedla v prohlášení turecká diplomacie. Dodala, že předchozí komentáře pozorovatelů OBSE ukazují, že tým přijel do Turecka s předsudky a nebral v úvahu zásady objektivity a nestrannosti.

Pozorovatelé OBSE na tiskové konferenci označili za zcela protiprávní rozhodnutí turecké ústřední volební komise započítávat do výsledků referenda i hlasovací lístky, které nebyly oficiálně orazítkované. Právě to se nelíbí hlavní turecké opoziční straně, podle níž se v minulosti takové lístky při volbách považovaly za neplatné. Podle této části opozice by vyřazení neorazítkovaných hlasů stačilo ke zvrácení výsledků referenda.

Pozorovatelé OBSE rovněž konstatovali, že podmínky předreferendové kampaně nebyly pro všechny stejné. Ani právní zabezpečení hlasování podle nich nebylo dostatečné na to, aby zajistilo demokratické referendum. Podmínky hlasování prý neodpovídaly mezinárodním normám.

V nedělním referendu o změnách ústavy zvítězili s 51,4 procenta zastánci posílení prezidentských pravomocí. Hlavní opoziční strana ale výsledek považuje za zmanipulovaný a chce ho napadnout nejprve u tureckého ústavního soudu a pak případně i u Evropského soudu pro lidská práva. nob sva ank

EU by podle Vídně měla zastavit vstupní jednání s Ankarou

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz v reakci na výsledky tureckého nedělního referenda zopakoval, že Evropská unie by měla zastavit vstupní jednání s Tureckem. Šéf španělské diplomacie Alfonso Dastis apeloval na Ankaru, aby nezapomněla na své závazky vůči Radě Evropy i na to, k čemu se zavázala při vstupních rozhovorech s EU.

„Po tureckém referendu se prostě nemůžeme jen tak vrátit k jednání. Měli bychom být upřímní. Měli bychom zastavit jednání o vstupu Turecka do EU a místo toho pracovat na dohodě o sousedství s Tureckem,“ uvedl Kurz na twitteru.

Podobná prohlášení zazněla od Kurze v posledních měsících už několikrát. Již před zahájením vstupních rozhovorů s Tureckem v roce 2005 se Rakousko neúspěšně snažilo prosadit do mandátu EU pro jednání formulaci, že rozhovory místo členstvím mohou skončit privilegovaným partnerstvím.

Na výsledky tureckého referenda o změnách ústavy, v němž těsně vyhráli zastánci posílení pravomocí prezidenta, reagoval dnes i španělský ministr zahraničí Dastis. Mimo jiné vyzval tureckou vládu, aby prováděla reformy v „co největším možném konsensu“ všech politických stran. Apeloval také na Turecko, aby přitom nezapomínalo na závazky, které má v Radě Evropy a které vyplývají z jednání o vstupu do EU.

„Je zvláštní vidět, jak demokracie zmenšuje demokracii,“ komentoval na twitteru turecké referendum dánský premiér Lars Lokke Rasmussen. „Většina má právo rozhodnout, ale byl bych opatrný, pokud jde o novou tureckou ústavu,“ dodal Rasmussen.

Autor: