Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Turecké úřady vydaly po zmařeném pokusu o puč zatykače na 47 novinářů

Svět

  9:56aktualizováno  21:36
ISTANBUL - Turecké úřady v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat z 15. července ve středu vydaly zatykače na 47 novinářů, uvedla televizní stanice CNN Türk. Policie dostala za úkol novináře zadržet v rámci vyšetřování osob blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče, při němž přišlo o život nejméně 246 lidí.

Turecký prezident Erdogan. foto: Reuters

Turecko chystá po puči reorganizaci tajných služeb

Novináři pracovali pro opoziční list Zaman, který byl s Gülenem spojován a který začátkem března převzal pod kontrolu turecký režim. Ještě předtím nechaly úřady zavřít jiná opoziční média spojovaná s duchovním, který už léta žije v exilu ve Spojených státech. Gülen, který kdysi býval spojencem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, převrat odsoudil a veškerá obvinění odmítl.

Istanbulský dům jednoho z novinářů Şahina Alpaye kolem šesté hodiny ráno místního času (05:00 SELČ) prohledali policisté. Domovní prohlídka trvala dvě a půl hodiny a v jejím závěru Alpaye zatkli, uvedla tisková agentura Dogan.

Zatčení novinářů kritizovalo dnes americké ministerstvo zahraničí. „Vidíme to jako znepokojující trend v Turecku, kde úřady, policie a soudy jsou využívány k potlačování legitimní politické diskuse,“ řekl dnes na tiskové konferenci mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Personální čistky pokračují

Média už v pondělí informovala, že Turecko vydalo zatykače na 42 novinářů, mezi kterými byla i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková.

Dnes státní agentura Anadolu uvedla, že během výjimečného stavu, který prezident Erdogan vyhlásil minulý týden, byly uzavřeny tři tiskové agentury, 16 televizních kanálů, 23 rozhlasových stanic a 45 deníků.

Personální čistky v nejrůznějších institucích v Turecku se zatím dotkly přes 60 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11 tisíc lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...