28. června 2010 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro Izrael

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan | foto: ČTK

JERUZALÉM/ANKARA Turecko uzavřelo svůj vzdušný prostor pro izraelská letadla. Oznámil to premiér Recep Tayyip Erdogan.

Je to další z odvetných kroků Turecka po květnovém tvrdém zásahu Izraelců proti humanitární flotile pro pásmo Gazy. Přišlo při něm o život devět tureckých aktivistů.

Turecko, které do loňska patřilo ke spojencům Tel Avivu, po něm odvolalo z Izraele svého velvyslance, zrušilo plánované společné manévry, dožaduje se omluvy a mezinárodního vyšetření květnového incidentu. Erdogan novinářům řekl, že turecký vzdušný prostor byl pro Izraelce uzavřen po útoku na flotilu 31. května.

Přečtěte si také:

Podle izraelského deníku Jediot Achronot už Turci opatření uplatnili a nepovolili přelet izraelského letadla mířícího s vojenskými představiteli na vzpomínkovou ceremonii do polské Osvětimi. Stroj s asi stovkou důstojníků musel použít jinou trasu.

Původně velmi dobré izraelsko-turecké vztahy se začaly horšit po izraelské ofenzivě proti pásmu Gazy na přelomu let 2008 a 2009. Incident s flotilou, při němž Izraelci bránili námořní blokádu Gazy a zastavili na moři šest lodí s humanitární pomocí, krizi dovršil.

Turecko bylo jedním z organizátorů flotily a většina ze 700 aktivistů plujících ke Gaze byli Turci. Turecké byly také všechny oběti izraelské operace, při níž byly lodě zastaveny v plavbě ke Gaze a odkloněny do izraelského přístavu. Všichni aktivisté byli vyhoštěni.

Izrael, který tvrdí, že dal organizátorům předem dostatek příležitostí dohodnout se na alternativním způsobu dostat pomoc do Gazy, je za brutální zásah všeobecně kritizován. Nedal souhlas k mezinárodnímu vyšetření incidentu, ale uvolnil pozemní blokádu a začal do pásma pouštět veškeré zboží s výjimkou zbraní. Námořní blokádu však zachoval.

Dnes se poprvé sejde pět členů Izraelem ustavené vyšetřovací komise, která má posoudit oprávněnost izraelského zásahu z hlediska mezinárodního práva. Jsou v ní tři Izraelci a dva zahraniční pozorovatelé. Jednání komise mají být veřejná s výjimkou těch, při nichž se budou řešit bezpečnostní záležitosti.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz