Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diplomaté odsuzují smrt ukrajinských demonstrantů. Přidal se i Kohout

Evropa

  18:38aktualizováno  22:01
PRAHA - Českého ministra zahraničí v demisi Jana Kohouta šokuje rozměr násilností v ulicích Kyjeva a lituje ztrát na životech. Kohout současně vyzval ukrajinskou vládu, aby se násilí vyvarovala, propustila zadržené aktivisty a policii nasměrovala na provokatéry. Uvedl to v prohlášení.

Policisté zatýkají jednoho z demonstrantů. foto: Reuters

Ve společném prohlášení s ministry zahraničích států takzvané Visegádské čtyřky (tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska) odsoudil násilnou smrt několika ukrajinských demonstrantů. Společně vyzvali k dialogu protestujících a vlády, který by vyřešil ukrajinskou krizi. 

VÍCE K TÉMATU:

Také francouzský prezident François Hollande důrazně odsoudil násilí proti pokojným demonstrantům v Kyjevě a vyzval ukrajinské úřady, aby nalezly kompromis k ukončení krize.

USA zvažují sankci

Bílý dům zvažuje sankce proti Ukrajině v reakci na vládní násilí. Vření považuje za důsledek selhání vlády vůči oprávněným stížnostem občanů. Americký viceprezident Joe Biden v telefonickém rozhovoru vyzval ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče k nalezení pokojného východiska z politické krize a varoval před následky, jaké by pro vzájemné vztahy mělo použití síly.

Prozatímní šéf Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Joseph Daul zdůraznil, že je třeba zabránit dalším ztrátám na životech. Několikadenní pouliční boje protivládních radikálů se zásahovými jednotkami mají první mrtvé, úřady uvádějí dva, protivládní zástupci hovoří o pěti až sedmi obětech.

"Obracím se na prezidenta Ukrajiny, aby byly zrušeny zákony drasticky omezující svobodu slova a shromažďování, jejichž schválení minulý týden se stalo příčinou intenzifikace demonstrací," napsal odstupující šéf české diplomacie.

Vyzval k uklidnění situace

Současně apeloval na čelní představitele demokratické opozice, aby využili v "maximálně možné míře" možnosti dialogu k uklidnění situace a zastavení násilností. Události posledních tří dnů se ho hluboce dotýkají. "Lituji ztráty těchto mladých životů a vyjadřuji soustrast pozůstalým. Jsem šokován rozměrem násilí v ulicích Kyjeva," uvedl.

Šéfové diplomacií V4 odsoudili smrt ukrajinských demonstrantů

Ministři zahraničí států takzvané Visegádské čtyřky, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, ve společném prohlášení odsoudili násilnou smrt několika ukrajinských demonstrantů a vyzvali k dialogu protestujících a vlády, který by vyřešil ukrajinskou krizi. Oznámila to agentura MTI.

Česká republika byla podle Kohouta jedním z iniciátorů pondělních závěrů zasedání ministrů zahraničí EU. "Dlouhodobě podporuje transformační proces na Ukrajině a tamní demokratické aktivisty, a bude tak činit i nadále," dodal.

Prezident Miloš Zeman zřejmě ještě předtím pozval na návštěvu ČR ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Budoucí šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) Lidovým novinám řekl, že pozvání není chybou. (více čtěte ZDE.)

Napjatý klid v Kyjevě

Napjatý klid v poledne zavládl v centru ukrajinské metropole, kde se v minulých dnech rozléhaly výbuchy petard a které dusil černý dým z hořících pneumatik. Demonstranti podle tiskových agentur vyslyšeli výzvy vůdce opozice Vitalije Klička k příměří, které respektovali i těžkooděnci na opačné straně barikád. Prezident Viktor Janukovyč mezitím přislíbil krizi řešit na parlamentní půdě. Sněmovna by se na mimořádně schůzi měla sejít příští týden a žádný návrh - včetně demise vlády - prý nebude tabu.

A dodal, že on by pak mohl pozvat zástupce opozice, třeba Vitalije Klička. Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček řekl, že u takové iniciativy v případě tak "komplikovaném, nepřehledném a mnohovrstevném", jako je Ukrajina, považuje za klíčovou součinnost Černínského paláce a Hradu.

"Abychom se je vzájemně nedozvídali z novin. Pokud tedy budoucí ministr zahraničí v příštím období přijde s vlastní iniciativou, profesionální aparát Hradu je samozřejmě ke koordinaci zahraničně-politických kroků ČR připraven," uvedl Kmoníček.

Na dotaz, zda by ČR neměla pozvání na návštěvu ukrajinského prezidenta odložit nebo zrušit kvůli vývoji v Kyjevě, Kmoníček jen řekl: "Koordinujeme s ministerstvem zahraničí v závislosti na vývoji situace. To je vše, co se dá v této chvíli k otázce říci".

Pouliční válka v Kyjevě. Ulice jsou v plamenech, demonstrant vrhá Molotovův koktejl.

Daul, který je dnes na návštěvě Prahy, řekl, že EU musí vyřešit svůj postoj k Ukrajině a stejně tak musí učinit i Rusko a jeho prezident Vladimir Putin. "A je prostě naší povinností, ať už Putina, nebo Evropské unie, zabránit tomu, aby docházelo k dalším obětem na životech," prohlásil.

Ukrajina je součástí okruhu zemí takzvaného Východního partnerství s EU, které začalo fungovat v době české předsednictví v EU v roce 2009. Tamní situaci v závěru loňského roku vyhrotil odklon tamní vlády od podpisu asociační dohody s EU a příklon k Moskvě.

Daul pracovně navštívil Prahu a setkal se mimo jiné s exministrem zahraničí a předsedou sněmovního zahraničního výboru Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). "Nejde jenom o demonstrace, jde o Ukrajinu a koneckonců o Evropu," prohlásil Schwarzenberg po setkání s Daulem. "To je hrůza, poněvadž dojde k velkému střetu, obávám se," komentoval situaci na Ukrajině. Vývojem v Kyjevě je znepokojena také ODS, vnímá ji jako riziko pro region. ODS sice respektuje suverenitu Ukrajiny, ale násilí odsuzuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!