17. května 2010 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Tvůrce Facebooku je bezohledný sexuální maniak, míní filmaři

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Mark Zuckerberg. Geniální vynálezce sociální sítě, nebo frustrovaný asociál?  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Zuckerberg. Geniální vynálezce sociální sítě, nebo frustrovaný asociál? |

LOS ANGELES / PRAHA Černá komedie, jež se chystá k distribuci do amerických kin k letošnímu říjnu, bude další kontroverzí kolem osobnosti šestadvacetiletého Marka Zuckerberga, jenž udělal před pár lety "díru do světa" s nápadem na založení internetové sociální sítě Facebook a obratem si tak přišel na miliardy dolarů.

Snímek s názvem The Social Network (Sociální síť) je filmovou adaptací příběhu z amerického knižního bestseleru Bena Mezricha Accidental Billionaires (Nahodilí miliardáři). Jeho režie se podle scénáře Aarona Sorkina ujal David Fincher, proslulý zejména snímkem Klub rváčů (1999) s Bradem Pittem v hlavní roli. Již podtitul románové předlohy A Tale of Sex, Money, Genius and Betrayal (Příběh o sexu, penězích, géniovi a zradě) napoví, že nepůjde o odpočinkovou romantickou baladu.

Producentem snímku je hollywoodská hvězda Kevin Spacey. "Myslím, že Sociální síť bude mnohem vtipnější, než si zatím kdo myslí," uvedl podle zpravodaje Times Online herec známý především z filmu Americká krása (1999). Podle kritiků, již měli možnost nahlédnout do filmového scénáře, má být Zuckerberg, díky jehož síťovému produktu se čtyři sta milionů lidí virtuálně socializuje, ve filmu paradoxně vyobrazen jako "asociální a potměšilý skoroautista".

Příběh se začíná odehrávat v únoru roku 2004, kdy se prý s tehdy devatenáctiletým Zuckerbergem (do hlavní role byl obsazen Jesse Eisenberg) rozešla jeho dívka Erica (Rooney Maraová). V jednom z harvardských barů tak v úvodní scéně zazní z jejích úst replika: "Teď půjdeš dál životem v domnění, že tě holky nemají rády, protože jsi počítačový podivín. Já bych ti ale z celého srdce chtěla říct, že to není pravda. Důvodem je prostě to, že jsi idiot."

V průběhu dalších dějství pak Mark Zuckerberg odjíždí do kalifornského Silicon Valley, aby pracoval na výrobě sítě Facebook se Seanem Parkerem, někdejším spoluzakladatelem pirátské hudební stránky Napster (ve filmu jej ztvárnil populární zpěvák Justin Timberlake). Scénář ovšem vypichuje, že původní nápad na sociální síť patřil dvojčatům Cameronu a Tyleru Winklevossovým z harvardského veslařského týmu, jež prý Zuckerberg z realizace odřízl - a později byl soudně donucen se s nimi finančně vyrovnat. Snímek vidí Zuckerbergovu motivaci především v penězích, ale nadto se snaží postihnout i jeho údajnou sexuální frustraci: zatímco Parker je zobrazován, kterak pilně pracuje na projektu, Zuckerberg si po barech užívá nezávazných sexuálních dobrodružství.

Není bez zajímavosti, že zpráva o nově chystaném snímku přichází ve chvíli, kdy Zuckerberg v reálném životě čelí závažným stížnostem uživatelů Facebooku týkajícím se změn síťového nastavení ochrany osobních údajů.

Najdete na Lidovky.cz