Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nevěřil jsem, že Kim chodí na záchod, říká tvůrce severokorejské propagandy

Svět

  6:00
Svou poezii dal dobrovolně do služeb severokorejské propagandy. Není divu - Kim Čong-ila před lety uctíval jako božstvo. "Nevěřil jsem, že chodí na záchod," vzpomíná básník Čang Čin-sung. Když jej však zesnulý vůdce vyznamenal svou přízní, pochopil Čang, že mezi ideály a skutečnost nelze klást rovnítko. A rozhodl se z KLDR utéct.

Kim Čong-il na obří mozaice. foto: Reuters

"Až do dne, kdy jsem se s Kim Čong-ilem setkal, jsem ho považoval za božstvo, za svatého muže, mudrce, kterého máme uctívat. Věřil jsem, že je lepší než my, že za svůj lid obětuje vlastní život. Dokonce jsem nevěřil, že chodí na záchod," vylíčil Čang v rozhovoru pro stanici CNN.

Dva Kimové, dva příběhy

VÝPOVĚDI PŘEBĚHLÍKŮ:

Pečlivě budovaný kult "drahého vůdce" se odrazil i v Čangově rané poezii. Kim Čong-il se o mladém básníkovi doslechl a udělil mu osobní audienci. Nadějný autor zjevně zapůsobil, a tak netrvalo dlouho a stal se jedním z prominentů režimu, jenž svou literární tvorbou spoluutvářel severokorejskou propagandu. Jenže oddaná úcta k "božstvu" začala brzy dostávat trhliny.

"Muž, který přede mnou stál, byl jen obyčejná lidská bytost. Nebyl světec, nebyl bůh. Byl člověk zrovna tak jako já. Nemluvil vzletným jazykem, ale obyčejným slangem. Šokovalo mě to," vzpomíná Čang. "Takhle ho nevykreslovali. Jestli je skutečně tak velkým a dokonalým vůdcem, proč musí nosit vysoké podpatky? (Kim Čong-il obouval boty se zvýšenou podrážkou, aby vypadal vyšší, pozn. red.) Došlo mi, že v naší zemi existují dva Kim Čong-ilové, dva odlišné příběhy." 

Čang v reportáži stanice CNN.

Jako Kimův oblíbený básník vystoupal Čang na samý vrchol mocenské hierarchie. V pozici Kimova favorita se člověk mohl cítit téměř nedotknutelný, říká. "Jste imunní vůči jakémukoli stíhání, nic se vám nemůže stát. Chrání vás jeho božství." Privilegovaná pozice Čanga udržovala v bezpečí, zároveň ho však věznila na jednom místě. "Stoupat už nebylo kam. Jediné, co jsem mohl dělat, je ohlížet se za minulostí. A když jsem to udělal, spatřil jsem jen utrpení a lži. Neuměl jsem se s tím smířit," popsal.

Čang Čin-sung v rozhovoru pro CNN:

Útěk

Definitivní vystřízlivění přišlo, když se Čang vydal na návštěvu svého rodného města Sairwon. Stal se svědkem veřejných poprav, které podle něj nejsou trestem za zločin, ale "metodou morální edukace", a viděl děsivé důsledky hladomoru. "Na nádraží byly hromady mrtvých těl," vzpomíná. Pchjongjangská iluze se roztříštila.

Básník začal plánovat útěk a v roce 2004 překročil hranice, aniž by se předtím rozloučil se svou rodinou. Nechtěl ji ohrozit tím, že by o jeho úmyslu cokoli věděla. Z toho důvodu také vystupuje pod pseudonymem - své pravé jméno nepoužívá v obavách o bezpečí svých blízkých. Přestože si dobře uvědomuje, že za jeho rozhodnutí s největší pravděpodobností pykali. "Vím, jak to v KLDR chodí," přiznal CNN.

Severokorejští vojáci pokládají květiny k soše Kim Čong-ila

Kim Čong-un? Politický sirotek

Čang v rozhovoru také srovnal mocenské postavení Kim Čong-ila a jeho nástupce a syna Kim Čong-una. Tvrdí, že nejmladší z dynastie Kimů není ve skutečnosti zdaleka tak mocný, jak jej režim líčí. Naopak: mladý diktátor je podle něj spíše loutkou v rukou vlivného organizačního oddělení Korejské strany práce.

Odstranění Čang Song-tcheka

Tento orgán, v jehož čele donedávna stála Kim Kjong-hi, sestra Kim Čong-ila a manželka nedávno zlikvidovaného Čang Song-tcheka, býval hlavní mocenskou oporou zesnulého vůdce. Za nitky však tahá i po Kim Čong-ilově smrti, tvrdí přeběhlík. Organizační oddělení je podle něj skutečným vládcem KLDR a pro mladého Kima má pramálo respektu (více o kontroverzním následnictví Kim Čong-una čtěte ZDE).

"Kim Čong-un má možná nějaké přátele ze své švýcarské školy, ale uvnitř KLDR nemá nikoho. Svou moc si nevybudoval (jako Kim Čong-il), symbolicky ji zdělil. Po popravě Čang Song-tcheka se z něj stal sirotek - nejen co se rodinných vazeb týče, ale také z politického hlediska. Musí se opírat o poradce svého otce, u moci jsou stále titíž lidé. Kim Čong-un je politický sirotek," uvedl Čang Čin-Sung.

Rozbít režim zespodu

Moderátorka CNN s Čangem hovořila rovněž o pozoruhodném dokumentu, který zachycuje nebývalý odpor severokorejské veřejnosti proti orgánům režimu. Podle Čanga tkví naděje na rozvrat stalinistického režimu právě v obyčejných Severokorejcích.

"V KLDR jsou dnes dvě třídy, které proti sobě bojují. První, loajální, chce zachovat status quo, tedy útlak a kontrolu, protože z něj žije. Druhá, tržní, chce opak - jejich živobytí systém neudržuje, ale naopak utlačuje. V minulosti existovala jediná věc, které jste náleželi, která vás hnala... oddanost Kimově kultu. Po hladomoru si ale lidé konečně uvědomili, že oddanost je nenakrmí. Nakrmí je peníze, práce, vlastnictví," soudí Čang.

KLDR se podle něj nezmění prostřednictvím vyjednávání s režimem. Změní se, pokud se mezi lidmi rozšíří poznání reality. "Severní Koreu osvobodí pravda," uzavírá.

KLDR si připomněla výročí smrti Kim Čong-ila:

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.