14. října 2016 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje týden po volbách. ČSSD směřuje k pětici hejtmanů, ANO jedná o čtyřech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Ačkoliv výsledky voleb vyzněly pro hnutí ANO v celé republice poměrně přesvědčivě, povolební koaliční vyjednávání jeho dominanci umírnily. Hnutí Andreje Babiše pro sebe doposud vyjednalo hejtmanský post ve třech krajích na Moravě. Ve stejném počtu krajů o něj ale zároveň už přišlo, přesněji v kraji Královéhradeckém, Pardubickém a také Plzeňském, kde skončilo v opozici. V těchto třech regionech získá místo hejtmana ČSSD.

Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky to vypadá, že sociální demokracie bude mít v nadcházejících čtyřech letech pět hejtmanů. Vedle zmiňovaných krajů, by měla ČSSD získat hejtmanskou funkci také na Vysočině a v Jihočeském kraji, kde vyhrála volby. I přesto, že za původním plánem – zvítězit v sedmi krajích – výrazně zaostala, má šanci, že hejtmanů bude mít stejně, či dokonce o jednoho více než vítězné hnutí ANO. To si zatím zajistilo místo hejtmana v Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Po jednom hejtmanovi získají pravděpodobně KSČM, KDU-ČSL i Starostové a nezávislí. Ti však v případě neúspěšného koaličního jednání ve Středočeském kraji mohou svůj počet ještě navýšit. Předpokládanou hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou by v tom případě nahradil lídr středočeské kandidátky Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

Nejednotná středočeská TOP 09

Právě ve středních Čechách je situace kolem vytvoření koalice velmi napjatá. ANO by zde nejraději spojilo se Starosty a nezávislými (STAN), ODS a TOP 09. Ta se ale v průběhu vyjednávání rozštěpila a vznikající čtyřkoalici podporuje jen část zastupitelů.

Nejprve lídr kandidátky TOP 09 Petr Tiso oznámil, že strana v jednání o koalici pokračovat nebude. Následně ale místopředseda středočeské TOP 09 Daniel Marek uvedl, že tři z pěti zastupitelů strany podporují čtyřkoalici s hnutím ANO, STAN a ODS. Podle Tisa jedná Marek na vlastní pěst a nerespektuje většinový názor členů krajského výboru, který se k jednání sešel.

Hejtmani pro ČSSD

Vůbec jako první byla dohodnuta koalice v Královéhradeckém kraji, kde se strany dohodly ještě v sobotu večer po sečtení hlasů. Dohodu o spolupráci tu podepsaly ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09, strany zcela opominuly vítěze voleb hnutí ANO. V zastupitelstvu mají 24 mandátů z 45. Hejtmanem má být lídr ČSSD, vysokoškolský pedagog Jiří Štěpán. Klára Dostálová z ANO dohodu označila za podraz na lidi, kteří chtěli změnu ve vedení kraje.

Podobný scénář se odehrál i v kraji Plzeňském a Pardubickém. Na Pardubicku bude příští čtyři roky vládnout čtyřkoalice složená z ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS a Starostů. Díky spojenectví proti hnutí ANO si funkce udrží hejtman Martin Netolický (ČSSD) a jeho náměstek Roman Línek (Koalice, KDU-ČSL). Bez vítězného hnutí ANO se utvořila koalice také v Plzeňském kraji, kde se dohodli na spolupráci sociální a občanští demokraté, Starostové a Patrioti a Koalice pro Plzeňský kraj. Hejtmanem bude Josef Bernard. ČSSD tak podruhé za sebou získá post hejtmana, aniž by vyhrála volby.

Výsledky krajských voleb - grafika.

Výsledky krajských voleb - grafika.

Sociální demokraté by měli mít nejvýše postaveného zastupitele také na Vysočině a v Jihočeském kraji. Na Vysočině, kde chce vítězná ČSSD spolupracovat s ANO, se ale neshodují na tom, jak si v krajské radě zajisti většinu. ČSSD navrhla vytvoření dvojkoalice s tichou podporou KSČM, hnutí ANO to odmítlo. Preferuje doplnění koalice s ČSSD o dvojblok ODS a Starostové pro Vysočinu. Druhou možnou variantou je pro ANO trojkoalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

ČSSD se s ANO na třetím koaličním partnerovi neshodla zatím ani v jižních Čechách. ANO navrhlo ODS, což sociální demokraté odmítli. Jednání o koalici tak pokračují, obě nejsilnější strany z krajských voleb ale dál stojí o vzájemnou spolupráci.

Komunistická nadvládána na Ústecku

V Karlovarském kraji chce vítěz voleb ANO vytvořit koalici bez ČSSD a KSČM, které ve volbách skončily na druhém a třetím místě. Spolupráci ANO nabídlo všem ostatním stranám s výjimkou SPD-SPO. Hnutí ministra financí Andreje babiše s 13 mandáty může počítat s dalšími třemi hlasy Pirátů a třemi hlasy Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. K většinové koalici v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu ale potřebuje ANO získat ještě nejméně další čtyři zastupitele.

Komunisté v Ústeckém kraji chtějí jednat vedle vítězného ANO, které nabídlo KSČM udržení funkce hejtmana pro Oldřicha Bubeníčka, také s ČSSD a koalicí SPD-SPO. Dvojkoalice s KSČM, kterou považuje za prioritu ANO, by měla v zastupitelstvu 33 z 55 křesel. Trojkoalice KSČM, ČSSD a SPD-SPO by dala dohromady těsnou nadpoloviční většinu 28 hlasů. KSČM se se všemi stranami chce sejít na začátku příštího týdne.

V Libereckém kraji vznikne pravděpodobně čtyřkoalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO, ČSSD a ODS. Její vznik podpořili zástupci všech čtyř stran, v zastupitelstvu bude mít silnou většinu 35 mandátů ze 45. O podobě nové koalice budou ještě v neděli jednat zastupitelé zvolení za starosty. Pokud ji podpoří, podepíšou zástupci všech čtyř stran v pondělí koaliční dohodu.

Morava pro ANO

V Olomouckém kraji se na podobě koaliční smlouvy pro společnou vládu dohodli vyjednavači ANO, ČSSD a ODS. Návrh koaliční smlouvy, podle kterého má být hejtmanem lídr ANO Oto Košta, o víkendu projednají krajské orgány ANO, ČSSD a ODS. Podepsána by měla být příští týden. Chystaná trojkoalice má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu Olomouckého kraje většinu 30 hlasů. Podle dohody by vítěznému ANO mělo v jedenáctičlenné krajské radě připadnout šest míst, tři obsadí druhá ČSSD a dva zástupce má mít ODS.

Příští týden se očekává podpis koaliční dohody také v Moravskoslezském kraji. V jedenáctičlenné krajské radě by ANO mělo mít šest zástupců, lidovci tři a ODS dvě místa. Hejtmanem bude rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a lídr hnutí ANO Ivo Vondrák. Jedenáctičlenná by měla být v nadcházejícím čtyřletém období i nová rada Jihomoravského kraje. Pět členů včetně hejtmana by v ní mělo mít ANO, čtyři členy ČSSD a po jednom zbývající dva partneři, tedy Starostové pro Jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno. O gescích a funkcích budou strany jednat v pondělí. Kandidátem na hejtmana je za ANO Bohumil Šimek.

Vítěz voleb ve Zlínském kraji KDU-ČSL vyjednává o koalici s ANO, STAN a s ODS. Případná koalice by obsadila 29 zastupitelských křesel z celkových 45. Dohoda včetně rozdělení křesel v radě by měla být dotažena nejpozději na začátku příštího týdne. Lídr lidovců a zřejmě budoucí hejtman Jiří Čunek novinářům řekl, že se KDU-ČSL rozhodla respektovat výsledek voleb.

Kromě lidovců v zastupitelstvu usedne osm zástupců ANO, šest zastupitelů třetí ČSSD a stejný počet za hnutí STAN, které skončilo čtvrté. Čtyři křesla obsadí komunisté i zastupitelé Svobodných a Soukromníků, tři zástupci ODS a dva za hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura.

ČTK, rsaRobert Sattler
  • 4Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj