Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tygře, tygře planoucí

Česko

Nejdokonalejším estetickým dílem, které se kdy ve vesmíru vyskytovalo, je tygr. Žádný popis není schopen vyjádřit nádheru toho stvoření. Je možné se jí jen přiblížit, jako to udělal velký mystik William Blake ve své slavné básni, jejíž první sloka uhrančivě vstoupí do paměti: „Tiger! Tiger! Burning bright, / In the forests of the night / What immortal hand or eye / Could frame thy fearful symmetry?“ Zatímco výskyt člověka může být předmětem dohadů, zda nejde třeba o nějakým kosmický omyl, a jeho vývoj z opice se navzdory sklonu k sebechvále jeví jako docela pravděpodobný, u mnohem staršího tygra nepřestáváme spolu s Blakem žasnout. Je nepředstavitelné, že by takový organismus mohl vzniknout jen nějakou evolucí, nějakým darwinovským přirozeným výběrem, nějakým náhodným přírodním procesem. K čemu by byla ta plýtvavá nádhera barevných kreseb na jeho srsti, ta štíhlost a robustnost, ta dokonalá souměrnost děsu a krásy, zabijáckosti a harmonie? Blake složil svou báseň ze samých otázek, neboť nad tygří existencí lze jen žasnout a cítit posvátnou hrůzu: „čí ruka nesmrtelná / stvořila krásu tak děsivou? (překlad Jiřího Joska) nebo „Kdo vzal smrti její moc / a dal ti strašnou souměrnost? (překlad Zdeňka Hrona). „Jaká síla, jaký um / připnuly šlachy ke svalům? (Josek) nebo „Který fortel, které ruce / utkaly tkáň tvého srdce“ (Hron). A pak „Kdo na kovadlinu tě nes, svíraje v kleštích krutý děs? (Josek) nebo „Kdo dal řetěz? Kdo jej kul? / V které výhni mozek žhnul?“ (Hron).

V páté sloce pak William Blake označuje tvůrce toho vesmírného zázraku: „Když hvězdy seslaly houf střel, / déšť slzí vesmír pozastřel, / nad dílem svým usmál se z nebe / stvořitel beránka -i tebe? (Josek). „Když pak hvězdy vrhly kopí, / jejich slzy nebe kropí, moh’ se, kdo tě stvořil, smát, / beránka moh’ udělat. (Hron).

Světový fond ochrany přírody (WWF) před pár dny oznámil, že pokud se něco radikálně nezmění, tygři na této planetě do dvanácti let vyhynou. Dnes jich v přírodě žije tři tisíce dvě stě kusů, což je kritický stav. Nejvíce je mají na svědomí pytláci a úbytek přirozeného prostoru. Za posledních sto let se jejich populace snížila o 97 procent. Beránek v básni je pochopitelně symbolem Krista, Vykupitele, jenž proleje krev za naše hříchy. Ve zbožné představě heretika Blaka tvoří tygr s beránkem dvojici, v níž se dokončuje mysterium Božího stvoření, jež v tygrovi předvedlo svou nejúžasnější kreaci. U jejího zrodu jsme nebyli, budeme nejspíš u jejího zániku.

O autorovi| JIŘÍ PEŇÁS, redaktor LN

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč