Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

U krádeže 77 milionů před 10 lety u Slavkova byli pachatelé domluvení s řidičem vozu

Česko

  12:06aktualizováno  16:04
BRNO - Přepadení vozu s penězi a loupeží 77 milionů korun, které se stalo před deseti lety u Slavkova, bylo domluvené s velitelem tohoto auta. Brněnskému krajskému soudu to při pátečním zahájení procesu řekl jeden ze čtyř obžalovaných Antonín Dolíhal.

Soud probíhá pod přísným dohledem policie. foto: Marie Stránská, MAFRA

Zároveň svého bratra Romana Dolíhala obvinil, že přepadení naplánoval a domluvil s velitelem vozu, jehož o čtyři roky později kvůli sporům o peníze zavraždil. Proces byl po výslechu obžalovaných odročen na 9., 10. a 11. března. Čtyřem obžalovaným hrozí tresty od čtyř let až do doživotí.

Jednání se konalo za mimořádných bezpečnostních opatření. Podle spisu je hlavním obžalovaným bývalý policista Roman Dolíhal. Jeho bratra Antonína přivedla k soudu vězeňská služba ozbrojená automatickými zbraněmi. Antonín byl na cestě do a z jednací síně maskovaný kuklou a na sobě měl i při jednání neprůstřelnou vestu. Soudce zakázal dělat záběry jeho tváře.

Z loupeže 77 milionů u Slavkova před 9 lety jsou podezřelí bývalí policisté

Roman Dolíhal řekl, že si po odchodu od policie založil bezpečnostní službu. S kolegy hlídal objekty a vymáhal dluhy. Pomáhal mu i kamarád, který pracoval také pro konkurenční firmu Brink’s C.L.. Její vůz s penězi přepadli v srpnu 2006 u Slavkova u Brna tři muži vydávající se za policisty. Na osádku namířili protitankovou střelu. Osádka jim peníze vydala a trojice s nimi odjela. Další verze ale říká, že Roman Dolíhal byl na přepadení domluvený s šéfem vozu. Roman Dolíhal to popřel, jeho bratr Antonín to ale podrobně soudu popsal.

Antonín Dolíhal uvedl, že jeho bratr loupež s velitelem vozu připravovali. Ve voze s penězi jeli dva pracovníci bezpečnostní služby Brink’s C.L.; velitel auta s kolegou. „Pokud by nastaly potíže, tak bychom prostě odjeli,“ řekl soudu Antonín. Po činu si Dolíhalovi, jejich kolega z přepadení Jaroslav Havlík a šéf auta mezi sebe podle Antonína Dolíhala rovným dílem podělili 77 milionů. Bylo to zhruba 100.000 bankovek, naplnily tři cestovní tašky. „Peníze se nenašly. Byly za ně koupeny nemovitosti a pachatelé je nevýhodně investovali,“ řekla žalobkyně Ludmila Doležalová.

Čtyři roky až doživotí

Bratři Dolíhalovi využili i služeb finančního poradce, který slíbil zhodnocení jejich vkladů. Dali mu 23 mil., zpět dostali jen tři. Velitel vozu se ze svých dřívějších finančních potíží nedostal, což vedlo ke sporům a také zmínkám, že by mohl začít o přepadení mluvit. Žalobkyně tvrdí, že Roman Dolíhal v roce 2010 přítele zardousil lankem a společně s dalším obžalovaným Jiřím Bartoněm jej odvezl a zahrabal na skládce za Brnem. Bartoň účast na uklizení těla v pátek přiznal.

Policie našla tělo muže podezřelého z loupeže. Zmizelo při ní 77 milionů

Soudu řekl, že až když stál před mrtvým, zjistil oč jde a měl obavy o svůj život, kdyby s tělem nepomohl. „Bojím se obou (Romana i Antonína Dolíhala),“ řekl soudu. Havlík účast na loupeži popírá. S Dolíhalovými prý spolupracoval na ostraze objektů. Všichni tři kdysi dělali u policie v Tišnově. Roman Dolíhal tvrdí, že v březnu 2010 popíjel s Antonínem a jejich přítelem, někdejším šéfem přepadeného vozu, alkohol. Bratr i kamarád mluvili o sebevraždě, protože měli existenční problémy a rozpadly se jim vztahy. Proto prý z místnosti odešel. Když se vrátil, našel přítele mrtvého, uvedl. „Pokud bratr ukazuje na mě, že já jsem vrah, já nemůžu ukázat na něj. Nemůžu říci, co se vlastně stalo,“ řekl Roman Dolíhal. Ve své výpovědi přišel s několika teoriemi, jak mohl jeho známý zemřít. Řekl, že bratra Antonína se nikdy nezeptal, co se vlastně stalo.

Antonín byl podle Romana paralyzován úmrtím jejich přítele. Roman Dolíhal proto přivolal Bartoně a požádal jej, aby mu pomohl s odvezením těla. Řekl, že tak chtěl ochránit bratra před vězením.

Romanovi Dolíhalovi hrozí doživotí, Antonínovi a Havlíkovi až 15 let vězení a Bartoňovi čtyři roky za mřížemi.

Účastníkem soudního řízení je bezpečnostní služba Brink’s C.L. Požádala o náhradu způsobené škody. V případě potrestání obžalovaných firma chce, aby ji zaplatili. Loupež u Slavkova je patrně čtvrtým největším odcizením hotovosti v ČR. Nejvíce - 560 milionů korun - si odnesl zloděj v roce 2007 z budovy bezpečnostní agentury G4S Cash Services v Praze 3.

Autor: