28. července 2009 12:16, aktualizováno 29. 7 9:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U Počernického rybníka zůstává i přes odpor radnice malá část Romů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
rumunští Romové na břehu Počernického rybníku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy rumunští Romové na břehu Počernického rybníku | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

PRAHA Jen malá část rumunských Romů, kteří přijeli do Prahy za svým nemocným příbuzným, zůstává nadále u Počernického rybníka, odkud se měli v úterý po dohodě s tamní radnicí odstěhovat. Z původních asi 150 jich tam přes noc byly zhruba tři desítky. Situaci na místě stále kontrolují strážníci, kteří nezaznamenali žádné problémy. Kde strávili noc ostatní Romové, mluvčí policie Jan Čihák neví.


Desítky Romů přijely podpořit sedmnáctiletého syna jejich krále, který bojuje v pražské vinohradské nemocnici o život poté, co se málem utopil.

Romové přebývali několik dní v kempu Pražačka na Žižkově. Poté, co jim  došly peníze, se v pondělí přesunuli k přírodní památce, kterou Počernický rybník je."Nechávám na policii, aby je odtud dostala," tvrdil starosta Počernic Zbyněk Richter. Policie prý starostu požádala, aby vytipoval místa, kam by se Romové mohli přesunout. Ten chtěl doporučit některé z odstavných parkovišť. Na nich je ale zakázáno nocovat. "Nic mě nenapadá, protože nemají peníze. Proto si myslím, že by je policie měla dostat od rybníka, z Prahy i z ČR,"  řekl dopoledne Lidovkám nekompromisně starosta.

Později se Praha 14, pod kterou Počernický rybník spadá, a městská policie dohodly s Romy, že během dneška všichni od rybníka odejdou. Kam se přestěhují, ale zatím není jasné. Podle pražské policie by měl o náhradním místě rozhodnout magistrát, na magistrátu ale o tom nikdo neví.Mluvčí městské policie Jan Čihák řekl, že většina Romů již od rybníka odjela, ale nevěděl kam, zřejmě se rozptýlili po Praze. Hlídky strážníků monitorují město, zatím ale Romy nikde neobjevily.  "Městská policie zasahovat nebude, protože se tito lidé nedopouštějí žádných přestupků. Počkáme, co bude večer. A kdyby se něco dělo, začali bychom to řešit," řekl serveru Lidovky.cz Čihák.

Rumunský mladík není pojištěný, nemocnice za něj platí statisíce

Léčba rumunského mladíka, který se topil v lomu u Staré Boleslavi, stojí Vinohradskou nemocnici 80 až 100 tisíc korun denně, potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Dlužná částka se za dobu hospitalizace vyšplhala přes půl milionu korun. Pacient není pojištěný, nemocnice proto bude požadovat peníze od mladíkovy rodiny.

Lékaři zároveň chtějí nemocného co nejdříve přeložit do jeho země. "Pacient zatím není schopen převozu, protože je v kritickém stavu. Hned jak lékaři usoudí, že ho převoz neohrozí, bude přeložen do své země," doplnila mluvčí.Romové, kteří se u rybníka pokoušeli zapálit ohně a nocovali na místě, kam se chodí slunit nudisté, prý způsobili nepořádek. Starosta nyní slibuje, že okamžitě, až všichni Romové odjedou, naveze na přístupové cesty panely, aby se tam nemohli vrátit. 

Ještě v pondělí Romové pobývali v kempu na žižkovské Pražačce. Od pátku jim ho zajistila Praha 3, aby předešla možným výtržnostem před nemocnicí, kde se mladíkovi příbuzní původně utábořili. Až do neděle měli pobyt v kempu zaplacený z výnosu sbírky uspořádané mezi pražskými Romy a jejich příznivci.

Počernický rybník na mapě

Romové si měli ubytování od pondělka platit sami, večer se ale přestěhovali k Počernickému rybníku, kde přenocovali zdarma. Situaci přes noc sledovali městští strážníci, kteří vedle nedovoleného rozdělávání ohňů nezaznamenali žádné konflikty ani porušení zákona. Praha 14 se domnívá, že Romové nemohou u rybníka zůstat, není tam totiž žádné hygienické zázemí. Počernický rybník je navíc přírodní památka.

Informaci ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába o rumunských Romech čekajících na uzdravení mladíka v pondělí vyslechla vláda. Premiér Jan Fischer po zasedání kabinetu řekl, že vláda se jejich situací zabývat nebude.

Kocáb dnes pro server iDnes.cz řekl, že se Romové obejdou bez jeho pomoci. Sám prý vládě navrhl, aby do jejich pobytu nezasahovala. "Nejedná se totiž o lidi, o které se starám já, o lidi v sociálních problémech. Tohle jsou lidi, kteří přijeli auty dobrých značek a mají na to, aby se ubytovali. V neposlední řadě se také mohou obrátit na svou ambasádu," řekl v rozhovoru pro server Kocáb.

Budoucí král

Sedmnáctiletý syn jednoho z romských králů leží na akutní resuscitační jednotce a je napojen na dýchací přístroje a od soboty také na umělou ledvinu. Při koupání ve Staré Boleslavi minulý týden se málem utopil.

Mladíkův otec Robinson Dimofte vládne v Rumunsku 1500 Romů a s rodinou jel do Berlína na romskou konferenci. Chlapec je jeho nejmladším synem. Podle tradice přechází titul krále v rumunském okrese Vilcea právě na nejmladšího syna, proto je osud chlapce pro Romy tak důležitý. Z tohoto důvodu se Prahy v pátek sjeli Romové z Rumunska, Lotyšska, Francie a Německa.
Omluva slušným čtenářům

Lidovky.cz kvůli nevhodným výrazům zrušily diskusi pod tímto článkem.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz