17. listopadu 2014 22:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ceny Paměti národa získali kněz, intelektuál, převaděč a česká učitelka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Česká učitelka Dana Vargová získala cenu Paměti národa. V 80. letech dokázala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká učitelka Dana Vargová získala cenu Paměti národa. V 80. letech dokázala... | foto: pametnaroda.czReprofoto

PRAHA Česká učitelka, slovenský kněz, maďarský intelektuál, polský disident a německý převaděč obdrželi v Praze Ceny Paměti národa. Nominováno bylo 20 odpůrců komunistické totality z pěti zemí. Česká nezisková organizace Post Bellum ceny uděluje od roku 2010. Letos poprvé ocenění dostali i lidé ze zahraničí.

„Ceny Paměti národa nejsou olympiádou v odvaze, ocenění si bezpochyby zaslouží všichni nominovaní, nejenom pětice laureátů,“ uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. „Naším cílem je cenami především inspirovat dnešní společnost a mladou generaci k odvaze,“ doplnil.

Česká učitelka Dana Vargová dokázala v 80. letech spojit protirežimní aktivity s péčí o postiženého syna. Němec Manfred Matthies zase převáděl tajnými tunely východní Němce do Západního Berlína. Anton Strholec ze Slovenska byl za totality uvězněn kvůli pokusu o ilegální přechod hranic.

Pamětníci zlomových okamžiků

Po legálním pobytu na studiích v Římě a vysvěcení na kněze od samotného papeže se vrátil do Československa ovládaného komunisty, aby pomáhal věřícím. Polák Kornel Morawiecki založil Bojující solidaritu, šest let byl na útěku před policií a v roce 1987 byl zatčen a deportován do USA. Poslední vyznamenaný, János Kenedi byl klíčovou postavou maďarského undergroundu a organizátorem slavných opozičních bytových seminářů.

Ceny Paměti národa uděluje každoročně Post Bellum pamětníkům zlomových momentů minulého století, „kteří ve svém životě prokázali, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou prázdná slova“.

Ivan M. Havel, kybernetik, filozof, esejista

Ivan M. Havel, kybernetik, filozof, esejista

Záštitu nad letošními cenami převzal vědec Ivan M. Havel, bratr zesnulého exprezidenta Václava Havla, se kterým je ocenění spojeno. Kandidáty na ocenění vybírají historici a badatelé z příběhů pamětníků uložených ve veřejně přístupné internetové sbírce Paměť národa, kterou založilo právě Post Bellum v roce 2001. Aktuálně sbírka obsahuje asi 3000 nahrávek svědectví pamětníků z 13 evropských zemí.

Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz