27. listopadu 2008 8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Udělej si sám

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse

Téměř rok a půl měla Evropská unie na to, aby se připravila na příchod finanční krize, započaté propadem hypotečního trhu ve Spojených státech v létě loňského roku. Včera představený „záchranný balík“ však potvrdil, že bruselští komisaři strávili čas nikoliv přípravami, nýbrž nečinným vyčkáváním.

Impozantní je na celém „balíčku“ snad jedině samotné číslo 200 miliard eur, které by měly být podle Bruselu napumpovány do evropských ekonomik.

Jinak Brusel mnoho dalšího nenabízí. V podstatě vyslal vzkaz „udělej si sám“. Celkem 170 miliard eur totiž mají tvořit investice jednotlivých národních vlád. A ty je již začaly provádět bez ohledu na stanovisko Bruselu. Mimořádné fiskální stimulační plány v nedávné době představili všichni silní hráči na evropské scéně, tedy Německo, Francie, Británie, Itálie či Španělsko.

Ačkoliv Brusel včera prezentoval bombastickou sumu 200 miliard eur, sám se může zaručit pouze za 30 miliard eur. A žádná z vlád členských zemí EU se zatím k dalším investicím nezavázala. Číslo 200 miliard je tak pouhou iluzí, kterou Brusel dokládá svou bezmoc.

Je přitom paradoxní, že takovou bezmoc předvádí v době, kdy zároveň usiluje o prohlubování evropské integrace Lisabonskou smlouvou. Z Bruselu totiž zaznívá neslučitelné - sjednocujme se, avšak v dobách krize si každý pomozte sám.
  • 3Diskuse