Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Uhýbáním Zemanovi vytváříme monstrum, říká ústavní právník Kysela

Pokud šéf ČSSD preventivně kvůli prezidentovi ustoupí od svých kandidátů na ministry, utrpí podle ústavního právníka z Univerzity Karlovy Jana Kysely výraznou porážku. Kysela také zažívá zklamání, protože po odchodu Václava Klause není výkon prezidentského úřadu o nic civilnější. "Ne zcela korektní nakládání s ústavou pokračuje a stává se ještě o něco razantnější," říká.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

15. 1. 2014 16:55
Zeman hold

funguje jako správný, ale o to víc průměrný, chlap. Na příkazy a rozkazy.

Jemu nestačí napsat Ústava ve světě běžným jazykem, a tudíž bez direkce typu "musí, má, povinen" nemaká a vykládá si to po svém.

Tož to s ním nějak my, kteří jsme jej nevolil, vydržíme. A těm kteří ho volili jeho vládnutí / nevládnutí samozřejmě přejeme z celého srdce.

Ale musím přiznat, že se mu podařilo v podstatě na 99% stmelit lidi v názoru, že tu vládu má jmenovat a hledět si svého. Vládu si v podstatě volí voliči ve volbách tím, že dají hlas straně a ta deleguje své politiky do vlády, a rozhodně vládu nevolí prezident a rozhodně nevybírá ministry.

To zda funguje ten který ministr špatně to si má řešit vládní koalice mezi sebou a ne prezident. A konečný účet vystaví opět voliči.

0 0
možnosti
KV

15. 1. 2014 15:07
Ústava nezná slovo musí

protože to by odporovala sama sobě. Porušovala by základní právo každého člověka k rozhodnutí zda souhlasí či ne .Bylo by zajímavé, kdyby toto právo dávala každému cikánovi a presidentovi by ho odpírala....

0 0
možnosti
KV

15. 1. 2014 14:53
Autor článku je hlupák

presidentovi se nemusí uhýbat,je však hloupost nechávat jeho názory mimo svou pozornost. Jen ten který je umí vyslechnout a o nich se zamyslet je skutečným politikem i člověkem

0 0
možnosti
KV

15. 1. 2014 14:50
Autor je zřejmě hlupák,

presidentovi nikdo neuhýbá, jen si musí vyslechnout jeho názor a o něm přemýšlet. Jen takový muže mít respekt presidenta i většiny občanů.

0 0
možnosti
VP

V. Petrová

15. 1. 2014 8:58
Souhlas

Při jednání se Zemanem se nemůže nikdo řídit heslem "umění možného" a snažit se o rozumné kompromisy. Zeman je v podstatě duševně nemocný člověk, sebestředný, do sebe zahleděný a nic než sebe nevnímající, který nejen že neumí, ale apriori nechce posoudit, co je pro společnost, pro stát, pro občany dobré. ZEMANOVI SE NESMÍ USTUPOVAT V JEHO POŠETILOSTECH ! Může dobrý prezident , kterému leží na srdci blaho jeho státu, trvat na  projednávání zákona, který má 3 verze každou jinou ? To, že nedělá to, za co ho platíme, tedy nejmenuje profesory a nezabývá se milostmi, je podle mě důvod pro výpověď z pracovního místa. Každý zaměstnavatel by vyhodil z místa uklízeče, který by špatně odklízel odpadky, kuchařku, který by vařila nejedlá jídla. Proč se to netýká i prezidenta ?

0 0
možnosti
KV

15. 1. 2014 14:58
Re: Souhlas

ač nejsem psychiatr, vás hodnotím jako nemocného člověka. Hlavně se tato nemoc projevuje naprostou blbostí v prezentování zcestných názorů na druhé ,zejména jsou li o hodně moudřejší a zkušenější jak vy.

0 0
možnosti
FL

F. Lesniak

14. 1. 2014 8:41
Zajímavý spor o tom, jestlu jmenuje nebo nusí jmenovat.

Pokud by se ústava vykládala tak, že prezident  jmenovat musí, k čemu by to asi tento akt byl? Jenže v ústavě není napsáno, že musí a to je sakra rozdíl. Prezident není figurka, která bude klást věnce a podepisovat všechno, co mu kdekdo podstrčí. Je za jímavé, že zajedno nejsou ani ústavní právníci. A co se stane, když prezident kandidáty nejmenuje? Půjde do basy nebo Sobotka si to nechá podepsat svým šéfem Babišem?

0 0
možnosti
JF

15. 1. 2014 16:44
Re: Zajímavý spor o tom, jestlu jmenuje nebo nusí jmenovat.

šmarjá tak ať je nejmenuje podobně jako profesory, když se mu nechce, ale ať je nechá dělat svoji práci, ke které byli zvoleni.

Na vyšších místech ve firmách, ale i úřadech se směrnice ( v tomto případě je směrnicí ústava ČR) nikdy nepíše musí, píší se texty v přítomném čase a každý ví, že je to jeho povinnost. To jen Zeman a jeho pár věrných ví prd.

0 0
možnosti
JH

J. Havel

6. 1. 2014 12:52
malé podobenství....

pro všechny, kteří tvrdí, že když je napsáno "prezident jmenuje" tak že jmenovat nemusí.....představte si, že ukončíte autoškolu a dostanete papír, kde je napsáno : dopravní inspektorát vám vydá ŘP....a vy příjdete k okýnku a tam vám úředník řekne, že vám ŘP nevydá...že je sice napsáno že vám ho má vydat, ale není tam napsáno že MUSÍ..!!!! a vy se mu nelíbíte, tak vám ho nevydá!!!! tohle je přesně ten případ se jmenováním ministrů prezidentem...! :-)

0 0
možnosti
ŠK

Š. Klein

6. 1. 2014 14:00
Re: malé podobenství....

Jinými slovy podle čl. 2 Ústavy sice v soukromém životě "každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá," ale u veřejné moci platí pravidlo opačné, protože "státní moc slouží všem občanům a lze ji uplatňovat jen v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon."

0 0
možnosti
JH

J. Havel

6. 1. 2014 12:20
souhlasím s článkem...

Volby nějak dopadly a každý inteligentní člověk by měl uznat, že každá jiná koalice by byla horší....strany si vybraly své ministry a dnes podepíší koaliční smlouvu....tedy šanci by dostat měli, není možné, aby Zeman nechtěl odmítat navržené ministry z osobních důvodů...!!!! pokud nebudou vážné ústavní důvody, tak by ministry jmenovat měl...tak uvidíme, zda se bude chovat jako politik ctící ústavu, nebo jako Lukašenko....nechám se překvapit....:-)

0 0
možnosti
FL

F. Lesniak

14. 1. 2014 8:53
Re: souhlasím s článkem...

A v čem by Zeman případně ústavu nectil? Je tam napsáno, že musí podepsat? A jaképak osobní důvody. Třeba  Mládkovi odmítli udělit bezpečnostní prověrku. To je osobní důvod? Nebo, co je to za charakter člověka, který vystuduje bakaláře za devět měsíců a na svoji obhajobu tvrdí, že titul nepoužívá a je to kandidát na ministra vnitra? O konfidentu Burešovi ani nemá smysl hovořit. Podle lustračního zákona se konfident nesměl a nesmí stát ani vedoucím pošty. Ministrem a místopředsedou vlády ano?

0 0
možnosti

6. 1. 2014 12:14
Nejsem ústavní právník.

Zato si o sobě myslím, že rozumím česky psanému, zejména jednoznačnému textu.Pan Kysela je sice člověk, zabývající se ústavním právem, ale jak je vidět, českému textu asi nerozumí.Čl.68, odst.2 ústavy totiž říká: "Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a   n  a    jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je ....". Význam tohoto textu je naprosto jasný. Prezident jmenuje členy vlády   n a   návrh předsedy vlády a nikoliv   p o d l e   návrhu předsedy vlády.Znamená to jediné. Aby prezident mohl jmenovat členy vlády, musí mu je premiér navrhnout, nikoliv nadiktovat. Je to naprosto jasné a jednoznačné a podle mne pan Kysela nemá pravdu, s čímž se ztotožňuje také mnoho ústavních právníků. A prosím, neoperujte zde nějakými ústavními zvyklostmi či duchy. Text článku je zcela jasný a jednoznačný. Ústavní zvyklosti mají své místo pouze tam, kde text je nejednoznačný a nejasný a kde je nutný jeho výklad.

0 0
možnosti
JH

J. Havel

6. 1. 2014 12:26
Re: Nejsem ústavní právník.

jistě že premiér navrhne...a prezident bude jmenovat....a když ne, tak jsem zvědavý na závažné ústavní důvody proč jmenovat nechce....

0 0
možnosti
AN

6. 1. 2014 9:32
považovat Sobotkovu neschopnost

sebevědomého sestavení vlády za Zemanovu chybu je poněkud komické :o) V politice prostě vyhrává silnější, stejně jako kdysi vyhráli Havel a Klaus, tak teď vyhrál Zeman. Sobotka musí zvolit odpovídající taktiku.

0 0
možnosti