29. března 2010 12:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ujela před jednou explozí, aby přijela na místo druhé

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Atentát v moskevském metru ve stanici Lubjanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atentát v moskevském metru ve stanici Lubjanka | foto: Reuters

Zprávou číslo jedna všech světových deníků je dvojice atentátů v moskevském metru, při kterých podle předběžných bilancí zahynulo nejméně 35 lidí.

"Za teroristickými akty stojí dvě pumové atentátnice," cituje americký list The New York Times starostu Moskvy Jurije Lužkova. "Objevily se ve chvíli, kdy na místech měl být maximální počet obětí," dodal. Bomba explodovala nejprve ve stanici Lubjanka kolem osmé hodiny místního času. Tedy v době, kdy většina lidí jezdí do práce. Asi o 40 minut později se ozval výbuch ve stanici Park kultury. "Bylo to cítit jako spálená guma. Viděl jsem krev a zkrvavené oblečení na zemi. Bylo to tak odporné," cituje list pětadvacetiletého Pavla Novikova, který byl asi 15 minut po explozi evakuován ze stanice Park kultury. Stejně jako další listy i The New York Times vydaly fotogalerii z obou míst útoků, ale na rozdíl od jiných titulů se vyvarují krvavých výjevů. Fotografie si můžete prohlédnout zde.

Aktualizaci z moskevského dění minutu po minutě přináší na svých internetových stránkách britský list The Guardian. Z ruské agentury RIA Novosti cituje svědectví Moskvanky, která na se na útěku před prvním výbuchem vydala na útěk k místu druhého výbuchu. Jako zázrakem z obou vyvázla bez zranění. "Byla jsem v šoku, byla jsem ohlušena zvukem výbuchu. Nejdřív jsem si nemyslela, že by šlo o teroristický útok. Potom jsem uviděla kouř a uvědomila si, že to byla exploze. Moje jediná myšlenka bylo se dostat se co nejrychleji pryč," líčila žena. Podařilo se jí nastoupit do jiné soupravy směrem ke stanici Park kultury kam dorazila jen několik minut před druhým výbuchem. "Měla jsem velké štěstí," konstatovala. Na stránkách Guardianu jsou kromě fotografií k vidění i videa z míst činu. Prohlédnout si je můžete zde.

Britský list The Times připomíná sérii teroristických útoků, které Rusko v minulých letech zažilo v souvislosti s konflikty v Čečensku. Poslední krvavý atentát na moskevské metro, ke kterému se přihlásili čečenští aktivisté se odehrál v roce 2004, kdy zahynulo na 39 lidí a okolo 150 obyvatel Moskvy bylo zraněno. Článek si přečtěte zde.

Mapu s vyznačením míst, kde se ranní útoky odehrály má na svých stránkách francouzský list Le Monde. Ten mimo jiné cituje reakci ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na situaci v Moskvě, který prohlásil, že "boj s terorismem bude pokračovat bez kompromisu a do konce" a okamžitě svolal do Kremlu svoje spolupracovníky na poradu, jak řešit nastalou situaci v centru metropole. Původní článek si přečtěte zde.

Najdete na Lidovky.cz