Úkol splněn. Teď přijde Poznaň

Fotbalisté Sparty propadák z Hradce nenapravili, ale po výhře nad Liepajou v předkole Ligy mistrů jdou dál

PRAHA Povinnost mají za sebou. Fotbalisté Sparty bez problémů postoupili do 3. předkola Ligy mistrů, své fanoušky však moc nenadchli.

Bezbrannému Metalurgu Liepaja nasázeli ještě před přestávkou dvě branky a s vědomím tříbrankového náskoku z prvního utkání už druhý poločas jen odchodili.

V hlavách osmi tisíc fanoušků, kteří vážili cestu na téměř jasný zápas, se tak nejspíš honily rozpačité myšlenky. Vítězství 2:0 je zahřálo, ale zábavy se nedočkali.

„V obraně nám to šlo, ale v ofenzivě jsme měli dotáhnout víc šancí. Měli jsme vyhrát větším rozdílem,“ uznal i stoper Erich Brabec.

Jeho slova dokumentuje i statistika – Sparta během celého utkání vyslala na branku lotyšského outsidera pouhé dvě střely. Obě z přímých kopů a obě skončily gólem.

Nejprve ve 12. minutě zakroutil míč zleva do branky Marek Matějovský, dvě minuty před koncem první půle se pak pro změnu krásnou střelou do rohu branky trefil střídající Martin Zeman.

Na hřišti byl v té chvíli teprve jednu minutu, přesto dokonale vyškolil gólmana Viktorse Spoleho, kterého naštvaný trenér Abramczik o přestávce stáhl ze hřiště.

Sparta měla zaděláno na slušný reparát po nečekané porážce v Hradci Králové. Potřebovala by ho jako sůl. Potěšit fanoušky, ukázat pěknou kombinační akci...

Jenže po přestávce se to zvrtlo. Sparta prostřídala a utkání se proměnilo v totální nudu, která připomínala přátelák, ve kterém si ani jeden z týmů nechce propotit dres.

„Dostali šanci ti, kteří si někdy bokem stěžují, že nedostávají šanci hrát. Viděli jste, jak ji využili, každý ať si obrázek udělá sám,“ citovala ČTK kouče Jozefa Chovance.

Sparťanským fanouškům přineslo rozpačité utkání alespoň jedno zajímavé zjištění – na kterého hráče

Sparta Praha 2 Metalurg Liepaja 0

Branky: 12. Matějovský, 43. Zeman. Rozhodčí: Strahonja - Krmar, Krizarič (všichni Chorv.). ŽK: Vacek - Tamošauskas, Surnins, Klava. Diváci: 8025. Poločas: 2:0. První zápas 3:0, postoupila Sparta.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Brabec, Řepka, Pamič - Vacek - Jeslínek, Kucka (46. Hoheneder), Matějovský (55. Matějovský), Kadlec - Lačný (41. Zeman).

Liepaja: Spole (46. Steinbors) - Puljiz (64. Kirhners), Tamošauskas, Jemelins (69. Aleksejev) - Klava, Kalns, Rafalskis, Surnins - Akahoši, Rakels - Kavaliauskas.

nejspíš Chovanec po blamáži v Hradci křičel nejvíce. Jen na lavičce totiž včera zůstali třeba Hoheneder, Sionko nebo Hejda.

Do party hráčů, kteří si to u Chovance rozházeli, nepatřil jen Wilfried, který se před utkáním zranil. K němu pak na marodku během utkání přibyli ještě Lačný a Kucka. Lech poslaly na Letnou penalty Byť to pro Spartu nebyla omluva, hrála malátně, bez zájmu a nasazení. „Po odchodu Kucky a Matějovského naše hra zcela ztratila náboj,“ zlobil se trenér Chovanec.

Ostatně druhý poločas přinesl jediný vzrušující okamžik. Zeman v poslední minutě obešel i gólmana, jenže před prázdnou brankou vystřelil příliš slabě.

Mnohem větší vzrušení tak sparťanům paradoxně nabídlo souběžně hrané utkání Lech Poznaň – Inter Baku. Lech si z Ázerbájdžánu přivezl výhru 1:0, jenže Baku v odvetě v 84. minutě vstřelilo gól a rozhodnout musely až penalty.

V nich nakonec v desáté sérii rozhodl o svém postupu Lech. Letná se tak už v úterý může „těšit“ na nájezd obávaných polských chuligánů.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...