Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ukrajina bývala jaderná. Bude opět?

Ruská invaze na Krymu může mít zásadní důsledky pro to, zda, nakolik a do jaké míry přetrvá současný režim nešíření atomových zbraní.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Josef Novak

26. 3. 2014 6:54
Lidi podlehaji marketingu a
Lidi podlehaji marketingu a "goebeselcovine".. Vsichni vedi ze komunismus byla zlocina sionisticka organizace a prave Rusko a Rusove touto ideologii utrpeli fatalne. Bohuzel si ovcani neustale spojuji Rusko s komunismem ! A neni to stejne jako Nemcko a nacismus, kde narodni socialismus prostoupil siroke vrstvy obyvatelstva, ktere se s nim ztotoznili....obe idee ale spojuje jedna, sionismus a Rothschild s Rockefellerem....
0 0
možnosti
Je pravda,
že Marx a Engels pocházeli ze západní Evropy, což se může v kontextu s dějinami zdát až neuvěřitelné. Slepá ideologie se povětšinou uchytí tam, kde obyvatelstvo začne náhle strádat. Většinou mají shodný znak - vytvoření domnělého nepřítele, proti kterému je potřeba společně bojovat. Proto bych byl opatrný v těch silných řečích o fašistickém Bruselu, protože by mohla přijít doba, kdy se začne hledat viník...Ale vidím, že jste udělal malou změnu a nebezpečí vidíte primárně v židech. Takže podle Vás je EU židovský projekt?
0 0
možnosti

Marek Kyncl

26. 3. 2014 2:56
Vzhledem k tomu, jak často je
Vzhledem k tomu, jak často je myšlenka jaderných zbraní na Ukrajině opakována, ani bych se nedivil, pokud by se tam zčistajasna objevily, a to bez hospodářských obětí a dlouhých let výzkumu. Prostě tak. A můžeme hádat, kdo by jim je asi dodal. Mimochodem, autor článku dělá chybu, pokud vydává za nezpochybnitelný fakt ruskou rozpínavost. Není to pravda. Rusko je sice velmoc, ale rozpínavé nikdy nijak zvlášť nebylo. Ano, disponuje obrovským územím, ale je to území, které donedávna nikoho nijak zvlášť nezajímalo. Rusko nevyvraždilo indiány, nepodporovalo Pol Pota, nenastolovalo fašistické režimy v Latinské Americe. Rusko je sousedem Evropy a Evropa by s ním měla podporovat sousedské vztahy a vykašlat se na globální americkou hru, za kterou má nyní platit účet a která se může převrátit v jadernou hrozbu na jejích hranicích. Ukrajina je nesourodý slepenec, který by měl být federalizován a poté demokratickým způsobem rozdělen mezi Ruskou federaci (východní část) a Evropskou unii (západní část) na základě referend a svobodného rozhodnutí tamních obyvatel.
0 0
možnosti
No nevím, nevím,
jak by se Rusové chovali, kdyby měli lidsko-ekonomický potenciál srovnatelný s USA. Rusů je cca 145 mil. a zdá se , že je to tak akorát, aby dokázali dlouhodobě udržet svoje území. Konečně za SSSR se ukázalo, že ta jejich územní inflace byla pro ně neudržitelná.Řeči o tom, že EU dostala na Krymu po hubě, moc neberu a stejně tak, že když se Rusové naštvou, budou suroviny prodávat Číňanům. EU je i přes své současné kolísání obrovská ekonomika a pro Rusy má zásadní význam nehledě na to, že sami Rusové zde mají své majetky. Putina musí strašně žrát, že zatímco se SSSR rozpadlo, tak národostně roztříštěná Evropa se dokázala jakž takž sjednotit. Už to nejsou povětšinou ty malé státečky, které může něčí baganče rozšlápnout. Obsazení Krymu se jeví spíše jako ukazování Ruských svalů ve snaze zachovat si jakýsi respekt. Bohužel, tato metoda možná funguje u Ruských voličů, my Evropané se svými neblahými zkušenostmi jsme na to hákliví. Uznávám, že Krym by měl patřit Rusku, ale ten způsob provedení byl nešťastný a ty svalnaté řeči o celosvětové ochraně Rusů působíí pubertálně.
0 0
možnosti
Jaderné zastrašování
"Jak poznamenává generál André Beaufre v Battlefields of the 1980's: Pouze v těch částech světa, které se nenalézají v pásmu jaderného zastrašování, je válka ještě možná. A dokonce i to konvenční válčení je přes svou hrůznost ve skutečnosti již omezováno všudepřítomnou hrozbou eskalace jaderné války." (poznámka Hannah Arendtové /O násilí, Praha 2004/)Ony vlastně ty Falklandy byly trochu marginální záležitostí (významem, i -což je důležité vzhledem k citované poznámce- geograficky), a co se týče Izraele, jeho jaderné kapacity jednak nikdy neplnily tu zastrašující funkci, protože nebyly deklarovány, a za druhé, za orientační bod lze asi brát rok 1979 (jihoafrický jaderný test, předpokládaně s izraelskou účastí), a poté vlastně těžko říci (kromě kaťuší a kassámů), že by byl Izrael nějak zásadně napaden.
0 0
možnosti

Křivan

26. 3. 2014 13:52
I proto se nynější konflikty
I proto se nynější konflikty řeší pomocí "pátých kolon". Jak je vidět zvládli to nejen v USA, ale už i v RF, ne tak elegantně i když medialně dost dobře. Zveřejnění některých klíčových odposlechů byla trefa do černého.Z tohodle pohledu včerejší vyjádření Obamy, že víc než války s Ruskem se bojí jaderného výbuch v New Yorku je více než opodstatněné.Stále si myslím, že pro dopravu jaderných zbraní je ta raketa nejméně spolehlivý nosič.PS. Když na otázku, novinářů zda se Rusko chystá obsadit Ukrajinu, jakýsi zástupce Putina prohlásil že ne, že je na řadě Aljaška,zároveň dodal že jde samozřejmě o vtip, někteří tu myšlenku začali šířit dál.
0 0
možnosti

Křivan

25. 3. 2014 22:15
Ano můj vůdče jen Albanie Ti
Ano můj vůdče jen Albanie Ti chybí.
0 0
možnosti

25. 3. 2014 21:56
Dnes je jednoduché
vyrobit jadernou zbraň. Kdo dokáže vyrobit automobil a jadernou energii, může vyrobit i jadernou zbraň. Nejde o cílení, jde jen o důsledky. Hirošima byla jen prskavka a má důsledky dodnes. Jde jen o to chtít, nebo nechtít. Podle mého je obsazení Krymu jen strategický tah právě pro možnost rozmístění jaderných zbraní. Kdo bude mít Krym bude na koni. Rusko Krym potřebuje na ochranu proti EU, Ukrajina na ochranu proti Rusku. Myslím, že je to, jako že 1+1=2.
0 0
možnosti

Josef Novak

27. 3. 2014 6:13
Vyrobit jadernou bombu je
Vyrobit jadernou bombu je jednoduche?? Co to zase zvanis???
0 0
možnosti

Kiebitz

25. 3. 2014 21:40
On to byl už šrot
Žádné malé rychlé operativní, třeba v dělostřelecké munici. Jaderná válka už dávno není jen plošná likvidace japonských měst, lze lépe zacílit. Nebudu sem opisovat internet, ač školní úlohy mne vždy bavily. Když jsme třeba měli mít sešit na zeměpis, měl jsem v něm jen mně adresované pohlednice a chyběla mi z Evropy Albánie, se všemi jsem školácky korespondoval v esperantu. Ale snad někdo techničtější to zvedne.
0 0
možnosti

Avanti

25. 3. 2014 19:21
A Rusko bude nečinně přihlížet jako Izrael v případě Iránu,
Iráku a Sýrie. Říká se, že Ruská vojska by dosáhla západní hranice Ukrajiny během jednoho až dvou dnů.
0 0
možnosti

Křivan

25. 3. 2014 17:11
Podle dnešních informací
Podle dnešních informací ukrajinští představitelé přislibili, že nebudo usilovat o jaderné zbraně. Pokud to bude platit tak dlouho jako smlouva o řešení krize na Ukrajině uzavřená tehdejší opozicí s prezidentam Jakunovičem, garantovaná ministry zahraničních věcí Francie, Německa a Polska, tak se máme na co těšit
0 0
možnosti