Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ukrajina bývala jaderná. Bude opět?

Ruská invaze na Krymu může mít zásadní důsledky pro to, zda, nakolik a do jaké míry přetrvá současný režim nešíření atomových zbraní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Josef Novak

asi to bude vsechno jinak, uz
asi to bude vsechno jinak, uz se te opici nikdo neobdivuje.... http://www.svetkolemnas.info/novinky/zahranicni/882-trapas-po-obamovo-reci-v-hagu-nikdo-netleskal
0/0
26.3.2014 19:34
Foto

Marek Kyncl

Vážený pan Cemrane, přečetl
Vážený pan Cemrane, přečetl jsem si článek o Vašem strýci a plně chápu, proč se nemůžeme v některých názorech shodnout. Ano, nezapírám, k Rusku mám velmi silný osobní vzath, ale mám rád i Čechy a myšlenku sjednocené Evropy, takovou, jaká byla před dvaceti až třiceti lety. Dnes je Evropa stárá vysloužilá markytánka v trénu USA, trapná a politováníhodná. Tak moc, že se potřebuje kamárádit s verbeží typu samozvané ukrajinské vlády. Mimochode, víte že Ukrajina odpojila Krym od vody a elektrické energie? Že piloti Aeroflotu nejsou vypouštěni na ukrajinských letištích z letadel, že nedávno byl přepaden na Ukrajině vlak z Moskvy, všichni cestující byli prohledáni a ti s ruskými pasy byli oloupeni o peníze a osobní cennosti? Že obyvatelé Krymu nemohou požádat o shengenská víza v Moskvě ale musí jet n a Ukrajinu, což je nyní zcela nemožné? Nepřítel není v Rusku ale v nás samých, v neochotě rozlišit pravdu od lži, v neschopnosti jít svou vlastní cestou. Váš strýc byl popraven především kvůli atmosféře doby, která tehdy panovala. A byly to obě strany, které tuto atmosféru vytvořily. Dnes se pracuje na něčem podobném a za nějakou dobu budou mladí lidé opět umírat. Dnes ale původce není Rusko. Původcem jsou naše elity a obyčejní lidé jsou opět dezorientováni a neschopni se tomuto zlu postavit.
0/0
26.3.2014 14:45
Foto

Cermans

Vážený pane Kyncle, můj názor na ukrajinský nacionalismus
a šovinismus je zcela jasný a asi se od Vašeho zase moc neliší. V Kyjevě jsem za totáče pracoval na stavbě , Kresčatik znám. V Dněpru na Gydroparku jsem se koupal. Četl jsem také Laskavé bohyně od Littela a tam je toho o duši ukrajince dost. Osobně jsem posedlý nazývat věci pravými jmény. Jsem technik. Ve škole mě učili že slovo "asi" se dá použít pouze v souvislosti" asi metr široká , asi metr hluboká" tedy asymetrická, znáte ten vtip. Vím že ve společenských souvislostech se někdy k těm přesným pojmům můžeme pouze limitně přibližovat. Proto mě pane Kyncle iritujete , když odmítáte člověka , který vědomně podepisoval tresty smrti nad nevinnými, nazvat pravým jménem , zločinec. A neberu mu všecny jeho dobré věci které udělal. Rusové /Ukrajinci/ nejsou ani satané ani andělé. Rusové se chovají jako velmoc , mají pocit, že mají ve světě a dějinách vyšší poslání, amíci jsou jak přez kopírák. Amíci rusové vsjo rovno. Putin není Brežněv, školy KGB byli špičkové. V tom spousta lidí u nás žije v omylu. Závěrem, jsem optimista. Evropa potřebuje ruské pláně, a pro Rusko je Evropa výhodnější než Čína. Bouřka se přežene. Amíci chytají dějiny za ocas.
0/0
26.3.2014 17:24
Foto

Křivan

Klobouk dolů, zdá se že jste
Klobouk dolů, zdá se že jste se s tím dokazal poprat.
0/0
26.3.2014 13:54
Foto

Sláva
konečně jsi na to přišel proč obsadli Krym. Potřebují Černé moře, a ne se díval jak Ukrajinci na Krymu staví raketové základny a v Sevastopolu kotví letadlovky NATO.
0/0
26.3.2014 11:22
Foto

Josef Novak

Ze ti to ale trvalo!!!
Ze ti to ale trvalo!!!
0/0
27.3.2014 6:14
Foto

K97a42r81e34l 40P14l39í76h21a95l 2149715498621

Tak to je fajn, že mají takovou armádu.
Budou ji brzo potřebovat, vzhledem k tomu, že Putin bude bránit Rusy na celém světě. Protože Rusové od Karlových Varů žijí na území fašisticko-židovského protektorátu, který omezuje práva svých obyvatel, postupně je nenápadně okrádá, mohl by Putin tady vtrhnout a iniciovat referendum o vzniku Karlovarské republiky jakožto nového člena RF. Vše by samozřejmě proběhlo v souladu s Helsinským Protokolem. Aby se vyhnul tažení přes nepřátelská území ostatních států nebo riziku protiletadlové obrany, mohl by tajně využít systém důlních chodeb na Donbase a Ostravsku a tím nepřítele překvapit. Ruské technologie toto jistě umožňují, jenom my hlupáci v EU o tom nevíme.
0/0
26.3.2014 11:14
Foto

Josef Novak

P.S. pokud by melo Rusko
P.S. pokud by melo Rusko imperialni chute, tak mezi moskvou a Gibraltarem neni zadna armada, ktera by jim v tom dokazala zabranit.....a britove jsou na ostrove"
0/0
26.3.2014 10:36
Foto

Moc hezké, výstižné
i co se mě týká, ale není to jen vlastní zkušenost. Už od gymplu miluji Havlíčka Borovského a právě jeho zkušenosti s ruským národem mě utvrzují, že špatné vlastnosti jsou jim vlastní, nedávno jsem napsal, že to mají v genech, to neznamená nanávidět, spíš být opatrný. Hodně dobrá historie havlíčkových zkušeností zde :http://cs.wikisource.org/wiki/Karel_Havl%C3%AD%C4%8Dek_Borovsk%C3%BD_%28T%C5%AFma%29/VII._V_srdci_SlovanstvaJeště jsem někde četl, že Havlíček jel do Ruska nadšen slovanskou ideo, i když jeho babička mu před odjezdem říkala " Rusům nikdy nevěř, vždycky tě podvedou ". S tou podělanou pověstí Ruska máme přece 100 letou zkušenost a proč bychom měli doufat a věřit, že dnes jsou jiní a Putin není Brežněv. Ještě to ničím nedokázal, spíš naopak.
0/0
26.3.2014 8:54
Foto

Josef Novak

neni nad cizi zkusenosti.....
neni nad cizi zkusenosti..... !! :-DDD ja mam zkusenosti, ze se se mnou podelili o vse co meli doma!
0/0
26.3.2014 10:31
Foto

Znám
brambory, zelí a samohonku. A pak ti ukradli boty.
0/0
26.3.2014 13:05
Foto

Josef Novak

podle sebe soudis druhe??
podle sebe soudis druhe?? Zacinas se projevovat jako zastydly idiot
0/0
26.3.2014 14:17
Foto

Proč
mne urážíš ? To byly jen zkušenosti. Jestli se bojíš pravdy, tak raději mlč. Nemám potřebu lhát, nic tím nezískám. Já ti věřím, ale když zjišťuji co jsi za charakter, začínám si myslet, že jsi jen sprostý provokatér. Začínáš mi silně připomínat komunisty.
0/0
26.3.2014 17:26
Foto

Josef Novak

Urazis se sam . To mas za to
Urazis se sam . To mas za to ze se stykas s posluhovackou...!
0/0
27.3.2014 6:15
Foto

K29a21r80e32l 20P45l26í67h91a59l 2689765818851

Ono to je takové soupeření ekonomik.
A je na nás, jak si poradíme. Přes všechnu kritiku snášející se na EU je třeba říci, že EU si uvědomuje svou zranitelnost v oblasti surovin. Ona ta snaha o omezování emisí, hledání alternativních zdrojů a pod. může vypadat někdy směšně, neohrabaně, ale je otázka času, kdy do toho nalité peníze přinesou ovoce v podobě převratných technologií nebo objevů. Bohužel, platíme cenu za svou vyspělost - nemáme od koho kopírovat narozdíl od Číňanů.Za to Rusové si ještě nestačili všimnout, že s rostoucím vývozem do nových ekonomik se jim ty zdroje budou ztenčovat zrychlujícím tempem. A osobně bych si vsadil, že Ruským nepřítelem do budoucna nebude EU, ale právě ta Čína, která se svým obyvatelstvem 10x převyšující to Ruské může dostat chuť na kousek liduprázdné Sibiře...Pokud Krymští Rusové měli takový zájem o odtržení, mohli to referendum udělat dříve, pokud jim to zákony dovolují. Rusové by je jistě v případě ohrožení podrželi stejně, jako to udělali teď. Leč sled událostí byl opačný. Takto je to fraška vypovídající o Ruské demokracii a dobrých sousedských vztazích.
0/0
26.3.2014 8:50
Foto

Josef Novak

Takto je to fraška
Takto je to fraška vypovídající o EU demokracii a dobrých sousedských vztazích. Do doby nacistickeho puče v Kyjevě pod dozorem CIA, nemělo Rusko žádné požadavky na nějaké území Krymu, Mělo dlouhodobou smlouvu o pronájmu a za to dodávalo Ukrajině plyn za nízkou cenu. Nehledě na výhody Celní unie a vše bylo v pořádku. Po odmítnutí "demokratické" nabídky si dovolilo Kartágo, tedy Ukrajina odmítnou a najednou bylo vše jinak! Najednou byli parchanti oslavováni jako největší demokraté a lidumilové a jak tam jel hajzl Svancenberg, tak uz bylo jasno! Nackové, pod primem ohrozeni rodin poslancu, donutili Parlament porusit Ustavu a odvolali neustavne prezidenta, druhym krokem bylo okamzite zrusit rusky jazyk jako uredni...! Kde byl hajzl Zaoralek aby hrimal jako nejdemokratitejsi demokrat? Následne s vedomim prime ohrozeni uzavreni zakladny /geopolitika! / uz bylo nuceno konat, a po pomlaceni prislusniku Berktu, kteri se vraceli domu na Krym , bylo rozhodnuto.Krym je plne Autonomni republika s vlastnim parlamentem. Cely proces byl demokratictejsi nez cokoliv EU udelala do te,doby! Viz opakovane hlasovani ve Francii, Holandsku nebo Irsku dokud nebylo to spravne!! Kdyz je tak EU starostliva, proc se nebije za prava Rusu v Litve, Estonsku a lotyssku , kde dosud nemaji pravo volit atd...???????? Navic toto neskoncilo. SMERŠ uspesne potichu likviduje jednotlive banderovce a dopadne to tak, ze vsechny ruskojazycne oblasti prejdou postupne pod spravu RF a zbytek zapadni Ukrajiny bude mit stuts neutralniho uzemi se zajisteni RF. Rusko nepotrebuje EU za kazdou cenu, ale EU potrebuje Rusko ! To ze Rf ma problemy se strukturou prumyslu je znama vec, kterou se snazi RF rychle resit, ale to je jejich vec. Jinak energii maji , ze nevedi co s ni, nemaji tezebni a zpracovatelske kapacity
0/0
26.3.2014 10:29
Foto

Josef Novak

Omyl, EU ma pro RF velky
Omyl, EU ma pro RF velky vyznam, ale ne zasadni. Suroviny se zacaly presmerovavat na Cinu, Koreu, Japonsko a Indii !! Krym nema zadny vyznam co se tyce jadernych zbrani. Iskandrie muzou byt ulozeny v kontejnerech po celem svete ......! Krym je strategicky jako jediny teplovodni pristav Ruska, jako misto , kde je proleto hooooodne ruske krve.......a prevzeti Krymu? Bylo to podle mezinarodniho zakona o referendu" coz se neda rict o kosovu
0/0
26.3.2014 8:29
Foto

Josef Novak

!Kdo zmáčkl to červené
!Kdo zmáčkl to červené tlačítko? Nikdo se nepřizná vojíni? Dobře, co je nám do nějakého Nového Zealandu....."
0/0
26.3.2014 6:56
Foto

Josef Novak

Lidi podlehaji marketingu a
Lidi podlehaji marketingu a "goebeselcovine".. Vsichni vedi ze komunismus byla zlocina sionisticka organizace a prave Rusko a Rusove touto ideologii utrpeli fatalne. Bohuzel si ovcani neustale spojuji Rusko s komunismem ! A neni to stejne jako Nemcko a nacismus, kde narodni socialismus prostoupil siroke vrstvy obyvatelstva, ktere se s nim ztotoznili....obe idee ale spojuje jedna, sionismus a Rothschild s Rockefellerem....
0/0
26.3.2014 6:54
Foto

K69a94r63e26l 20P19l67í65h94a38l 2929465638381

Je pravda,
že Marx a Engels pocházeli ze západní Evropy, což se může v kontextu s dějinami zdát až neuvěřitelné. Slepá ideologie se povětšinou uchytí tam, kde obyvatelstvo začne náhle strádat. Většinou mají shodný znak - vytvoření domnělého nepřítele, proti kterému je potřeba společně bojovat. Proto bych byl opatrný v těch silných řečích o fašistickém Bruselu, protože by mohla přijít doba, kdy se začne hledat viník...Ale vidím, že jste udělal malou změnu a nebezpečí vidíte primárně v židech. Takže podle Vás je EU židovský projekt?
0/0
26.3.2014 8:34
Foto

Josef Novak

Neni to o zidech, ale je to
Neni to o zidech, ale je to sionismu. zajimave je jak maji naciste a sionisti k sobe blizko, jen si zjistite kdo zakladal EHS, resp. EU nacisti jako poleno s pomoci zidovskych banksteru......rockefeller a rothschild..... stejna skupina co financovala hitlera!!! vcetne herberta bushe.....
0/0
26.3.2014 10:34
Foto

Avanti

Marx a Engels pocházeli ze střední Evropy, z Německa :-)
I kdyby, marxismus byl v západní Evropě určitě populárnější než ve východní Evropě (jistou výjimkou bylo Rusko, kde marxistické strany dokázali ve volbách v roce 1917 získat téměř 85% - eseři 58%, bolševice 25%). Co je tedy divného, že Marx a Engels pocházejí ze střední Evropy?
0/0
26.3.2014 21:37
Foto

Marek Kyncl

Vzhledem k tomu, jak často je
Vzhledem k tomu, jak často je myšlenka jaderných zbraní na Ukrajině opakována, ani bych se nedivil, pokud by se tam zčistajasna objevily, a to bez hospodářských obětí a dlouhých let výzkumu. Prostě tak. A můžeme hádat, kdo by jim je asi dodal. Mimochodem, autor článku dělá chybu, pokud vydává za nezpochybnitelný fakt ruskou rozpínavost. Není to pravda. Rusko je sice velmoc, ale rozpínavé nikdy nijak zvlášť nebylo. Ano, disponuje obrovským územím, ale je to území, které donedávna nikoho nijak zvlášť nezajímalo. Rusko nevyvraždilo indiány, nepodporovalo Pol Pota, nenastolovalo fašistické režimy v Latinské Americe. Rusko je sousedem Evropy a Evropa by s ním měla podporovat sousedské vztahy a vykašlat se na globální americkou hru, za kterou má nyní platit účet a která se může převrátit v jadernou hrozbu na jejích hranicích. Ukrajina je nesourodý slepenec, který by měl být federalizován a poté demokratickým způsobem rozdělen mezi Ruskou federaci (východní část) a Evropskou unii (západní část) na základě referend a svobodného rozhodnutí tamních obyvatel.
0/0
26.3.2014 2:56
Foto

K25a10r89e63l 71P40l27í12h39a58l 2419185168821

No nevím, nevím,
jak by se Rusové chovali, kdyby měli lidsko-ekonomický potenciál srovnatelný s USA. Rusů je cca 145 mil. a zdá se , že je to tak akorát, aby dokázali dlouhodobě udržet svoje území. Konečně za SSSR se ukázalo, že ta jejich územní inflace byla pro ně neudržitelná.Řeči o tom, že EU dostala na Krymu po hubě, moc neberu a stejně tak, že když se Rusové naštvou, budou suroviny prodávat Číňanům. EU je i přes své současné kolísání obrovská ekonomika a pro Rusy má zásadní význam nehledě na to, že sami Rusové zde mají své majetky. Putina musí strašně žrát, že zatímco se SSSR rozpadlo, tak národostně roztříštěná Evropa se dokázala jakž takž sjednotit. Už to nejsou povětšinou ty malé státečky, které může něčí baganče rozšlápnout. Obsazení Krymu se jeví spíše jako ukazování Ruských svalů ve snaze zachovat si jakýsi respekt. Bohužel, tato metoda možná funguje u Ruských voličů, my Evropané se svými neblahými zkušenostmi jsme na to hákliví. Uznávám, že Krym by měl patřit Rusku, ale ten způsob provedení byl nešťastný a ty svalnaté řeči o celosvětové ochraně Rusů působíí pubertálně.
0/0
26.3.2014 8:22
Foto

V.Hricák

No,nerad vám beru iluze,
ale s tou evropskou jednotou bych trochu brzdil.V celé své historii nebyla unie vystavena žádné fatální zkoušce soudržnosti.A to,že se připojila k bombardování Srbska,nebo Lybie bych osobně viděl spíš jako akt hanby,než důkaz soudržnosti.Nepřeju si,abych se takové situace dožil,ale jsem víc než přesvědčený,že by se každému jednomu členovi neměřilo stejným metrem.Jinak dlouhý by byl v otázkách národních zájmů Francie,nebo Německa a hodně krátký by byl v případě např. pobaltských republik,Bulharska a Rumunska.Navíc,s každým nově přijatým členem,dostane soudržnost EU pěkně na prdel.
0/0
26.3.2014 12:57
Foto

Cermans

Pane Kyncle nechci zbytečně na Vás útočit tak jako USA a EU
na Rusko. Vy jste ale zářný příklad psychologie jednání s Ruskem. Pod to co jste tady napsal bych se klidně podepsal. Ale jelikož mám s Vámi nedobrou zkušenost ohledně dohadování se zda byl Gottwald zločinec nebo ne. /Já tvrdím, že byl , poslal mého 22 letého strýce na šibenici, odmítl i udělit milost o kterou prosila jeho matka http://www.ustrcr.cz/cs/vladimir-cerman / Tak mě se pane Kyncle Vašim slovům nechce tak úplně věřit. A obdobně kdysi SSSR si tak podělal svoji pověst, že Putinovi dnes mnoho lidí nechce věřit. Vy se divíte? A mužete lidem vykládat že Putin není Brežněv a nevím co ještě, ale lidi jako p. Talacko to mají tak hluboko v sobě, že neuvěří. Každý psycholog Vám , ale řekne, že to není vina těch lidí , ale toho SSSR a problém Putina, který tyto lidi musí přesvedčit. Vy jste asi moc neposlouchal svoji babičku , když Vám říkala, že dobrá pověst se lehce ztratí, ale těžko získává zpět.
0/0
26.3.2014 6:03
Foto

J84a52n 46S79c75h76n81e80i22d32e46r 3184668466576

Jaderné zastrašování
"Jak poznamenává generál André Beaufre v Battlefields of the 1980's: Pouze v těch částech světa, které se nenalézají v pásmu jaderného zastrašování, je válka ještě možná. A dokonce i to konvenční válčení je přes svou hrůznost ve skutečnosti již omezováno všudepřítomnou hrozbou eskalace jaderné války." (poznámka Hannah Arendtové /O násilí, Praha 2004/)Ony vlastně ty Falklandy byly trochu marginální záležitostí (významem, i -což je důležité vzhledem k citované poznámce- geograficky), a co se týče Izraele, jeho jaderné kapacity jednak nikdy neplnily tu zastrašující funkci, protože nebyly deklarovány, a za druhé, za orientační bod lze asi brát rok 1979 (jihoafrický jaderný test, předpokládaně s izraelskou účastí), a poté vlastně těžko říci (kromě kaťuší a kassámů), že by byl Izrael nějak zásadně napaden.
0/0
25.3.2014 22:54
Foto

Křivan

I proto se nynější konflikty
I proto se nynější konflikty řeší pomocí "pátých kolon". Jak je vidět zvládli to nejen v USA, ale už i v RF, ne tak elegantně i když medialně dost dobře. Zveřejnění některých klíčových odposlechů byla trefa do černého.Z tohodle pohledu včerejší vyjádření Obamy, že víc než války s Ruskem se bojí jaderného výbuch v New Yorku je více než opodstatněné.Stále si myslím, že pro dopravu jaderných zbraní je ta raketa nejméně spolehlivý nosič.PS. Když na otázku, novinářů zda se Rusko chystá obsadit Ukrajinu, jakýsi zástupce Putina prohlásil že ne, že je na řadě Aljaška,zároveň dodal že jde samozřejmě o vtip, někteří tu myšlenku začali šířit dál.
0/0
26.3.2014 13:52
Foto

Křivan

Ano můj vůdče jen Albanie Ti
Ano můj vůdče jen Albanie Ti chybí.
0/0
25.3.2014 22:15
Foto

Dnes je jednoduché
vyrobit jadernou zbraň. Kdo dokáže vyrobit automobil a jadernou energii, může vyrobit i jadernou zbraň. Nejde o cílení, jde jen o důsledky. Hirošima byla jen prskavka a má důsledky dodnes. Jde jen o to chtít, nebo nechtít. Podle mého je obsazení Krymu jen strategický tah právě pro možnost rozmístění jaderných zbraní. Kdo bude mít Krym bude na koni. Rusko Krym potřebuje na ochranu proti EU, Ukrajina na ochranu proti Rusku. Myslím, že je to, jako že 1+1=2.
0/0
25.3.2014 21:56