3. října 2012 7:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propagace homosexuality se na Ukrajině bude trestat vězením

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Tisícovka lidí se shromáždila u budovy, kde měl dnes vystoupit na tiskové konferenci prezident Janukovyč. Když lidé zablokovali vsup do budovy, policie proti nim zasáhla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisícovka lidí se shromáždila u budovy, kde měl dnes vystoupit na tiskové konferenci prezident Janukovyč. Když lidé zablokovali vsup do budovy, policie proti nim zasáhla. | foto: ČTK

KYJEV Propagování homosexuality se zřejmě stane na Ukrajině trestným činem, který bude možné trestat až pětiletým vězením. Návrh zákona, který skupiny hájící lidská práva označující za diskriminační, prošel prvním čtením v parlamentu.

 Zákon nedefinuje přesně, co znamená "propagování homosexuality", uvádí jen, že znamená ohrožení národní bezpečnosti.

"Šíření homosexuality ohrožuje národní bezpečnost, protože vede k epidemii HIV/AIDS, nabourává instituci rodiny a může vyvolat demografickou krizi," stojí ve zdůvodnění návrhu zákona. Některá média podle autorů předlohy zákona jdou proti zájmům společnosti a státu a propagují tolerantní postoj vůči věcem, jako jsou sexuální vztahy mezi lidmi stejného pohlaví.

ČTĚTE TAKÉ:

Bude-li zákon schválen, bude možné každého, kdo bude usvědčen z dovozu, výroby nebo šíření "prací, které propagují homosexualitu", potrestat vězením až do výše pěti let.

Homosexualita je od rozpadu SSSR legální. Vrací se staré časy?

Takový zákon zřejmě vyhrotí dále napjaté vztahy Ukrajiny s Evropskou unií, která už kvůli odsouzení opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové k sedmi letům vězení odložila podepsání asociační dohody s Kyjevem.

Homosexualita byla od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 na Ukrajině legální. Ale v roce 2011 průzkum veřejného mínění ukázal, že 78 procent Ukrajinců považuje homosexualitu za negativní jev. Zákon zakazující propagaci homosexuality, který už delší dobu platí v několika oblastech sousedního Ruska, se tak stal užitečným nástrojem předvolebního boje.

Gayové mají strach, musí svou orientaci skrývat

Organizace Human Rights Watch (HRW) varuje, že zákon, který zakazuje zveřejňování a šíření materiálů spojených se sexuální orientací, bude pro mnoho mladých lidí znamenat vážné omezení přístupu k informacím o zdraví nebo ke společenským aktivitám.

Podle předsedy ukrajinské organizace Gay forum Svjatoslava Šeremeta v zemi roste nevraživost vůči homosexuálům, která někdy přerůstá v kampaň fyzického násilí. Otevřeně se k homosexualitě hlásí jeden gay z osmdesáti, ostatní svou orientaci raději skrývají. V květnu museli gayové v Kyjevě kvůli výhrůžkám odvolat plánovaný pochod.

Lidovky.cz, ČTK
  • 10Diskuse