Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Ukrajina doplácí na lehkovážnost Západu. Putin už neustoupí.

Ruský prezident ze západních představitelů cítí nejistotu. Jeho intervence na Krymu opět ukázala, že v mezinárodní politice nemá konkurenci.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Cermans

17. 3. 2014 19:00
Bravo pane Duhane, konečně věcný pohled na ukrajinský
problém , opřený o vyhodnocení reálných politicko ekonomických sil a zájmů. Osvěžující čtení po všech těch floskulích , aklišé. Mě to připadá , že naši komentátoři jakoby si neuvědomovali, že Putin není Brežněv. Á propos nejste ze stejného hnízda s Peterem Duhanem z ČRo. Jeho komentáře na ČRo6 byli také vždy skvělé.
0 0
možnosti

5Huhulalu

26. 3. 2014 8:31
"Ruský prezident ze západních
"Ruský prezident ze západních představitelů cítí nejistotu. Jeho intervence na Krymu opět ukázala, že v mezinárodní politice nemá konkurenci." To je samozřejmě nesmysl. Putinovým cílem byla proruská Ukrajina, která by byla členem Eurasijské unie. Anexe Krymu znamená, že tento cíl je absolutně nerealizovatelný. Ukrajina nejenom, že nevstupuje do Eurasujské unie, Ukrajina dokonce vystupuje i ze Společenství nezávislých států. Putin si jednoduše vytvořil novou Gruzii. Díky anexi bude čím dál tím víc Ukrajinců vnímá Putina jako agresora. Oligarchové dřív hráli na obě strany, teď budou jednoznačně protiputinovští. I kdyby se k moci na Ukrajině dostala "proruská" Strana regionů, ani ona nikdy neuzná anexi Krymu. Anexe krimu prostě otrávila vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou a pokud Putin nenapochoduje až do Kieva a neanektuje celou ukrajinu, tak Ukrajina nikdy nebude mít s Ruskem stejně přátelské vztahy jako před anexí. To ani nemluvím o zhoršení vztahů s ostatními post-sovětskými státy. Žádný z nich nevyjádřil Rusku otevřenou podporu v krizových momentech. Gruzie se logicky otevřeně přidala na stranu Ukrajiny. Moldavsko samozřejmě taky, cítí, že Rusko by mohlo zneužít podněstří a ostře Rusko odsoudilo. Bělorusko, údajně nebližší Putinův spojenec, po několika dnech mlčení opatrně řeklo, že anexi Krymu uznalo "de facto" (nikoliv de iure) a Lukašenko prohlásil, že ruské narušení teritoriální suverenity považuje za chybu. Kazachstán a Uzbekistán ostentativně mlčí. Kyrgyzstán po nějaké době prohlásil že "uznává realitu krymského referenda". Zbývá Arménie - ta se se zpožděním přidala k Rusku. Tohle mají být ruští spojenci?? Krym je pro Putina takovou cenou útěchy. "Promyšlený plán" Další nesmysl. Obsazení Krymu ruskými vojáky byla emotivní reakce na krizový vývoj v Kievu. Příležitost dělá zloděje. "Naopak Západ si sice přeje prozápadní Ukrajinu, ale zatím do tohoto záměru nebyl ochotný příliš ekonomicky ani politicky investovat." Souhlas. "Trend šíření západního vlivu na ruské periferii poprvé Putin zvrátil v roce 2008" Bože, co je to za blbost. Chcete sna říct, že Putinova invaze do Gruzie zvrátila prozápadní směřování Gruzie? Copak je dnes Gruzie ruským spojencem?? Chcete říct, že ruská inivfaze v Gruzii zvrátila prozápadní orientaci (části) ukrajinského obyvatelstva? "se Ukrajina stěží stane členem EU, natož NATO" Tohle ale nikdo Ukrajině nenabízel. EU už několik let říká, že Ukrajina nebude členem EU. NATO v roce 2008 odmítlo možnost vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO. Ale podpis asociační dohody s EU je dnes mnohem pravděpodobnější než před Krymem. A vstup Ukrajiny do Eurasijské unie je mnohem nepravděpodobnější než před anexí Krymu. Tyhle dvě věci bude Putin nepochybně vnímat jako prohru. To, že Ukrajina nevstoupí do NATO, kam nikdy neměla reálnou šanci vstoupit, je pravda, ale pro Putina to je dost slabá útěcha.
0 0
možnosti

Křivan

20. 3. 2014 14:34
Ano , děkuji. Možná to chce
Ano , děkuji. Možná to chce zákon o zahraničních agentech jaký mají USA a RF
0 0
možnosti

Křivan

20. 3. 2014 14:32
ano , děkuji
ano , děkuji
0 0
možnosti

V.Hricák

20. 3. 2014 9:20
Nevím,ale myslím si,
že se dá vcelku dobře žít a prosperovat i v područí velmoci.Svádět neschopnost vlastních politiků na špatný hospodářský vývoj ve své zemi na mocenský vliv velmoci,je hodně laciné.Když se podívám třeba na příklad Finska.Celá desetiletí určoval finům jejich zahraniční politiku Sovětský svaz.Přesto jim to nebránilo ve vcelku úspěšném hospodářském vývoji.Obyčejným lidem,kterých je v každé zemi drtivá většina,je vcelku jedno,jestli je jejich vedení země vede více na západ,nebo východ.Hlavní je pro ně klid,dostatek práce a peníze za ní.Ukrajinci podlehli myšlence samospasitelnému vstupu do EU.Jestli si mysleli,že po jejich vstupu sami vyhynou jejich kmotři a sama zmizí korupce,vcelku rád bych jim posloužil českým příkladem.Osobně totiž mám pocit hraničící s jistotou,že pokud u nás korupce byla na nějaké úrovni,s příchodem evropských dotací více,než znatelně zesílila.Kdyby se sami raději soustředili na své vnitřní problémy a dokázali je alespoň dílčím způsobem vyřešit,bylo by jim lépe i bez EU.Demonstrovat určitě měli.Ale za očistu policie a soudů.To bych ostatně doporučoval i nám,čechům.
0 0
možnosti

Georgerici

20. 3. 2014 0:56
About bears
Takže, medvědi jsou sice původní obyvatelé Ameriky, leč grizlíky však vyhubili kovbojové a také Old Shatterhand, takže tak je to se zdrojem u zdroje, ta země tedy dnes by měla náležet dědicům , tedy těm v ZOO. Co se týká Indiánů, tak Vinetoua už zastřelili mockrát, Tecumseh je taky mrtev a Sitting Bull to nevytrhl. Z toho vyvozuji, že přednostní nárok podle mezinárodního práva na Ukrajinu mají turko-tatarské menšiny. Co se týká pokrokovosti USA, abych odpověděl i předpřispívateli, tak až budeme mít v Česku cigána za prezidenta, budem moci rovně pohlédnout Amerikánům do očí, poněvadž teprve poté budeme demokratickou zemí.
0 0
možnosti

Poutníkalf

19. 3. 2014 12:08
Tím si nejsem jist,
novináři mají novou hračku a stratégové volné pole působnosti, než si toho zase někdo všimne.
0 0
možnosti

Poutníkalf

19. 3. 2014 11:53
Šachová partie západu s Ruskem
Nic jiného v tom není. Přes veškerý křik našich představitelů, šlo od začátku o promyšlený ekonomický a strategický kalkul. Význam Ukrajiny byl ve dvou oblastech: Krym a Donbas, zbytek je výceméně spotřebytelská zóna. Krym si rusové pohlídali a a přitom dali západu šach. Nyní je na tahu Kyjev. Má pouze 2 možnosti: buď rezignuje a tím dá podnět i ruskojazyčnému východu k odtržení, nebo bude vzdorovat a bude umlácen vnitroekonomickou situací na ukrajině. V obou případech přijde mat a EU zůstane na krku zadlužený západ ukrajiny. Celkem mne zaujalo rychlé vypoklonkování syrských diplomatů z USA a ukončení spolupráce s Ruskem na likvidaci chemických látek. To by mohlo naznačovat výměnný obchod USA a Ruska ve stylu Sýrie za Ukrajinu.PS: Pokud tu hledáme nějakou paralelu ze strany Ruska, tak se podívejte na invazi USA do Panamy v roce 1989.http://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_Spojen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5%AF_americk%C3%BDch_do_Panamy
0 0
možnosti

Křivan

19. 3. 2014 12:01
Zatím to vypadá, že si Syrie
Zatím to vypadá, že si Syrie pomůže sama, už není ani na prvních stránkách světového tisků.
0 0
možnosti

Martinn

19. 3. 2014 9:05
Pane Duhane Vy jste se rozjel : )
Zkuste podobně rozebrat světového mírotvorce Obamu: ))Mě Váš text, (dobře stylizovaný, se snahou o objektivnost) nedá připomenout několik podstatných souvislostí. Především fakt, že postoje Ruska a Putina formují kroky USA a EU. Zmiňoval jste Srbsko kde EU/NATO silově naprosto ignorovalo Rusko. Reakce Ruska v minulosti na vojenské vměšování v Iráku, Jemenu, Lybii atd., rozhodně nebyla imperiální ani velmocenská a tak si asi mohli myslet, že ještě UK jim projde. Syrie se 3mi roky utrpení civilů je měla varovat. Události na Ukrajině proběhli zrovna v době ZOH v Soči kdy měl Putin zcela jiné zájmy a priority. Dá se říct, že načasování Majdanu bylo úmyslný trucpodnik nikoliv kavkazských teroristů. Ty si Putin ohlídal. Připomeňme si negativní ozvěny mediálního mainstreeamu předznamenávající očekávání "něčeho". Do tohoto scénáře zapadá i neúčast některých politiků mající zřejmě jiné povinnosti než koukat na krasobruslení a upevňovat přátelství s medvědem... Z hodnocení vypadlo, že hlavními zájmy EU na Majdanu bylo dostat Timošenkovou mimo Ukrajinu, svrhnout Janukoviče a dosadit pro západní politiky do vedení. To vše se stalo ( podle vyjádření již uzdravené Timošenkové bude ještě Ukrajincům horko včetně reálně možného rozdělení na WEST/OST...) Putinovi respektive Rusku byla tedy situace vnucena, nebyla jimi vyvolaná. Malujete slovem ve vzduchu jakési obrazy o Rusi, kterou reálně vytváří Obama/Merklová svými činy. Srovnání Krymu s rokem 1968 je LEŽ, která mě hrubým způsobem uráží. Tehdy byla protiruská antipatie formálně vyjádřená mnoha způsoby viz fotodokumentaci. Rusové tehdy zabíjeli spoluobčany, ničili majek. To nelze srovnávat s poklidným Krymem, který je vítal jako osvoboditele. Pozn. vojáci bez označení je taktický prvek, který používají armády odjakživa. Rozhodně to nenaznačuje pečlivou přípravu jak tvrdíte. Jsem si jist, že po ratifikaci připojení Krymu se označení jednotek objeví.
0 0
možnosti

Křivan

19. 3. 2014 11:56
Nebuďte na něj tak přísný,
Nebuďte na něj tak přísný, alespoň vychází z reality a ne jako někteří jiní, používající rétoriku prvomájových vyvolávačů z padesátých let. PS.Na rozdíl od názoru pana Macka, zatím to vypadá že Putin nehraje poker, ale šachy. On ten poker je součástí strategie úplně jiné strany.
0 0
možnosti
Výborný článek!
Výborný článek. Gratuluji autorovi, děkuji ČP za uveřejnění. Také správně vystižené jádro problému: Západu na Ukrajině (předtím na Gruzii) záleželo méně než Rusku. Mezi roky 1990 a 2004 byla pro významnou část Západu ne-li pod rozlišovací schopností, tak alespoň pod hranicí zájmu věnovat čas a prostředky sledování, analýze a pochopení situace. V atmosféře zhasnutých světel a nezájmu Západu si bohatství Ukrajiny vysáli místní oligarchové a dnes už by každá záchrana Ukrajiny před bankrotem nesla takový účet, že vzpomínka na sanaci Řecka, Portugalska a Irska by proti tomu vypadala jako drobné na zmrzlinu o jednom kopečku. Vizí voličstva v zemích EU není Velká, Silná, Geopoliticky Nepominutelná Imperiální Evropa. Tím pádem to není ani vizí politiků, které si takoví voliči vybrali. V Rusku ano. Vizí voličstva EU je Evropa klidného a ekonomicky pohodlného života. Politici zemí EU paralyzovaní čerstvými zkušenostmi z ještě nezažehnané krize (aspoň ne, pokud jde o její důsledky pro nezaměstnanost, životní úroveň a národní rozpočty přetížené výdaji) si nedovolili přemýšet o čemkoliv kromě krátkodobých ekonomických důsledků.
0 0
možnosti
Mezi vizemi politiků Evropy a jejich voličstvem je velká propast
Naopak vůči Vašemu tvrzení, stále více páprdů nastupuje na euroloď (ty výplaty a ta prestiž...) a přidává se pod prapor Velké, Silné, Geopoliticky Nepominutelné Imperiální Evropy – a to bez ohledu na většinové mínění svých poddaných, pardon, spoluobčanů. Těch se prostě nikdo na nic neptá, ani referendem, ani jinak, jen se dokolečka mele, že "integrace se MUSÍ prohlubovat, jinak hrozí oslabení/zánik Evropy a jejích hodnot". A "ti dole" se zkrátka musí přizpůsobit.
0 0
možnosti