Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina vyhostila české diplomaty. Za špionáž

Svět

  14:38aktualizováno  20:20
KYJEV - Ukrajina v pátek podle oficiální zprávy ministerstva zahraničí vyhostila dva české diplomaty. Agentura Unian napsala, že jde o dva spolupracovníky vojenského atašé českého velvyslanectví v Kyjevě.

Kyjev foto: Reprofoto

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí se vyhoštění diplomaté "dopouštěli akcí neslučitelných s jejich diplomatickým postavením". Z informace vyplývá, že diplomaté několik let prováděli špionáž v ukrajinském zbrojním průmyslu, zajímali se i o zakázky pro Rusko.

'občan S' a 'majorka L'
Podrobnosti o údajných aktivitách českých diplomatů sdělila novinářům na tiskové konferenci v Kyjevě mluvčí ukrajinské kontrarozvědky SBU Maryna Ostapenková. Agenti SBU podle ní v závodě civilního letectví číslo 420 odhalili ukrajinského spolupracovníka českých diplomatů, kterého mluvčí identifikovala jako "občan S". Tento člověk údajně plukovníku Kubíčkovi za úplatu předával dokumenty týkající se "perspektiv podniku Južmaš a programu vývoje letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros".

Závod 420 a závod Južmaš

Kyjevský závod číslo 420 se podle dostupných dokumentů specializuje na opravy a servis letadel typu Antonov a letounů Jak-42. Závod Južmaš (Jižní strojírenský závod A. M. Makarova se sídlem v Dněpropetrovsku) je velký ukrajinský podnik na výrobu raketové a kosmické techniky. Mezi odborníky bývá označován za největší továrnu na výrobu balistických raket na světě.

Raketové projekty pro Rusko
České diplomaty podle Ostapenkové zajímaly hlavně připravované raketové projekty, které Južmaš vyvíjí pro Rusko. Vojenští přidělenci se také zajímali o utajované materiály týkající se vývoje obrněné techniky a družicové navigace pro tanky. Loni v únoru údajně čeští špioni získali elektronickou verzi dohody o opravách a modernizaci letounů An-32 pro indické ozbrojené síly.

Občan S., který dvojici údajných českých špionů pomáhal, je ve vazbě a bude trestně stíhán. Podle mluvčí SBU mu hrozí trest vězení čtyři až osm let. Kromě něj ukrajinské bezpečnostní složky odhalily špionážní činnost "majorky L.", pracovnice ukrajinského ministerstva obrany. Tuto osobu prý v roce 2005 naverbovala česká špionáž, aby za úplatu českým diplomatům předávala kopie tajných dokumentů o činnosti vědeckých ústavů ukrajinského obranného průmyslu při vývoji nových typů vojenské techniky.

"Majorka L. při vyšetřování potvrdila, že od české vojenské přidělenkyně majorky Petry Novotné obdržela speciálně vyrobené dokumenty pro odjezd do zahraničí pod falešným jménem," řekla Ostapenková. Ve snaze vyhnout se trestu se majorka L. před dvěma měsíci obrátila na české velvyslanectví s žádostí o politický azyl, řekla mluvčí.

"Není mi známo, co jí české velvyslanectví odpovědělo, ale majorka L. byla zadržena při pokusu o vycestování do ciziny," řekla mluvčí SBU. Ukrajinská prokuratura ji začala trestně stíhat pro vyzrazení státního tajemství. Kromě toho se podle Ostapenkové zvažuje obvinění z velezrady ve formě špionáže. Z prohlášení Ostapenkové vyplynulo, že majorka L. je na svobodě, protože pečuje o dvě nezletilé děti. Prokuratura jí zakázala opustit místo bydliště.

Konflikt s Ukrajinou

Celkem bezproblémové vztahy ČR a Ukrajiny narušilo letos v lednu udělení politického azylu bývalému ukrajinskému ministru hospodářství Bohdanu Danylyšynovi. Ten působil ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové od konce roku 2007 do jejího loňského pádu. Na Ukrajině ho viní ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, státu údajně způsobil škodu ve výši až 15 miliard hřiven (34 miliard korun).

Česká policie exministra zadržela loni v říjnu a městský soud v Praze ho poslal do předběžné vazby. Z té byl po udělení azylu propuštěn. Soud později zamítnul jeho vydání na Ukrajinu.

Ukrajinské ministerstvo za zvlášť znepokojivý označilo fakt, že nepřijatelného jednání se dopustili diplomaté "tak spřátelené a partnerské země", jakou je pro Ukrajinu Česko. Kyjev zároveň vyjádřil naději, že incident "nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi".

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ale řekl, že vyhoštění byla připravená akce, související nejspíš s tím, že Praha nedávno udělila azyl bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi, kterého ukrajinské úřady stíhají. "Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali," řekl ministr telefonicky z gruzínské metropole Tbilisi.

Čtěte také:

'Není v tom žádná politika'

Podle kyjevských médií, která se odvolávají na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Vološyna, byli dva čeští diplomaté vyhoštěni na žádost ukrajinské kontrarozvědky SBU.

"Není v tom žádná politika, jsou to vojenští přidělenci. Jde o muže a ženu v hodnostech plukovníka a majora. Nejsou to ani pořádně diplomaté, je to čistě vojenská věc, prostě využívají diplomatický status," řekl Vološyn.

Podle webových stránek českého ministerstva zahraničí na ambasádě v Kyjevě pracují tři zaměstnanci úseku obrany. Je mezi nimi uveden plukovník Zdeněk Kubíček jako vedoucí úseku a majorka Petra Novotná jako vojenský přidělenec. Podle listu Ukrajinska pravda se diplomaté zajímali o informace týkající se letectva.

České velvyslanectví v Kyjevě na žádost ČTK odmítlo událost komentovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!