26. října 2015 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinské volby byly demokratické. Jsou ale nutné další reformy, hodnotí OBSE

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 38Diskuse
K volbám dorazil i starosta hlavního města Kyjeva Vitalij Kličko společně se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K volbám dorazil i starosta hlavního města Kyjeva Vitalij Kličko společně se... | foto: Reuters

KYJEV Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v pondělí označila nedělní komunální volby na Ukrajině za demokratické a transparentní, přestože v několika městech na ruskojazyčném východě bylo hlasování zrušeno.

Na tiskové konferenci v Kyjevě pozorovatelé OBSE zdůraznili, že v reformách vnitropolitických poměrů je třeba pokračovat. Plně nezávislá podle nich nejsou ani média.

Ukrajinci ve volbách rozhodovali o obsazení místních, obecních a městských zastupitelstev a o starostech velkých měst. Kvůli údajným nesrovnalostem ve voličských seznamech bylo ale hlasování zrušeno nejméně ve čtyřech městech na východě země.

V povstaleckých zónách se nehlasovalo, stejně jako na anektovaném Krymu. Ústřední volební komise obdržela zhruba 500 stížností na porušování volebních pravidel.

Volby kritizovali povstalci, Rusové i nevládní organizace

Podle OBSE byly volby „všeobecně dobře organizovány a kampaň respektovala pravidla demokratické soutěže“. Evropská organizace ale zároveň upozornila, že „volební proces stále ovládají silné hospodářské skupiny a média nejsou plně nezávislá“. Z těchto důvodů by Ukrajina měla dál pracovat na reformách.

Donbaští povstalci průběh voleb tvrdě kritizovali, opovržení se v pondělí ozývalo i z řad poslanců ruského parlamentu. Šéf výboru pro postsovětské státy ruské Státní dumy Leonid Sluckij označil hlasování za „další dějství absurdního divadla,“ senátor Andrej Klimov přirovnal volby ke „karnevalu ze starých sovětských filmových komedií“. Kreml podle agentury TASS prozatím odmítá ukrajinské volby komentovat.

Kritické hlasy zazněly také od pozorovatelů z nevládních ukrajinských organizací. Podle Alexije Košela, šéfa Výboru ukrajinských voličů, docházelo k častým případům nezákonné agitace v den voleb, k podplácení voličů, falšování voličských seznamů a politickému nátlaku. Značnou vinu na neuspokojivém průběhu voleb podle Košela nese nedokonalý volební zákon, který se po loňském převratu připravoval spěšně.

ČTK
  • 38Diskuse