30. října 2013 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinský azylant Danylyšyn opustí Česko. Vrátí se do politiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn | foto: InterpolReprofoto

KYJEV Bývalý ministr ukrajinské vlády Bohdan Danylyšyn, který od roku 2011 žije v českém exilu, se po soudním verdiktu o odložení jeho kauzy chce vrátit do vlasti a věnovat se politice. Exministr to oznámil v rozhovoru, který zveřejnil ukrajinský list Segodňa. Danylyšyn není spokojen s politikou nynější opozice a nevylučuje, že ve vlasti zformuje "novou sílu".

Danylyšyn byl členem vlády Julije Tymošenkové od roku 2007 do začátku roku 2010 ve funkci ministra hospodářství. Po nástupu prezidenta Viktora Janukovyče byl v květnu 2010 obviněn, že při machinacích se státními zakázkami způsobil státu mnohamilionovou škodu. Mezinárodní zatykač byl na něj vydán v srpnu 2010.

Začátkem roku 2011 dostal v Česku Danylyšyn azyl a v Praze založil analytické centrum Ukrajinská evropská perspektiva. Podle listu Segodňa si nicméně politik stěžoval na nedostatek prostředků a obtížné podmínky práce. Klíčovým pro rozhodnutí vrátit se do vlasti pak byl verdikt kyjevského soudu, který Danylyšynovu kauzu odložil.

ČTĚTE TAKÉ

Exministr v rozhovoru pro list Segodňa potvrdil, že od ukrajinských úřadů obdržel vyrozumění, že jeho kauza byla odložena pro nedostatek důkazů. "Doufám, že tím všechno končí," prohlásil Danylyšyn.

Po návratu na Ukrajinu se bývalý ministr hodlá znovu zapojit do politiky, protože s aktivitami ukrajinské opozice očividně není spokojen. "Tymošenková je ve vězení, další lidé jsou v emigraci a stará osvědčená opozice není v parlamentu zastoupena," řekl politik. "Státní moc ani opozice nemá v úmyslu a nemá ani možnost prosazovat proevropskou politiku. Jak dřív jezdili ve svých mercedesech, tak v nich jezdí i teď," dodal.

Danylyšyn oznámil, že "perspektivně" vytvoří na Ukrajině novou politickou sílu z lidí s moderním evropským vzděláním a s náležitými názory na strukturu a systém organizace státní moci. Ukrajina podle bývalého ministra potřebuje "nové lidi a novou politiku".

Lidovky.cz, ČTK
  • 1Diskuse